Cedevita čudesnim preokretom u posljednjoj četvrtini do velike pobjede nad Sassarijem

Branimir Korać • srijeda, 06.11.2013.

Cedevita se vratila iz mrtvih protiv Sassarija, šuterski sjajne ekipe koja je u posljednjoj četvrtini promašila puno otvorenih šuteva, ali i puno šuteva ispucala pod pritiskom dobre Cedevitine obrane. Zagrepčani su se vratili iz minusa od 19 poena i na kraju slavili 94:83...

Na ulasku u posljednju četvrtinu u Domu sportova je stajalo na semaforu 62:79. Nitko nije vjerovao u Cedevitin preokret, nitko osim Jasmina Repeše i njegovih igrača. Odličnom obranom i otvaranjem u napadu, Cedevita je za samo deset minuta od minus 19 stigla do plus 11 sa sjajnom posljednjom četvrtinom koju je riješila u svoju korist 32:4!

Iako je Jasmin Repeša upozoravao na Sassarijeve šuterske mogućnosti i na brzu igru kakvu preferiraju, Cedevita je uspjela primiti 55 poena za jedno poluvrijeme.

Talijani su od početka susreta uvuikli Cedevitu u svoju zamku, igrali su brzo, imali brz protok lopte i bili su ponovno šuterski raspoloženi te su već u prvoj četvrtini stvorili prednost 32:22.

U drugih deset minuta Cedevita je zaigrala nešto bolje, uspjela je malo usporiti Sassari i uvesti ga u više igre pet na pet na duže napade i to joj se počelo isplaćivati. Četvrtinu je otvorila s 10:0 i smanjenjem na 34:32, pred kraj četvrtine je došla na minus tri u dva navrata, ali sassari je ipak u završnici tricom Sacchettija i s dva plus jedan Caleba Greena otišao na odmor s 55:48.

Situacija se nije posebno popravila na početku drugog poluvremena. Cedevita je od 57:52 dopustila gostima da naprave seriju 15:2 i pobjegnu na 72:54 što je činilo se prelomilo utakmicu i odlučilo pobjednika.

U posljednjih deset minuta Cedevita se odbijala predati, zaigrala je puno agresivnije i obrani i uspjela je nakon dvije trice Nolana Smitha i polaganja Ramljaka smanjiti na 79:77. Sassari je u tim trenucima izgledao potpuno zbunjeno, u napadu više ništa nije mogao pogoditi dok je s druge strane Cedevita bila u velikom naletu.

Kada je tri minute prije kraja Goran Suton ubacio tricu za 80:79 i preuzimanje vodstva značilo je to da je Cedevita napravila seriju čak 18:0 i potpuno okrenula utakmicu, ali tu seriji nije bio kraj. Još jednom je tricu ubacio Smith pa je Luka Babić položio za 85:79 i seriju 23:0.

Nakon devet minuta bez poena i totalne bezidejnosti u napadu, Sassari je minutu prije kraja zahvaljujući ubačaju Drakea Dienera smanjio na 85:81.

Međutim bilo je kasno za Talijane, samopouzdanje im je bilo na dnu, šuterski su se potpuno ohladili i Cedevita je odjurila do pobjede uz nevjerojatnih 31:4 u posljednjoj četvrtini!

Trica sa sirenjom Nolana Smitha s osam metara bila je samo šlag na tortu fantastičnog povratka Cedevite.

Smith je susret završio s 20 poena (7/12) i pet asistencija, a Goran Suton je dodao 17 poena (7/10), deset skokova i pet asistencija. Kod gostiju Omar Thomas je ubacio 21 poen (7/18), a Caleb Green 20 poena (6/15) i šest skokova.