Cibona slavila u Europi, dugi crni niz otišao u povijest

Ivor Krapac • srijeda, 20.11.2013.

Košarkaši Cibone prekinuli su 28 utakmica dugu seriju poraza u glavnom dijelu Eurolige i Eurokupa, koja je trajala od proljeća 2010. godine. Cibosi su u šestom kolu skupine A Eurokupa došli do pobjede u Le Mansu, u susretu u kojem su obavili najvažniji dio posla u prvoj i trećoj četvrtini...

Još od početka ožujka 2010. godine, kada je u Domu Dražena Petrovića u pretposljednjem kolu Topa 16 Eurolige pao Himki, Cibona nije znala za pobjedu u glavnom dijelu nekog europskog natjecanja. Ne računajući uspjeh protiv Choleta u euroligaškim kvalifikacijama na početku sezone 2011./12., Vukovi su imali sveukupno 28 uzastopnih izgubljenih utakmica u Europi, ali toj crnoj seriji došao je kraj u srijedu navečer. Momčad Slavena Rimca je u šestom ovosezonskom nastupu u Eurokupu proslavila 64:53 u Le Mansu i time uzela pobjedu koja se čekala jako dugo.

Vukovi su na gostovanju u Francuskoj krenuli jako dobro, s 14:0 u prvih šest minuta, a nakon što se u drugoj dionici Le Mans vratio u igru, sa zaostatkom od samo 29:23 na poluvremenu, Rimčeva momčad ponovno je pobjegla u trećoj četvrtini. Na ulasku u posljednjih 10 minuta na semaforu je stajalo 52:33 za Cibonu, koja je u preostalom razdoblju do kraja utakmice bez većih komplikacija zadržala uvjerljivu prednost.

S obranom koja je gotovo devet minuta zadržala domaću momčad na nuli i predvođeni efikasnim Andrijom Žižićem na drugom kraju parketa, Cibosi su rano najavili gostujuću pobjedu. Poslije otvaranja s 14:0, na kraju prve četvrtine na semaforu je stajalo 16:3, a slično se nastavilo i početkom druge dionice.

Rimčeva momčad je do 16. minute i dalje bila vrlo uvjerljiva, s dva odlaska do 14 poena prednosti, da bi se Le Mans vratio u igru u završnici prvog poluvremena. Poslije 23:10 malo više od tri minute do kraja druge četvrtine, domaći su se s dvije trice Dashauna Wooda i jednom Antoinea Eitoa približili na samo 27:23, a na predah u svlačionicama otišlo se s +6 za Vukove.

Uz glavnu napadačku ulogu DJ-a Strawberryja i pomoć Žižića i Darija Šarića, Cibona je u 22. minuti povisila na 36:23, a novi nalet dogodio se u drugoj polovici treće dionice. Poslije 40:33 u 25. minuti, gosti su završili četvrtinu serijom od 12:0, zaključenom s četiri uzastopna poena Darka Planinića, za povećanje na +19 uoči posljednjih 10 minuta.

Le Mans se u završnoj dionici nije ozbiljnije približio Vukovima. Najmanji zaostatak domaće momčadi u tom razdoblju utakmice stajao je na semaforu na kraju susreta, sa završnih 11 poena razlike.

Najefikasniji igrač gostiju iz Zagreba u srijedu je bio Andrija Žižić (21 poen, sedam skokova). DJ Strawberry dodao je 13 poena i sedam skokova, a Dario Šarić istaknuo se s 11 poena, osam skokova, tri asistencije i dvije blokade.

Le Mans je imao dvojicu dvoznamenkastih strijelaca. Reyshawn Terry i Dashaun Wood ubilježili su po 18 poena. Alain Koffi imao je po osam poena i skokova, ali bez preciznog šuta, s 2/9 iz igre, sve za dvicu.