U dramatičnim završnicama do pobjeda došli Strasbourg, Montepaschi, Olympiakos i Maccabi

Branimir Korać • petak, 06.12.2013.

Galatasaray i Maccabi su novim pobjedama osigurali ulazak u Top 16 Eurolige. Obje momčadi slavile su na domaćem parketu, Galatasaray protiv Unicaje, a Maccabi protiv Lokomotiva...

Partizan sačuvao šansu

Partizan je zadržao male šanse za prolazak u Top 16 Eurolige nakon što je na svom parketu nadigrao ukrajinski Budivelnik sa 76:61. Beograđani su cijelim tijekom susreta bili bolji protivnik, imali su i više od 20 poena prednosti te su na kraju potpuno zaslužili pobjedu. S druge strane gosti iz Kijeva su za tricu šutirali očajnih 2/23, imali su i 17 skokova manje, a s takvim brojkama gotovo je nemoguće doći do pobjede.

“Čestitke Partizanu na pobjedi, jednostavno je bio bolji. Igrao je pod pritiskom jer je ovo bio vrlo važan susret, ali se uspješno nosio s njim i odigrao sjajno. Uz maksimalnu jednostavnost u igri, agresivnu obranu i puno bolji skok, Partizan je zaslužio pobjedu“, rekao je trener gostiju Ainars Bagackis.

Pobjednika su predvodili Joffrey Lauvergne s 18 poena (6/11) i osam skokova te Bogdan Bogdanović s 15 poena (4/10), deset asistencija, šest skokova i pet ukradenih lopti. U gostujućem sastavu po 11 poena su upisali Darjuš Lavrinovič (5/9, šest skokova) i Dainius Šalenga (5/9).

Campbell sa sirenom rastužio Žalgiris

Iako rezultat sugerira kako je Real napokon odigrao neizvjesnu euroligašku utakmicu, nije bilo baš tako neizvjesno. Madriđani su već u drugoj četvrtini pobjegli, otišli na 42:23 i tek u posljednjoj dionici domaćin je uspio smanjiti. Međutim, tada je već bilo kasno i tih konačnih 78:71 je ujedno i najbliže što je Armani došao. Ovom pobjedom Real je osigurao prvo mjesto u skupini dok je pred Armanijem odlučujuća utakmica protiv Brosea.

“Real je sjajna momčad s vrlo dugačkom klupom. I kada se čini da je u problemima, u svakom trenutku je sposoban otići na visoku razliku i prelomiti utakmicu. Večeras su u drugoj četvrtini imali fantastičnu seriju, ali mi se nismo predavali i pokušali smo se u drugom poluvremenu vratiti u utakmicu. Teško je igrati protiv momčadi koja ima najbolji napad i najbolju obranu u natjecanju, ali sam ponosan jer smo se borili do posljednje sekunde“, rekao je trener domaćina Luca Banchi.

U sastavu Reala Rudy Fernandez je ubacio 16 poena (5/8) uz pet skokova dok je Salah Mejri dodao deset poena (5/6) i sedam skokova. Dontaye Draper je za deset minuta promašio tricu i podijelio asistenciju. Kod domaćina Alessandro Gentile je ubilježio 14 poena (5/15), CJ Wallace deset poena (3/9) i sedam skokova, a David Chiotti osam poena (4/5) i osam skokova.

Tricom Louisa Campbella sa sirenom Strasbourg je stigao do svoje druge ovosezonske pobjede u Euroligi. U dramatičnoj završnici Strasbourg je imao 74:72 da bi gosti uspjeli napraviti preokret i ubačajem Dentmona iz teške pozicije povesti 76:74 2.4 sekunde prije kraja. Međutim posljednju riječ imao je Campbell koji sa sirenom od ploče ubacuje tricu za pobjedu.

“Sjajna momčadska pobjeda i sjajan šut na kraju. Ajinca večeras nije bio raspoložen, ali je zato iskočio Paul Lacombe koji ga je odlično nadomjestio. Posljednji šut ne mogu objasniti. pokušao sam pronaći Ajincu, ali je bio odlično zatvoren, bilo je puno ruku na putu do njega i otvorila se mala prilika, pokušao sam i ušla je. Najljepši šut u mojoj karijeri“, oduševljeno je govorio nakon susreta Campbell.

Domaćina je predvodio Ricardo Greer sa 16 poena (6/13), sedam skokova i šest asistencija dok je Campbell dodao 15 poena (5/8, trica 5/7) i pet asistencija. Kod Žalgirisa Justin Dentmon je ubacio 18 poena (7/13), a Arturas Milaknis 16 poena (5/6 za tricu).

Viggiano ponovno junak, 208 poena u Münchenu

Vrijednu pobjedu u neizvjesnoj skupini C upisao je Montepaschi koji je U Sieni bio bolji od Stelmeta iz Zielone Gore sa 60:59. Jeff Viggiano je sa sirenom donio Talijanima pobjedu u Malagi kod Unicaje, a sada je ubacio tricu 1.1 sekundu prije kraja i tako ponovno bio junak Montepaschija.

