Perasovićeva Valencia nastavlja s odličnim igrama, upisana visoka pobjeda protiv Varesea

Branimir Korać • srijeda, 06.11.2013.

Kompletirano je četvrto kolo Eurokupa. U bogatom programu u srijedu najuvjerljivija je bila Valencia Velimira Perasovića koja je odradila još jednu sjajnu utakmicu i pregazila Varese...

Skupina A

U Ciboninoj skupini Cantu je ugostio češki Nymburk i bez problema stigao do pobjede 88:73. Od početka je to bio jednosmjeran dvoboj u kojem je Cantu potpuno kontrolirao susret i iz minute u minutu povećavao prednost. Uoči posljednje četvrtine je već sve bilo jasno. Najbolji u sastavu Cantua bili su Joe Ragland s 19 poena (6/9), sedam asistencija i šest skokova te Stefano Gentile s 18 poena (5/10). Kod gostiju Dylan Page je ubacio 16 poena (7/10).

Skupina B

Cedevitina skupina donijela je dvoboj Charleroija i Oldenburga te očekivanu pobjedu dobre njemačke momčadi. Charleroi se predstavio još jednom u skromnom izdanju, posebno u napadačkom dijelu i gosti su to iskoristili. Rickey Paulding je bio najefikasniji kod Oldenburga s 15 poena (6/11), Chris Kramer je dodao deset poena (2/3), a Nemanja Aleksandrov deset skokova. U domaćem sastavu Devin Green je ubacio 12 poena (6/11) uz osam skokova.

Skupina C

Union Olimpiji ništa ne ide u ABA ligi, ali je zato bolje igrala u Eurokupu. Ipak, u četvrtom kolu nije mogla do pobjede, tijesno je poražena u Njemačkoj na gostovanju kod Ulma 83:80. U zanimljivom dvoboju Ljubljančani su se vraćali iz visokog minusa, ali Ulm je na kraju ipak slavio. Najbolji u njemačkom sastavu bili su Will Clyburn sa 17 poena (6/9) i šest skokova te Edgar Sosa s 11 poena (3/5). Kod Olimpije Alen Omić je bio vrlo raspoložen s 18 poena (6/8) i deset skokova, a Jakov Vladović je za 25 minuta ubacio deset poena (2/4 za dva, 2/5 za tri) uz dva skoka.

Vrlo visoko slavlje upisala je Perasovićeva Valencia koja je u svojoj dvorani pregazila Varese s 98:64. Bio je to potpuno neravnopravan dvoboj i još jedna potvrda kako je Valencia jedan od glavnih kandidata za osvajanje Eurokupa, pa čak i kada se pridruže euroligaši. Justin Doellman je dominirao susretom s 26 poena (9/14) i šest skokova, a Pablo Aguilar je dodao 16 poena (6/7). Kod Varesea Aubrey Coleman je ubacio 14 poena (5/8).

Skupina D

Mons je i dalje nekonkurentan u skupini D i upisao je novi poraz. Ovaj put u gostima kod Telekom Bonna koji je bio bolji sa 74:63. Telekom je bez većih problema kontrolirao rezultat tijekom cijelog susreta i pobjeda nije dolazila u pitanje. Predvodili su ga Jamel McLean s 23 poena (10/15), a Tony Gaffney je dodao 13 poena (2/3) i pet skokova. Kod gostiju Jason Love je ubacio 18 poena (8/12) uz devet skokova.

Do pobjede je stigla Zaragoza koja je ugostila rimski Virtus i slavila 74:68. Španjolci su se pokazali boljim protivnikom iako su ispustili osjetnu prednost koju su u startu ostvarili. Zaragozu su do pobjede odveli Joseph Jones sa 17 poena (7/13) i devet skokova te Giorgi Šermadini s 15 poena (3/6). Damjan Rudež je za 21 minutu ubacio dva poena (1/2 za dva). Kod gostiju Jimmy Baron je ubacio 14 poena (6/12).

