Sinjsko slavlje na Baldekinu, Alkar nanio Jollyju već četvrti poraz u sezoni

S Baldekina:Ivana Jurica • subota, 07.12.2013.

Derbi devetog kola A-1 lige igrao se na Baldekinu, između dvije ekipe koje pretendiraju na Ligu za prvaka. A daleko više razloga za zadovoljstvo nakon susreta imao je Alkar. Sinjani su, uz glasnu podršku s tribina, slavili sa 76:72 nad Jollyjem Jadranskom bankom Šibenik. Šibenčani su još jednom imali lošu statistiku (šut za tri, izgubljene lopte, slobodna bacanja), Sinjani su, pak, pogađali i iz iznimno teških pozicija, pa su, nošeni publikom, na kraju pjesmom proslavili pobjedu na neugodnom terenu.

Jolly JBŠ – Alkar 72:76 (21:17, 13:12, 14:22, 24:25)

Šibenik, dvorana na Baldekinu, gledatelja 350

Suci: Basarić, Roglić, Jurčević (svi Split)

Jolly Jadranska banka Šibenik: Gulam 2, Roso, Katura 5, Kozić 4, Vrlika 2, Ross 22, Mrva 19, Naletilić 4, Peršić 2, Bubalo 12, Perković, Cinac. Trener: Anđelko Matov.

Alkar: Mikulić 17, Jo. Boban, Bilandžić, M. Modrić 2, Buzolić, S. Modrić 15, Vitali 4, Ju. Boban 6, Gaurina 6, Žitko 15, Župić 11, Kanaet. Trener: Damir Milačić.

Gosti, koji su igrali bez Mate Perajice, susret su otvorili vodstvom 4:0. Jolly se tri minute tražio, a tek onda, preko Mrve i Kozića postigao prve koševe. Župić je tricom prednost vratio na stranu Sinjana, a izjednačenje jedinom tricom domaćina na utakmici (!) Katura je izjednačio na 7:7. Tricom uzvraća i Gaurina za 7:10. Domaćini tada rade seriju 9:0 i dolaze do vodstva od 16:10. Gotovo sve koševe u tom su razdoblju postigli Bubalo i Mrva. Imao je Jolly u više navrata vodstvo od šest razlike (18:12, 21:15), ali na minus četiri (21:17) nakon prve četvrtine smanjio je Žitko.

Četiri koša Vitalija Sinjanima su donijeli minus dva (23:21) na otvaranju druge četvrtine, pa je Matov odmah pozvao time-out. Uslijedilo je potom razdoblje bolje igre domaćih košarkaša, napravili su mini seriju i još se jednom odvojili: ovog puta na plus osam (29:21) u 17. minuti što je bilo i najveće vodstvo. Dvije dobre napadačke reakcije Župića Sinjanima donose smanjenje vodstva – 31:27. Imali su košarkaši Jollyja vodstvo od sedam razlike (34:27) i zadnji napad u poluvremenu, ali Naletilićeva trica nije ušla, da bi na drugoj strani Mikulić pogodio iz kontre za 34:29.

Sjajno izdanje Milačićeve momčadi u trećoj četvrtini. Odmah su uhvatili domaćine, već u 22. minuti, poslije trice S. Modrića – 35:36. Po prvi su puta tada skočili gostujući navijači koji su bili dosta glasni tijekom cijele utakmice. I njihova je podrška sigurno pripomogla da se igrači Alkara u potpunosti oslobode i uvide da mogu do bodova. Nekoliko minimalnih zaostataka domaćini su neutralizirali serijom 6:0 za 43:38. Od tog trenutka Jolly je postigao samo pet koševa do kraja četvrtine, a gosti 13. Mikulić i Gaurina pogađali su s vanjskih pozicija, Žitko je pogodio za dva i bacanje. Domaćini još jednom nisu iskoristili zadnji napad, pa su gosti imali plus tri uoči zadnje četvrtine (51:48).

Župić i Žitko koševima otvaraju zadnju dionicu igre, pa Alkar ima najvećih plus sedam – 55:48. Kreće tada i simultanka Ronalda Rossa. S. Modrić pogađa iz iznimno teške situacije tricu, precizan je i Žitko, pa gosti još jednom imaju plus sedam (61:54). Vanjski šut i dalje ne služi domaćine (katastrofalnih 1/20), pa Ross sve rješava sam prodorima. A kad je Katura u 37. minuti pogodio dva slobodna bacanja na semaforu je svjetlilo 63:63. Ross je potom Jollyju donio minimalno vodstvo, S. Modrić vratio prednost na stranu gostiju, a postigao je potom i tricu za 66:68. Ross je još jednom donio izjednačenje – 70:70, ali Mikulić koji je s prodorima zadavao puno problema Jollyju, vratio je prednost na stranu gostiju.

Opet je Ross smanjio na 72:74, ali je potom trica Kature iscurila. Na drugoj strani Mikulić pogađa jedno slobodno bacanja za 72:75, da bi u sljedećem napadu Ross pogriješio i time praktički zapečatio poraz svoje momčadi. Konačnih 72:76 s linije slobodnih bacanja postavio je S. Modrić.

Bio je to i početak slavlja sinjskih igrača i 50-ak navijača. Orilo se Baldekinom "Mi smo Sinjani, Alkar je naš". Večerašnja pobjeda Sinjane je gurnula još korak bliže Ligi za prvaka. S druge strane, domaćini su pokunjeni napustili teren. Već četvrti poraz u devet odigranih kola previše je za ekipu kojoj je cilj ulazak u ABA ligu, pa nije isključeno da bude novih rezova, ali ovog puta u igračkom kadru.

Četvorica igrača u redovima Sinjana bila su dvoznamenkasta: Mikulić je ubacio 17, S. Modrić i Žitko 15, a Župić 11. Kod Jollyja, koji je još jednom imao veliki broj izgubljenih lopti (19), devet promašenih bacanja i samo pet posto šuta za tri poena, 22 je ubacio Ross, 19 Mrva (i 11 skokova), dok je Bubalo dodao 12.