Srce na parketu, produžetak i konačno pobjeda Širokog protiv MZT-a

Iz Širokog Brijega:Ivana Karačić • subota, 07.12.2013.

Širokom je trebalo 45 minuta igre da pobijedi goste iz Makedonije i prekine seriju od sedam uzastopnih poraza. Za domaće igrače i navijače bila je to najteža utakmica u sezoni u kojoj su grč i pritisak činili svoje. Gosti iz Skoplja ušli su ležernije u utakmicu, kažnjavali pogreške domaćih igrača i već u 19. minuti stigli do velike 18:39 prednosti. U drugome dijelu Široki je čvrstom obranom zaustavio goste i polako stizao njihovu prednost i stigao na kraju do 54:54 i produžetka u kojemu je bio pribraniji, smireniji i čvršći i pobijedio 67:63.

Široki Primorka - MZT Skoplje Aerodrom 67:63

ABA liga, 11. kolo
Široki Brijeg, dvorana Pecara, 2.000 gledatelja
Kretanje rezultata po četvrtinama: 14:17, 21:39, 40:46, 54:54, 67:63

ŠIROKI PRIMORKA: Vragović 7, Babić, Katić 2, Mikulić, Petrović 5 (9 skokova), Bilinovac 3, Kaštropil, Bošnjak 6 (4 asistencije), Jones 15 (4 asistencije), Buva 14 (14 skokova), Rikić 11, Opačak 4. Trener: Jakša Vulić

MZT SKOPLJE: Sinovec 7, Markovski 3, Kostorski 6, Stajić, Lučić 18 (5 skokova), Stojanovski 4, Gečevski 12, Mladenovski, Čekovski 4 (5 skokova), Otašević 6, Reynolds, Davis 3. Trener: Zoran Martič

Skokovi: 36-31
Asistencije: 16-17
Osvojene lopte: 4-6
Izgubljene lopte: 14-16
Osobne pogreške: 22-24

Tek u trećem pokušaju Široki je uspio pobijediti Makedonce, premda je svaki put s njima uspijevao uvesti utakmicu u dramatičnu završnicu i na kraju gubiti. Ovaj put sreća se osmjehnula Širokom, koji je tek u petominutnom produžetku skršio otpor snažnih Makedonaca u čijim je redovima nekoliko vrlo kvalitetnih igrača. Pokazalo se to na početku utakmice kad su gosti svaku pogrešku Širokog kažnjavali laganim poenima.

Prva četvrtina završila je prednošću MZT-a 14:17, a onda je došla "crna rupa" Širokog. Za deset minuta postigli su samo sedam poena. U 19. minuti gosti su imali čak 21 poen viška. Vodili su 18:39. No, vratio se Široki u igru u nastavku poput Cibone prije tjedan u Skoplju. Veliku prednost uspio je dostići. Čvrstom obranom jednostavno su igrači trenera Jakše Vulića zaustavili najiskusnije igrače gostiju Todora Gečevskog i Giorgija Čekovskog.

Čvrsta obrana dala je krila i u napadu. Prednost gostiju polako se topila. Na kraju treće četvrtine semafor je zabilježio rezultat 40:46, a moglo je biti i bolje za domaćina da šut Tomislava Petrovića za tri poena nije "iscurio" iz obruča. Drama je krenula od 36. minute kad je Karlo Vragović pogodio tricu za 47:49. Dvije minute kasnije Robert Rikić je na obruču blokirao Nikolu Otaševića, no suci su priznali poen tvrdeći da je lopta bila u silaznoj putanji.

Izazvalo je to revolt na tribinama, ali i još jaču potporu domaćim igračima. Johnathon Jones i Ivan Buva uspjeli su u 40. minuti stići do izjednačenja 54:54. Uroš Lučić je 20 sekunda prije sirene promašio oba bacanja, a Jones nije realizirao posljednji napad za pobjedu, pa se igrao petominutni produžetak. Otvorio ga je Rikić zakucavanjem za 56:54. Bilo je to prvo vodstvo Širokog na utakmici. Do kraja se rezultat na semaforu mijenjao praktično iz slobodnih bacanja.

Domaći igrači bili su čvršći, smireniji. Buva i Vragović su donijeli prednost 64:60, koju je jednim bacanjem popravio Domagoj Bošnjak na 65:60. Činilo se da je 17 sekunda prije kraja sve gotovo. No, Cade Davis je tricom devet sekunda prije kraja ostavio prostora za još malo drame 65:63. Međutim, Buva, koji je imao double - double učinak od 14 poena i 14 skokova pogodio je oba bacanja za veliko slavlje na Pecari.