Skupina E

Himki je na svom parketu ugostio dosad neporaženu Karsiyaku i tražio je pobjedu koja bi ga izjednačila na vrhu ljestvice s Turcima. Na kraju je u tom i uspio, slavio je 80:66, ali otpor gostiju uspio je slomiti tek u posljednjoj četvrtini koju je dobio s 28:15. Do tada se vodila izjednačena borba, da bi u završnici domaćin bio bolji. Predvodili su ga Paul Davis s 18 poena (8/10) i pet skokova te Sergej Monja s 14 poena (4/8) i pet skokova. Marko Popović je za 22 minute ubacio šest poena (0/2 za dva, 2/5 za tri) uz četiri skoka i dvije asistencije, a Krešimir Lončar je za 20 minuta ubacio šest poena (2/6 za dva). Kod gostiju Esteban Batista je upisao 20 poena (10/14) uz šest skokova, a Jon Diebler je dodao 19 poena (6/10).

U susretu momčadi koje nisu uspjele doći do pobjede u prva tri susreta Lukoil je ugostio Igokeu. Iako su Bugari vrlo dobri na domaćem parketu, Igokea je uspjela doći do pobjede 70:61 zahvaljujući obrambeno dobrom poslu u posljednjih deset minuta gdje je Lukoil limitiran na samo osam poena. Uroš Nikolić s 19 poena (7/11) i deset skokova te Sergerio Gipson s 11 poena (4/11) predvodili su goste kod kojih je Siniša Štemberger za 28 minuta ubacio pet poena (1/3 za dva, 1/6 za tri) uz pet asistencija i dva skoka. Kod Lukoila Filip Videnov je ubacio 14 poena (6/13) uz osam skokova, Davin White je dodao 12 poena (3/7), Jure Lalić za 29 minuta osam poena (4/6 za dva) uz dva skoka, a Pavle Marčinković za deset minuta je dodao tri poena (1/1 za dva).

Neizvjesno je bilo u Jeruzalemu gdje je Hapoel s tijesnih 82:80 svladao rumunjski Asesoft. Rumunji su još jednom pokazali da nisu bezazlena ekipa, međutim Hapoel je ipak bio sretniji u završnici susreta i na kraju je stigao do pobjede. Za nju zasluge ponajviše nose Josh Duncan s 19 poena (6/12) i Ronald Dupree sa 17 poena (5/6) i pet skokova. Kod gostiju Filip Adamović se zaustavio na 18 poena (7/11) i pet asistencija, a Alhaji Mohammed je dodao 15 poena (6/16), šest skokova i pet asistencija.

Skupina F

Nižnji Novgorod je sjajnim nastupom u posljednjih deset minuta preokrenuo utakmicu u Ankari i svladao domaći Kolejliler sa 73:72. Turci su vodili 60:46 na ulasku u posljednju četvrtinu, ali su sve to prosuli i kao šlag na tortu stigla je trica Dimitrija Hvostova četiri sekunde prije kraja susreta za konačnih 73:72. Clay Tucker ga je pokušao reprizirati na drugoj strani, ali je bio neprecizan. Novgorod je vukao Primož Brezec s 26 poena (11/17), a Dijon Thompson je dodao 14 poena (6/11) i pet skokova. Kod domaćina sjajan je bio Vladimir Golubović s 26 poena (10/13) i deset skokova.

PAOK je na domaćem terenu bio uspješniji od ukrajinskog Himika sa 77:69. Susret je prelomljen u drugom poluvremenu kada je domaćin iz minusa 45:46 otišao do 54:46 i do kraja susreta više nije dopustio Ukrajincima da se rezultatski vrate u igru. U pobjedničkom sastavu Mark Payne je ubacio 18 poena (7/11) uz šest skokova dok je DJ Cooper dodao 16 poena (5/12). Kod Himika Paul Delaney je ubacio 19 poena (6/12).

