Danski vratar Landin i promašeni sedmerci uništili Španjolsku, Austrijanci nemoćni protiv Islanda

Ivana Strahija, Mario Katušić • subota, 18.01.2014.

Prvu utakmicu glavne runde Europskog prvenstva u Danskoj odigrali su Makedonci i Mađari, a hrvatski su susjedi upisali pobjedu te tijekom cijele utakmice vodili. Unatoč hrabrim najavama Austrijanci ipak nisu uspjeli iznenaditi kvalitetniji Island. Momci u plavim dresovima su se na samom početku utakmice odvojili i uvjerljivu prednost nisu ispuštali do samog kraja. U posljednjem susretu i derbiju dana sastali su se Španjolci i domaći Danci koji su se ekipi s Pirenejskog poluotoka osvetili za poraz od 16 pogodaka razlike sa svjetskog prvenstva.

Makedonija - Mađarska 25:31

U prvoj utakmici glavne runde Eura, u grupi 1, susreli su se Makedonci Ivice Obrvana te hrvatski susjedi Mađari. U drugi su dio Makedonci prenijeli lijepa dva boda, iz pobjede protiv Austrije (22:21), dok su Mađari prenijeli samo bod, osvojen u remiju protiv Islanda (27:27).

No, Mađari su očito radili na formi, jer su u susretu protiv Makedonaca dominirali od prve do posljednje minute. U početku susreta je samopouzdanje najboljeg strijelca dosadašnjeg tijeka Prvenstva, Kire Lazarova, ozbiljno načeo golman Roland Mikler, inače član Pick Szegeda. Obranio mu je penal te nastavio braniti šuteve Makedonaca, koji se po prvi puta u strijelce upisuju u šestoj minuti, kad je Stojanče Stoilov proigrao Gocu Georgijevskog za 1:2.

Iako je to dalo Makedoncima nadu da mogu okrenuti rezultat, Barna Putics i Gabor Ancsin dižu na 1:4, Mikler nastavlja braniti, a trupe Ivice Obrvana nemaju rješenja te se na odmor ide s visokih 9:16.

U drugo poluvrijeme Makedonci kreću golom Filipa Mirkulovskog, no šest minuta kasnije Mađari već imaju +8 (11:19), kad je s crte pogodio Szabolcs Zubai. U istom se tonu nastavlja susret, Makedonci uspijevaju tek smanjiti na -6 u pojedinim trenucima, te Mađari pišu prvu pobjedu drugog dijela Eura.

Najbolji je strijelac kod pobjednika bio PSG-ov Gabor Csaszar sa sedam golova iz deset pokušaja, a golman Mikler je na koncu imao 13 obrana. Kod Makedonaca je najviše zgoditaka imao Dejan Pecakovski, član Metalurga Line Červara, 5/7. Golman Borko Ristovski obranio je 13 lopti.

Pobjedom je Mađarska sjela na treće mjesto tablice, koje vodi u razigravanje za peto mjesto Eura, no dakako to je tek trenutno stanje i još će borba za tu poziciju biti žestoka.

Austrija - Island 27:33

Austrijanci su čvrsto ušli u utakmicu te odlično odradili prvih nekoliko obrana, no napad nije popratio tu kvalitetu pa je prvi pogodak postignut nakon četiri minute. Island je tada došao u vodstvo koje nije ispuštao do samog kraja. Austrija je uspijevala održavati relativni egal do 12. minute, kada je na semaforu rezultat bio 4:6, no onda je Island "ubacio u veću brzinu".

Predvođeni Olafssonom i Hallgrimssonom brzo su pobjegli na šest pogodaka prednosti. Austrija se brzo uspijeva vratiti na četiri pogotka zaostatka no Island ponovno vraća na šest pogodaka razlike u 22. minute. Onda su stvar o svoje ruke preuzeli Gudmunsson i Gunnarsson i odveli svoju momčad na devet pogodaka razlike, a to je prednost samo uspio smanjiti Ziura i na odmor se otišlo s rezultatom 9:17.

Drugo poluvrijeme proteklo je u islandskom održavanju prednosti, koja je u nekoliko navrata narasla i na devet pogodaka razlike. Austrijanci su iskoristili opušteniju igru Islanđana u zadnjih deset minuta utakmice te došli i na pet pogodaka zaostatka, no utakmica je ipak završila rezultatom 27:33.

Najefikasniji igrač u ekipi Islanda bio je iskusni Gudjon Sigurdsson koji je postigao sedam pogodaka iz isto toliko pokušaja. Kod Austrije je najefikasniji bio Konrad Wilczynski sa šest pogodaka. Island je na ovom pobjedom došao na tri boda te se nada pobjedi Španjolaca protiv Danske koja bi ih mogla dovesti u situaciju da u izravnom dvoboju s domaćinima odlučuju o mjestu u polufinalu.

Danska - Španjolska 31:28

Utakmica između Danske i Španjolske je od prvog napada krenula efikasno i u egalu. Taj egal i igra gol za gol potrajala je sve do 12. minute kada pogotkom Mikkela Hansena Danci odlaze na 7:5. Španjolci su brzo smanjili no Danci su držali prednost sve do 20. minute kada se budi Raul Entrerrios koji izjednačuje na 10:10. Gol za gol se igralo do posljednje minute, a onda Anders Eggert Magnussen iz sedmerca te sjajno raspoloženi Thomas Mogensen u posljednjoj sekundi prvog poluvremena odvode svoju ekipu na 16:14.

Drugi dio su započeli domaći rukometaši i već u prvom napadu odlaze na prednost od tri pogotka. Španjolci se vraćaju s na jedan razlike, no onda Danci prave seriju 3:0 i u 37. minuti imaju četiri pogotka prednosti,a tu prednost su, uz povremeno smanjivanje Španjolaca na dva pogotka zaostatka zadržali do 47. minute i rezultata 25:21. Tada Rocas promašuje već četvrti sedmerac Španjolaca na susretu, a Sondegard u idućem napadu odvodi Dance na do tada najvećih 26:21.

Španjolci u idućem napadu dobivaju još jedan kazneni udarac, no fantastični Landin brani udarac Tomasa, da bi u idućem napadu istom igraču obrani i sjajan šut iz igre. Previše je to demoraliziralo Španjolce kojima Danci vrlo brzo bježe na 28:22 i tu je susret bio odlučen. U posljednje dvije minute Danci ulaze s prednosti od pet pogodaka koju su Španjolci uspjeli smanjiti na dva, za poraz od tri pogotka razlike, 31:28.

U danskim redovima briljirao je vratar Landin s 18 obrana (40%), a najbolji strijelac bio je Hansen sa šest pogodaka. Španjolski vratari su prikupili samo sedam obrana, a od strijelca se iskazao Antonio Jesus Garcia koji je postigao pet pogodaka.

Danska je na ovaj način jednom nogom u polufinalu, no i Španjolci mogu biti zadovoljni ishodom današnjih utakmica jer su pobjede ostvarile obje ekipe s kojima su se oni već susreli u prvom krugu i pobijedili ih.