Široki zaledio Igokeu na minus 28 poena

Ivana Karačić • ponedjeljak, 23.12.2013.

Igokea je na Pecaru stigla s ulogom velikog favorita. Široki se potajno nadao da bi mogao iznenaditi aktualnog prvaka BiH. Međutim, u sudarima velikih rivala bosanskohercegovačke košarke nikad nema izrazitog favorita. To se potvrdilo i ovaj put. Široki je stigao do četvrte pobjede u sezoni, ali Igokei nanio i jedan od najtežih poraza u ABA ligi uopće. Od prve do posljednje minute momčad Jakše Vulića igrala je čvrsto u obrani i vrlo organizirano i disciplinirano u napadu, a plod takve igre je visoka 78:50 pobjeda.

Široki Primorka - Igokea 78:50

(15:8, 32:23, 56:39, 78:50)

ABA liga, 13. kolo.

Široki Brijeg, dvorana Pecara, 2.500 gledatelja.

ŠIROKI PRIMORKA: Vragović 12, Babić, Katić 2, Petrović 7 (5 skokova), Bilinovac, Kaštropil 2 (7 skokova), Bošnjak 9 (5 skokova), Jones 15 (5 asistencija), Buva 12 (5 skokova), Rikić 2 (8 skokova), Opačak 17 (11 skokova, 4 asistencije). Trener: Jakša Vulić

IGOKEA: Dozet, Jorović 13 (6 skokova), Knežević, Gajović, Nikolić, Gordić 11 (5 asistencija), Gipson 8, Bakić 6, Mirković, Štemberger 2, Bunić 6, Williams 4. Trener: Milutin Latinčić

Skokovi: 48-22

Asistencije: 18-13

Osvojene lopte: 4-4

Izgubljene lopte: 14-8

Osobne pogreške: 18-20

Jakša Vulić priželjkivao je da njegova momčad uđe čvrsto u utakmicu s Igokeom, te odigra s puno energije u obrani i disciplinirano u napadu. Njegova momčad upravo tako je i krenula u utakmicu. Na drugoj strani obrana Igokee bila je dosta mlaka. Plod takvog razvoja događaja na parketu je vodstvo Širokog 15:8 nakon prve četvrtine, koju su obilježili dobra organizacija igre Johnathona Jonesa i dobra reakcija u reketu Roberta Rikića koji je zaustavio snažnog Lancea Williamsa.

I u nastavku igre domaći košarkaši nastavili su u istom stilu. Već u 16. minuti nakon trice Domagoja Bošnjaka domaćin je imao 15 poena prednosti. Semafor je označio rezultat 28:13. Do kraja poluvremena ipak se Igokea malo trgnula i uspjela smanjiti prednost domaćina. Rezultat 32:23 na kraju poluvremena i nije bio realan odraz snaga na parketu. Široki je imao veliku dominaciju u skoku. Čak 14 skokova više imali su domaći košarkaši, koji su vrlo odlučno htjeli prekinuti seriju poraza.

Da će u tome uspjeti vidjelo se i u drugome poluvremenu kad su Igokeu nadigrali u svim segmentima igre. Prednost je rasla iz minute u minutu. Uz čvrstu obranu košarkaše iz Hercegovine krenuo je i šut. Ivan Opačak pogađao je sigurno šuteve za tri poena. U 26. minuti pogodio je tricu za 47:28. Na tribinama se nakon duže vremena zaorilo "O-o-o Široki je šampiooon". U 28. minuti Opačak je pogodio još jednom tricu za 54:31 prednost.

Pokušavali su gosti čestim izmjenama razbiti ritam domaćina, no osim Branka Jorovića nisu imali igrača koji bi zaprijetio čvrstoj domaćoj obrani, pa je u završnici utakmice Široki igrao ekshibicijski za užitak gledatelja. Opačku su se pridružili dobrom igrom u napadu i Karlo Vragović i Tomislav Petrović, a gledalište je "eksplodiralo" minutu prije kraja kad je Jones dalekometnom tricom odveo domaćina na 30 poena prednosti 78:48. Bio je to najljepši božićni dar košarkaša Širokog svojim navijačima.