Euro 2014. - Skupina D, 2. kolo, 15.01.2014, 20:15 h
Bjelorusija 22:30(10:13) Švedska
Švedska

Andersson, Petersen i Nilsson zaustavili Bjeloruse i spremni čekaju Hrvate

Iz Kopenhagena:Zvonka Keliš • srijeda, 15.01.2014.

Rukometaši Švedske, kao i Hrvati, nastavili su s pobjedama na Europskome prvenstvu u Danskoj. Nakon Crne Gore na otvaranju bolji su tako bili i od Bjelorusije nad kojoj su u drugome dijelu pokazali svoju nadmoć te su slavili 30:22.

Netom nakon što je Hrvatska osvojila i svoja druga dva boda u sklopu natjecanja po skupinama na Europskom prvenstvu u Danskoj vrijeme je bilo da na teren Brondby dvorane zakorače i rukometaši Bjelorusije i Švedske. Ponovno su Šveđani, kao i na otvaranju smotre, imali prednost u glasnoj podršci s tribina kako bi osigurali novo slavlje i u petak zaigrali s Hrvatskom u borbi za prvo mjesto u skupini D.

Odlično je, također ponovno, drugi susret dana u Kopenhagenu otvorio vratar Andersson što koristi Šveđanima kako bi Nilsson postigao prvi pogodak u dvoboju, a Karlsson odveo svoju ekipu na +2. Iako Andersson potom samo niže svoje obrane, Dzianis Rutenka uspijeva pronaći put do švedskog gola i u osmoj minuti ogleda zabiti za 1:2. Iako Nilsson potom ponovno biva uspješan, ukazuje se tada s linije sedam metara Sjarhej Rutenka da bi mu se odmah pridružio Pukhouski za poravnanje rezultata na 3:3.

Narednih nekoliko minuta uslijedila je igra pogodak za pogodak nakon čega počinje švedsko odvajanje na 7:6 i 10:8. Međutim, Bjelorusi se ne predaju te i dalje prijete svom suparniku, stižu na 9:10, a potom i 10:11. No, sama završnica prvoga dijela ponudila je dva odlična pogotka Petersena čime Švedska na predah odlazi s vodstvom 13:10.

Petersen i u uvodnim minutama nastavka biva uspješna te odvodi svoju ekipu na +4 nakon čega Sjarhej Rutenka uzima stvari u svoje ruke te ponovno približava Bjeloruse njihovim suparnicima. Trudili su se tada bjeloruski rukometaši, nisu se predavali, no nekoliko pogrešaka i odlične reakcije Švedske dovele su do njenog odvajanja na velikih 20:15 sredinom drugoga dijela.

Punili su tada Šveđani mrežu svog protivnika, odvojili se na 22:16 i 24:17 i Bjelorusi naprosto više nemaju odgovora na igrače Staffana Olssona i Ole Lindgrena koji, pak, nošeni domaćom publikom privode dvoboj kraju. U posljednjih pet minuta ogleda ulazi se pogotkom Ekdahl Du Rietza za 26:19 koji ubrzo rastu i na 28:21 za koje, pak, zaslužan biva Petersen koji ne staje sa svojom odličnom realizacijom. Na koncu, Švedska upisuje veliko slavlje nad Bjelorusima s osam pogodaka razlike (30:22).

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Frederik Petersen s osam postignutih pogodaka, dok je Andreas Nilsson dodao njih sedam. Vratar Mattias Andersson sakupio je 14 obrana, dok je na suprotnoj strani Vitalij Čarapenka obranio devet lopti. Najbolji kod Bjelorusije bio je Sjarhej Rutenka s 13 golova.