“Nismo odigrali svoju najbolju utakmicu, ali bez obzira na to, konstantno smo bili u igri. Momčad je obavila sjajan posao ne predajući se niti u jednom trenutku“, kratko je komentirao domaći trener Marco Crespi.

U utakmici malog broja poena Erick Green je kod domaćina ubacio 13 poena (5/13), Daniel Hackett 12 poena (3/12), a Spencer Nelson je uhvatio deset skokova. Kod gostiju Vladimir Dragičević je ubacio 20 poena (8/11), a Christian Eyenga 16 poena (7/11) uz osam skokova.

Ulazak u Top 16 osigurao je Galatasaray koji je u Istanbulu nadigrao Unicaju sa 78:70. U završnici susreta Unicaja je zaprijetila, ali Arslan i Aldemir su imali mirnoće i odveli su domaćina do slavlja. Galatasarayu se tako poklopilo da dva kola prije kraja osigura prolaz, a u tome mu je pomogla pobjeda Montepaschija.

“Ušli smo u Top 16 i tako ostvarili jedan od ciljeva uoči početka sezone. Izuzev druge četvrtine, odigrali smo jako dobru obranu. U drugom poluvremenu smo nastavili s pametnom igrom i tu velike pohvale zaslužuju Arslan i Arroyo koji su vrlo pametno kontrolirali igru“, rekao je domaći trener Ergin Ataman.

Arroyo je bio jako dobar s 22 poena (8/17) i pet asistencija, Arslan je dodao 17 poena (5/8), a Furkan Aldemir osam poena (4/5) i 12 skokova. Kod gostiju Carlos Suarez je ubacio 16 poena (4/10) uz osam skokova, a Nik Caner-Medley je dodao 14 poena (6/14) i pet skokova.

Dramatično je bilo i u Münchenu gdje je Bayern ugostio prvaka Europe Olympiakos i tražio važnu pobjedu. Međutim Olympiakos je dosad neporažen i takav je i ostao, slavio je sa 105:103 u šuterski sjajnom izdanju obje momčadi. Domaćin je za tricu šutirao 15/30 dok su gosti bili tek nešto lošiji s 14/31, a susret je do same sirene bio otvoren. Bayern je u završnici gubio 105:102 kada je Delaney završio na liniji za slobodna bacanja, prvo je ubacio, no drugo je namjerno promašio nakon čega lopta dolazi do Schaffartzika koji ipak ne ubacuje tricu sa sirenom za pobjedu Bavaraca.

“Bila je to sjajna utakmica u fantastičnoj atmosferi. Željeli smo pobjedu i odigrati pošteno i to ćemo raditi do kraja ovog dijela sezone. Moram čestitati igračima koji su bili vrlo ozbiljni i odradili su jako dobro posao iako smo imali problema s visokim igračima. Obrana nije bila dobra, ali bilo ju je teško igrati jer su obje momčadi igrale s puno energije i jako brzu košarku“, komentirao je trener Olympiakosa Georgios Bartzokas.

Jednu od najboljih utakmica u karijeri odigrao je Stratos Perperoglou koji je ubacio 25 poena (9/12) dok je Vassilis Spanoulis dodao 24 poena (8/12) i sedam asistencija. Kod domaćina Malcolm Delaney je ubacio 22 poena (5/11) uz šest asistencija i pet skokova, a Heiko Schaffartzik je dodao 21 poen (7/11, trica 5/8).

Maccabi ide dalje

Neizvjesno je bilo i u Tel Avivu gdje je Maccabi sa 75:73 svladao Lokomotiv iz Kubana. Bila je to utakmica puna preokreta u završnici. Na početku posljednje četvrtine domaćin je imao plus 12 da bi nakon toga Lokomotiv u četiri minute napravio seriju 20:2 za preuzimanje vodstva 73:67. I kada je trebalo završiti posao, gosti to nisu znali i Maccabi je s 8:0 otišao do pobjede.

“Sjajna utakmica sjajnih momčadi koje su se žestoko borile i dale sve od sebe za pobjedu. Kada smo zaostajali šest poena, činilo se da smo izgubili, međutim nekoliko dobrih reakcija uz trice Blua i Pninija odvelo nas je do pobjede“, komentirao je David Blatt.

U njegovom sastavu Sofoklis Schortsanitis je ubacio 15 poena (6/9), a David Blu je dodao 13 poena (5/13). Kod gostiju Mantas Kalnietis je susret završio s 18 poena (6714), sedam skokova i šest asistencija, a Kruno Simon je za 31 minutu dodao 15 poena (2/4 za dva, 3/6 za tri) uz četiri skoka te po dvije asistencije i ukradene lopte.