Real i Olympiakos i dalje stopostotni, Crvena zvezda umalo do preokreta protiv Maccabija

Branimir Korać • petak, 29.11.2013.

Sedmo kolo natjecanja u skupinama Eurolige otvoreno je sa šest dvoboja među kojima su neizvjesni bili samo oni s beogradskim klubovima. I Partizan i Crvena zvezda ubilježili su tijesne poraze u samoj završnici...

Skupina A

Vrlo važan dvoboj u borbi za prolazak u sljedeću rundu natjecanja odigrali su u Parizu Nanterre i Partizan. Domaćinu je pobjeda značila veliki korak prema četvrtoj poziciji dok je s druge strane Partizan tražio pobjedu pod svaku cijenu jer ga je poraz praktički izbacivao iz igre za prolazak.

Od početka je bilo jasno da će se na parketu voditi velika bitka i da se pobjednik neće tako brzo znati. Momčadi su se izmjenjivale u vodstvu i vrlo teško se stvarala značajnija prednost. partizan je u posljednjoj dionici imao 55:49, no domaćin je odgovorio serijom 8:0. Imali su Beograđani novu priliku, kod 61:60 su imali napad, no Daniels je ukrao loptu poslije čega je 5.9 sekundi prije kraja Trenton Meacham završio na liniji za slobodna bacanja. Ubacio je oba, a na drugoj strani Milosavljević iz teške pozicije nije pogodio i Nanterre je slavio sa 62:61.

“Rekao sam igračima da će to biti jako teška utakmica i tako je i bilo. U završnici sam bio zabrinut, Partizan je pogodio neke teške šutove i strahovao sam za pobjedu. Odlučili smo napraviti veliki pritisak u obrani i to nam je donijelo rezultat. Will Daniels je ukrao ključnu loptu i uzeli smo pobjedu. U dobroj smo situaciji po pitanju plasmana u Top 16, ali nam za to treba još jedna velika pobjeda“, rekao je domaći trener Pascal Donnadieu.

U domaćem sastavu najistaknutiji su bili Meacham s 14 poena (5/8) i David Lighty s 11 poena (4/13) i osam skokova. Kod gostiju Dragan Milosavljević je ubacio 16 poena (6/12), a Bogdan Bogdanović je dodao 12 poena (3/11) uz pet skokova.

Skupina B

Niti Brose Baskets nije uspio izbjeći Realov mlin. Madriđani doslovno melju svoje protivnike i u sedam odigranih susreta u skupini Eurolige imaju isto toliko pobjeda uz impresivnu koš razliku +192.

S druge strane Brose se nalazi u grčevitoj borbi za Top 16, no vjerojatno su i Nijemci bili svjesni kako u ovom susretu imaju simbolične šanse. U utakmici su bili dosta dugo, uspjeli su se izvući iz velikog minusa i na nešto više od četiri minute do kraja smanjiti na 72:69, ali do kraja susreta Real je podignuo razinu igre, napravio 17:0 i otišao do visoke pobjede 89:69.

“Pokušali su promijeniti ritam utakmice zonskom obranom, a mi ispočetka nismo dobro reagirali na to. U završnim minutama smo zaigrali bolje u obrani, uzeli smo im puno lopti i zato smo ovako visoko slavili“, objasnio je Rudy Fernandez.

Još jednu odličnu utakmicu odigrao je Nikola Mirotić koji je ubacio 20 poena (8/15), Sergio Rodriguez ga je pratio s 19 poena (7/10), a Ioannis Bourousis je uhvatio 12 skokova. Dontaye Draper je za deset minuta ubacio osam poena (2/2 za tricu). Kod domaćina Sharrod Ford je ubacio 12 poena (5/10) uz osam skokova, Marik Zirbes je dodao 12 poena (6/7) i pet skokova, a Rakim Sanders devet poena.

Skupina C

S impresivnim nastupima nastavlja i branitelj naslova Olympiakos koji je u svojoj dvorani ugostio momčad Galatasaraya i rutinski odradio posao. Grci su slavili 72:54, no treba reći i kako je Galatasaray odigrao prilično slabu utakmicu i dodatno olakšao posao Olympiakosu.

Od početka susreta je mirisalo na visok poraz gostiju. Teško je Galatasaray odgovarao na igru Olympiakosa, uspio je u jednom trenutku doći na 20:18, ali do kraja prvog poluvremena Olympiakos je već otišao na dvoznamenkastu prednost. U nastavku susreta nije bilo nikakve dvojbe i prednost domaćina je iz minute u minutu rasla te je iznosila najviše i 26 poena razlike.

“Teško je nešto reći nakon ovako loše predstave moje momčadi, posebno u napadu. U prvom poluvremenu smo još i dobro odigrali u obrani, ali smo imali mizernu šutersku večer i bilo je teško za očekivati da se možemo održati u utakmici. Želim se ispričati i zbog incidenta, definitivno ćemo kazniti Mensah-Bonsua, a nadam se da će to i Olympiakos napraviti s Begićem. Ovo su prijateljski klubovi i takve stvari nam ne trebaju“, rekao je Ergin Ataman. Do spomenutog incidenta je došlo u posljednjoj četvrtini kada je već sve bilo poznato, a nakon tučnjave Begića i Mensah-Bonsua uz njih dvojicu je isključen i Giorgios Printezis.

