Cedevita zaustavila nalet Chalona i pobjedom se plasirala u sljedeću rundu Eurokupa

Branimir Korać • utorak, 17.12.2013.

Košarkaši Cedevite ostvarili su cilj koji su postavili uoči početka europske sezone. Pobjedom protiv Chalona u posljednjem kolu skupine B Eurokupa 75:71 Cedevita je bez obzira na rasplet ostalih utakmica osigurala prolaz...

Odlučujuća utakmica za košarkaše Cedevite u Eurokupu završena je ipak na pozitivan način. Bilo je nervoze u drugom poluvremenu, dozvolilo se Chalonu da dođe u poziciju razmišljati o željenih 16 poena razlike, ali na vrijeme se Cedevita probudila i upisala veliku pobjedu 75:71.

Igrački Cedevita je jača momčad, međutim Chalon je kao i sve francuske momčadi vrlo nepredvidljiv i trebalo je biti oprezan svih 40 minuta. Francuzi su dugo živjeli na inspiraciji AJ-a Slaughtera, Steeda Tchicambouda i Clinta Capele, međutim ostatak momčadi nije bio na toj razini, prvenstveno Evtimov i Joseph i to je pomoglo Zagrepčanima da dođu do pobjede.

Još sredinom druge četvrtine sve je bilo prema planu. Cedevita je uz solidnu igru održavala prednost, bila je na rubu odlaska na dvoznamenkastu razliku, ali nikako nije uspjela prelomiti susret. Onda se u završnici poluvremena dogodio pad, gosti su napravili seriju 9:0 i iako se to nije moglo nazrijeti tijekom prvih 18 minuta, na odmor su otišli s vodstvom 36:35.

U nastavku susreta Chalon je pokušavao brže završavati napade i koristiti i najmanju priliku za realizaciju i dobro mu je išlo. U samoj završnici treće četvrtine neprimjetni Evtimov je doveo svoju momčad do prednosti 59:50, ali dvije sekunde prije kraja dionice Suton ubačajem smanjuje na minus sedam.

Još je Chalon u početnim trenucima posljednje četvrtine održavao visoku prednost zahvaljujući rijetkoj trici Krisa Josepha (1/7 za tri), no onda je domaćin zaigrao znatno bolje, čvršće u obrani, gosti su sve više griješili i Cedevita je velikom serijom 16:2 okrenula utakmicu na svoju stranu. Chalon je napravio ono što je tipično za brojne francuske momčadi, padovi koncentracije tijekom utakmice znaju biti prilični i dostizanje i gubljenje visoke prednosti nije slučajnost.

Više nije trebalo razmišljati o tih 16 razlike za Chalon koji bi Cedevitu izbacili iz drugog kruga, željeli su domaćini pobjedu kako bi otklonili svaku opciju vezanu uz ispadanje. Do pobjede su i došli, upisali su je zahvaljujući ubačajima s linije slobodnih bacanja Allana Raya i Ivana Ramljaka, a pomogao je i prebrz i težak šut Slaughtera kod 74:71 koji nije bio niti blizu ulaska.

Unatoč slabih 3/20 za tricu, Cedevita je slavila predvođena s 18 poena (8/15 za dva, 0/6 za tri) i osam skokova Nolana Smitha, 12 poena (6/10 za dva, 0/3 za tri) i sedam skokova Gorana Sutona te 11 poena (3/4 za dva) i šest skokova Jusufa Nurkića.

Kod Chalona AJ Slaughter je ubacio 19 poena (7/19) uz pet asistencija, Steed Tchicamboud je dodao 16 poena (5/7), a Clint Capela 14 poena (7/9) i deset skokova.