Cibona iščupala pobjedu nad Mega Vizurom, presudilo Blassingameovo polaganje

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 09.11.2013.

Košarkaši Cibone su s puno muke i dosta sreće došli do četvrte ovosezonske pobjede u ABA ligi. Momčad Nevena Spahije je u subotu navečer u sedmom kolu u Domu Dražena Petrovića svladala Mega Vizuru, uz odluku u produžetku, s presudnim poenima Jerela Blassingamea sa sirenom. Prije toga, Vukovi su do dodatnih pet minuta stigli ubačajem Darija Šarića "iz odbojke" u posljednjim trenucima četvrte četvrtine...

Cibona je u vrlo napetoj utakmici u Domu Dražena Petrovića prekinula niz od sveukupno tri poraza i došla iznad 50-postotnog učinka u ABA ligi. Vukovi su pred svojim navijačima u produžetku proslavili 98:96 protiv Mega Vizure, s osiguranjem pobjede polaganjem Jerela Blassingamea sa sirenom za kraj susreta.

Momčad Nevena Spahije se kroz najveći dio utakmice jako mučila. No, s kvalitetnijim izdanjem u drugom poluvremenu u usporedbi s blijedih prvih 20 minuta, Vukovi su zadržali nadu i to kapitalizirali potkraj četvrte četvrtine i u produžetku.

Mega Vizura će se iz četvrte dionice ponajprije sjećati propuštenog u posljednjih 20 sekundi. Nemanja Dangubić je kod vodstva svoje momčadi od 82:80 promašio dva slobodna bacanja, a u napadu Vukova koji je slijedio, Dario Šarić popravio je Blassingameovu promašenu tricu i "iz odbojke" zabio za 82:82, iznenadivši Ratka Vardu koji nije zagradio obrambeni skok.

Cibona je prvo poluvrijeme odigrala gotovo rekreativno, kao da se ne radi o utakmici s posebnom težinom. S obzirom na to, Vukovi su čak i dobro prošli time što je Mega Vizura poslije 20 minuta vodila s 54:43. Iz domaćeg kuta gledanja, moglo je biti i gore.

Cibosi su bili ozbiljni samo u prvoj polovici prve i u kraćem razdoblju druge četvrtine, dok je sve ostalo u prvom poluvremenu prošlo po željama gostiju. Početkom susreta činilo se da će to izgledati puno drugačije. Vukovi su krenuli solidno u obrani i s nekoliko poena u tranziciji poveli s 10:5 na ulasku u petu minutu, ali ubrzo se sve promijenilo.

Mega Vizura preuzela je stvari u svoje ruke predvođena fantastičnim Vardom. Startni centar gostiju je u prvom poluvremenu ubilježio 26 poena i šest skokova i pritom "napunio" Andriju Žižića i Darka Planinića s po četiri prekršaja, dominirajući kao da su oko njega igrači iz nižeg ranga.

No, Varda nije bio usamljen u efikasnoj predstavi momčadi Dejana Milojevića u prvom poluvremenu. U drugoj četvrtini pomogli su i Nikola Jokić i Nemanja Radović, koje tada nisu uspjeli zaustaviti Marko Jagodić-Kuridža, odnosno Dario Šarić. Kada se tome pridoda puno problema za Vukove u branjenju pick&rolla, osobito u prvoj polovici druge četvrtine, kao i poteškoće sa suparničkim napadačkim skokom, nije iznenađenje da su gosti imali rezultatsku kontrolu.

Mega Vizura je pet minuta do poluvremena prvi put došla do dvoznamenkaste prednosti (41:31), a poslije drugog Ciboninog pozitivnog razdoblja u prvom poluvremenu, za smanjenje na 43:40 u 18. minuti, gosti su nešto ostavili i za kraj druge dionice. Serijom od 11:3, zaključenom tricom Varde sekundu-dvije do kraja četvrtine, na 15-minutni predah u svlačionicama otišli su s dotad najvećih 11 poena prednosti.

Drugo poluvrijeme donijelo je drugačiju, puno ozbiljniju Cibonu. Centri Žižić i Planinić nisu igrali previše, opterećeni osobnim pogreškama, ali Marko Jagodić-Kuridža je kao prinudni izbor na toj poziciji reagirao bolje nego u ranijem dijelu susreta. Dario Šarić borio se cijelu utakmicu, bilo je loših poteza, bilo je i nekoliko promašenih slobodnih bacanja previše, ali sveukupno to više nije izgledalo tako blijedo kao u prve dvije četvrtine.

Ponajprije kvalitetnijom obranom, Vukovi su brzo uhvatili priključak u trećoj dionici, smanjenjem na 57:53 u 24. minuti. Sredinom četvrtine razlika je pala na samo +2 za Mega Vizuru (61:59), a sa serijom poena Marina Rozića u tom razdoblju, Spahijina momčad je u 28. minuti stigla i na minimalni zaostatak (65:64).

Cibona se u završnici treće četvrtine vratila u egal (67:67), a poslije privremenog odvajanja gostiju, pet minuta do kraja četvrte dionice stigla je i do svojeg prvog vodstva (72:71) poslije 10. minute. No, Mega Vizura nije potonula, već je u završnici četvrtine imala sjajnu šansu za pobjedu. Osim Dangubićevih promašenih slobodnih bacanja i Šarićeva skoka u napadu i poena za produžetak, gosti će pamtiti da su 36 sekundi do kraja vodili s tri razlike i nisu najbolje kapitalizirali što ni Cibosi tada nisu bili sasvim mirni s crte slobodnih.

Domaća momčad je bolje otvorila produžetak. Tada je krenuo i vanjski šut, s Blassingameovom tricom za 89:86, a kasnije i za vodstvo od 92:91, no poslije pogođenih dalekih dvica Matta Janninga i Marina Rozića, oba puta za Ciboninih +2, odluka je pala u reketu. Jerel Blassingame uzeo je stvari u svoje ruke u posljednjem napadu Vukova i kod 96:96 položio s istekom vremena.

U dolasku do pobjede, Šarić se istaknuo s 22 poena, 10 skokova i četiri asistencije. Rozić je imao 22 poena, sedam skokova i tri asistencije, a Janning 20 poena i pet skokova. Blassingame je ubilježio 19 poena i 10 asistencija.

Ratko Varda bio je sjajan u dresu gostiju, s 33 poena i osam skokova. Nemanja Radović pridružio se s 20 poena i 12 skokova, a Nikola Jokić s 12 poena i pet skokova.