U pobjedničkom sastavu istaknuli su se Bryant Dunston s 18 poena (9/12) i pet skokova te Vassilis Spanoulis s 12 poena (5/8). Kod gostiju Furkan Aldemir je ubacio deset poena (4/9) uz sedam skokova, a isto toliko ubacio je i Sinan Guler (4/8).

U susretu momčadi koje se bore za mjesto u Topu 16, Unicaja je uhvatila vrijednu pobjedu u Zielonoj Gori gdje je svladala domaći Stelmet s 84:67. Gosti su iskontrolirali utakmicu u drugom poluvremenu kada su potpuno nadigrali ipak kvalitetno inferiornijeg domaćina.

Iako je Unicaja jako dobro otvorila utakmicu i već u prvom poluvremenu imala 14 poena razlike, domaćin se nije predao i smanjio je na 39:37 na odlasku na odmor. Ipak, drugo poluvrijeme je donijelo novu prednost Unicaji, ovaj put Stelmet nije imao odgovora i susret je završen uvjerljivim slavljem Unicaje.

“Bila je to teška utakmica za nas, igrali smo dobro sve do druge četvrtine. Tada smo dosta pali i domaćin je počeo to koristiti. U drugom poluvremenu smo ipak uspjeli smanjiti nervozu, zaigrati ponovno agresivnije i to je presudilo“, rekao je Zoran Dragić.

Dragić je bio prvo ime susreta s 21 poenom (8/15) i sedam skokova, a Nik Caner-Medley je dodao 18 poena (8/14) i šest skokova. U domaćem sastavu Przemyslaw Zamojski je prednjačio s 21 poenom (8/14, trica 5/8) dok je Vladimir Dragičević dodao 13 poena (6/9) i šest skokova.

Skupina D

Lokomotiv je prva momčad iz skupine D koja je osigurala nastup u Topu 16. Iako su na gostovanje u Vilnius otputovali bez Krune Simona i Sergeja Bikova, igrači Lokomotiva su uspjeli vrlo visoko svladati Lietuvos i osigurati prvu poziciju.

Tek 15-ak minuta domaćin je izdržao, a onda su se gosti počeli odvajati. Drugu četvrtinu Lokomotiv je dobio s čak 24:7, otišao je na odmor s prednosti 39:31, a onda je u drugom poluvremenu pregazio domaćina. Gledajući samo drugu, treću i četvrtu četvrtinu, Lokomotiv je to razdoblje igre dobio s čak 68:29.

“Nakon stvarno dobrih prvih deset minuta, ostatak utakmice smo odigrali jako loše. Realno, Lokomotiv ima jaču, atletski moćniju i kvalitetniju momčad i ne bi me nimalo iznenadilo da otiđe jako daleko ove sezone. Bez obzira na to, mi smo odigrali nedopustivo loše. Moramo biti mentalno stabilniji, čim nešto krene krivim smjerom, u potpunosti izgubimo samopouzdanje“, rekao je domaći trener Dirk Bauermann.

Kod Lokomotiva su se istaknuli Derrick Brown s 20 poena (8/12) i osam skokova te Richard Hendrix s 14 poena (7/10), šest skokova i pet asistencija. Kod Lietuvosa Renaldas Seibutis je ubacio 15 poena (6/12) uz pet skokova, a Juan Palacios 13 poena (5/9).

Maccabi je preživio furiozan povratak Crvene zvezde u utakmicu i uspio je izvući pobjedu 78:76. Na ulasku u posljednju četvrtinu Beograđani su bili na koljenima, zaostajali su 18 poena, no nošeni fanatičnom pomoći s tribina, uspjeli su se vratiti.

U posljednjoj minuti Blake Schilb je ubacio dva slobodna bacanja za 76:76 nakon čega je na drugoj strani jedno bacanje ubacio David Blu. Crvena zvezda je imala napad za pobjedu, no DeMarcus Nelson nije pogodio, Blu je uhvatio skok u obrani i ubacio još jedno slobodno bacanje za kraj priče.

“Ovdje je jako teško za igrati, a kao što sam rekao nakon našeg prvog dvoboja u Tel Avivu, Crvena zvezda je vrlo dobra momčad. Mi smo igrali vrlo dobro 35 minuta, no u zadnjih pet minuta oni su zaigrali čvrsto i momčadski te su pokušali ukrasti show. Sretni smo što utakmica traje samo 40 minuta“, rekao je David Blatt.

U njegovom sastavu Sofoklis Schortsanitis je ubacio 22 poena (9/10), a Devin Smith je dodao 11 poena (4/8). Kod Zvezde Ivan Radenović je ubacio 12 poena (3/6), a DeMarcus Nelson 12 poena (5/17) uz pet asistencija.