Do domaće pobjede stigla je i Budućnost koja je sa 67:61 bila bolja od mađarskog Albacompa. Podgoričani su imali tijekom susreta i 20 poena prednosti, vrlo ugodno vodstvo, međutim dopustili su Albacompu da u završnici popravi dojam i smanji na konačnih minus šest. Istaknuli su se Suad Šehović (5/9) i Aleksandar Ćapin s po 12 poena (3/9) te Jeleel Akindele s deset skokova. Kod gostiju Ramone Moore je ubacio 12 poena (5/14), a Gergely Somogyi je dodao deset poena (4/7) i šest skokova.

Skupina G

Odličnom završnicom Donte Smitha Maccabi je uspio preokrenuti rezultat protiv Banvita i doći do pobjede 72:69. Banvit je vodio u završnici 66:62, a onda je Smith napravio 10:0 i osigurao domaćinu pobjedu. Amerikanac je susret završio s 20 poena (9/15), a odličan je bio i Brian Randle s 18 poena (9/12) i sedam skokova. Kod Banvita Earl Rowland je ubacio 16 poena (6/11) uz pet skokova, a Sammy Mejia je dodao devet poena (4/7) i osam skokova.

Do prve pobjede u povijesti kluba u Eurokupu stigao je MZT svladavši na svom parketu estonski Kalev. MZT je bio bolji sa 79:80 u dvoboju u kojem je tek u samom finišu završio posao. Kalev je bio na 66:66, no onda je krenula serija domaćina do kraja susreta od 13:4 s kojom su osigurali pobjedu. Todor Gečevski je upisao 16 poena (5/7) i šest skokova, a Stefan Sinovec je dodao 14 poena (3/6). U protivničkom taboru Ty Abbot je upisao 14 poena (3/10), a Devin Gibson 11 poena (4/8).

Lakše od očekivanja Uniks je stigao do pobjede u gostima kod VEF Rige. Domaćin je izdržao jedno poluvrijeme, a onda je „zaspao“ na početku drugog i Rusi su pobjegli na 54:39. Poslije više nije bilo nikakve dvojbe i Uniks je bez problema stigao do pobjede. Predvodili su ga Ian Vougioukas s 23 poena (9/13) i sedam skokova te Luke Harangody sa 17 poena (5/8). U domaćem sastavu Kenan Bajramović je ubacio 18 poena (4/7) uz osam skokova.

Skupina H

Do prve pobjede u Eurokupu stigao je Radnički koji je slavio kod Neptunasa 101:97. Kragujevčani su izvukli pobjedu u samoj završnici susreta zahvaljujući ubačaju Mouphtaoua Yaroua nakon čega je Nikola Kalinić s linije slobodnih bacanja završio priču. Yarou je ubacio 20 poena (8/12) uz 13 skokova, Marko Marinović je dodao 19 poena (6/10) i osam asistencija, a Stefan Jović je dodao deset asistencija. Kod Neptunasa Valdas Vasilius je ubacio 25 poena (9/14) uz šest skokova i pet asistencija.

Iako rezultatski izgleda lagano, Bešiktaš nije tako glatko slavio protiv Panioniosa. U konačnici je bilo 71:57, međutim tek u posljednjoj četvrtini je slomljen otpor gostiju iz Atene koji su posljednju četvrtinu izgubili s 23:10. Doron Perkins je bio nezadrživ s 20 poena (7/12), Bradley Buckman je dodao 14 poena, a Tomislav Ružić za 13 minuta je upisao dva poena (1/3 za dva) i dva skoka. Kod gostiju Errick McCollum je ubacio 22 poena (9/19), a Landon Milbourne 14 poena (5/9).

Dramatično je bilo u Finskoj gdje su Nilan Bisonsi s minimalnih 74:73 svladali Spartak iz St. Peterburga. Renomiraniji gosti tako su upisali poraz koji svakako nisu očekivali, međutim i ovaj susret je pokazatelj da u ovom natjecanju svatko može svakoga pobijediti. Tuukka Kotti s 22 poena (11/15) i šest skokova bio je najbolji u pobjedničkom sastavu, Billy Keys je dodao 17 poena (5/12) i pet skokova, a Frank Robinson deset skokova. Kod poraženih Jaroslav Koroljev je susret završio s 19 poena (7/10).