Crvena zvezda profesionalno odradila posao u Beogradu, Cibona daleko od iznenađenja

Ivor Krapac • ponedjeljak, 23.12.2013.

Očekujući odlaske i potencijalne dolaske u sastavu s kojim raspolaže Slaven Rimac, Cibona je doživjela gostujući poraz od Crvene zvezde u 13. kolu ABA lige. Gledajući ljestvicu, ogled Beograđana i Vukova trebao je biti derbi, ali sadašnje stanje u gostujućem taboru onemogućilo je da se to pokaže na parketu...

Oslabljena izostancima Andrije Žižića i Darka Planinića pod koševima, a u očekivanju odlaska DJ-a Strawberryja i Matta Janninga iz kluba, Cibona nije bila prijetnja Crvenoj zvezdi u 13. kolu ABA lige. Momčad Dejana Radonjića je u dosta mirnom beogradskom Pioniru slavila s 88:63, riješivši se većine briga u drugoj četvrtini, odlaskom do 52:36 na poluvremenu.

Veliki šuterski problemi

Među stvarima koje su Cibonu udaljile od pružanja jačeg otpora u Beogradu, najveći napadački problem bio je slab šut. Vukovi su za tricu pucali 2/14, samo 14 posto, a ni dvica nije bila blistava, 22/46, 48 posto.

Crvena zvezda je ovom pobjedom popravila svoj omjer na 10-3 i sada je sama na vrhu ljestvice. Cibona je pala na 8-5, koliko imaju i Budućnost i Igokea, u poretku od četvrtog do šestog mjesta ljestvice.

Beograđani su već u početnom razdoblju susreta uzeli stvari u svoje ruke, bez ispuštanja prednosti do koje su došli do sredine prve četvrtine. Poslije ranih pet poena DJ-a Strawberryja, Cibona je u trećoj minuti vodila sa 7:6, da bi domaći odgovorili dobrim napadačkim učinkom De Marcusa Nelsona i Branka Lazića za preokret na 18:8 pet minuta do kraja prve dionice.

Bez obzira na nedostatak centimetara pod košem, Cibona se nije toliko mučila s obranom suparničkih centara, nešto više problema bilo je sa zagrađivanjem i dolaskom do obrambenih skokova, no najveće poteškoće postojale su s prodorima i ubačenim šutevima vanjskih igrača Crvene zvezde. Bez obzira na nekoliko pozitivnih razdoblja u kojima su uspjeli usporiti domaću momčad, Cibosi nisu našli dovoljno dobre odgovore, ni braneći se "čovjekom", ni sa zonom koju je Slaven Rimac koristio u završnici prve i kroz drugu četvrtinu.

Janningovo slabo izdanje

Dok je DJ Strawberry kvalitetno počeo utakmicu i na koncu imao solidan učinak, Matt Janning neće po puno toga dobrog pamtiti svoj vjerojatno posljednji nastup u dresu Cibone. Janning je imao sedam poena s 2/8 iz igre, a ubilježio je i pet izgubljenih lopti. Plusovi su bili šest skokova i četiri asistencije.

Nakon što su se u 23. minuti približili na samo 28:25, Vukovi su u nastavku druge dionice posustali ponajprije zbog suparničkih pogođenih šuteva izvana. Precizni su bili Amerikanci Nelson, Charles Jenkins i Blake Schilb, glavni aduti Crvene zvezde u odvajanju na 52:36 na kraju prvog poluvremena.

Početkom treće četvrtine Rimac je na parket poslao 18-godišnjeg Tomislava Gabrića, koji se ubrzo upisao svojim prvim poenima na utakmici. Uz Martina Junakovića, koji je prvi put bio u igri u završnici druge dionice, bila je to barem prilika da mladi dobiju ponešto minuta, kada već rezultatski nije bilo uzbuđenja. Crvena zvezda je do ulaska u posljednjih 10 minuta povisila svoju prednost na 71:49, ne dopuštajući ikakve komplikacije.

Na početku četvrte četvrtine trener Vukova dao je priliku i Marku Arapoviću, u razdoblju susreta kada je sve već bilo riješeno. Jedina dvojba ostala je koliko će stajati na semaforu na kraju utakmice. Završilo je s +25 za domaću momčad, koja je u posljednjoj dionici vodila i s 29 razlike.

De Marcus Nelson i Charles Jenkins ubilježili su po 14 poena za Crvenu zvezdu, a Nelson je dodao i četiri asistencije. Dario Šarić imao je 15 poena, devet skokova, po tri asistencije, osvojene i izgubljene lopte za Cibonu, s odigranih svih 40 minuta. U svojem vjerojatnom oproštaju od Vukova, DJ Strawberry upisao je 15 poena, a Marko Jagodić-Kuridža pridružio se s 12 poena i sedam skokova.