Cibona željom slomila Budućnost, Vukovima i pobjeda i potrebna razlika

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 18.01.2014.

Cibona je ostvarila vrlo važnu pobjedu u borbi za Final Four ABA lige, koji im je i dalje realan cilj. Vukovi su u 17. kolu ABA lige u Domu Dražena Petrovića svladali podgoričku Budućnost, a osim pobjede, bitna je bila i razlika koju je dohvatila momčad Slavena Rimca. Cibosi su nadjačali goste s više poena prednosti nego su izgubili u prvom dijelu natjecanja u Podgorici...

U ogledu konkurenata za Final Four ABA lige, Cibona je ostvarila dva cilja protiv podgoričke Budućnosti. Momčad Slavena Rimca je u Domu Dražena Petrovića slavila sa 65:55, čime je, osim pobjede, uhvatila i više od sedam poena prednosti, s koliko je izgubila od podgoričke momčadi u dvoboju u Crnoj Gori. S obzirom na rezultat u Zagrebu, Vukovi će imati prednost na ljestvici u slučaju da budu izjednačeni s Podgoričanima nakon posljednjeg kola.

Cibonu je u lovu na pobjedu prije svega vukla sjajna obrana, ujednačena od početka do kraja susreta, s najviše 15 primljenih poena u svakoj četvrtini. Nakon što se otvorilo i u napadu, ponajprije trkom u tranziciju i lakim poenima poslije osvojenih lopti, Budućnost je počela tonuti i više nije mogla držati priključak.

Dario Šarić je još jednom bio glavni junak Cibonine pobjede, ovog puta s 18 poena, 13 skokova, četiri osvojene lopte i dvije blokade, dok su mu jedini pravi minus u statistici bile izgubljene lopte, kojih je imao sedam. Jerel Blassingame istaknuo se s 12 poena i devet asistencija, a Ivan Siriščević s 13 poena, uz 3/4 za tricu. Darko Planinić dodao je 10 poena i sedam skokova.

Gosti iz Podgorice imali su samo jednog dvoznamenkastog stijelca, Suada Šehovića, koji je upisao 14 poena i sedam skokova.

Tijekom prve dvije četvrtine dominirale su obrane obje momčadi, s tek nekoliko razdoblja napadačkih serija u drugoj dionici. Početnih 10 minuta prošlo je bez odvajanja na bilo kojoj strani, s vrlo čvrstim defanzivnim izdanjem Vukova, ali bez naplaćivanja na drugom kraju parketa. Gosti iz Podgorice su cijelo vrijeme držali priključak, promašivši nekoliko slobodnih bacanja za još bolji rezultat iz njihova kuta gledanja, a na prvom dvominutnom predahu između četvrtina na semaforu je stajalo 15:13 za Cibonu.

Poslije solidne prve, Vukovi su slabije otvorili drugu dionicu. Iskoristivši nekoliko promašaja domaćih i izgubljenu loptu na relaciji Junaković - Šarić, Budućnost je serijom od 8:0 okrenula na 21:15, sa Šehovićevom vodećom napadačkom ulogom u tim trenucima.

Gosti su do završnice druge četvrtine držali prednost na svojoj strani, da bi se Cibona vratila nakon što je Slaven Rimac odlučio pokušati usporiti suparničku momčad zonom, što je dalo ploda potkraj prvog poluvremena. Na napadačkom kraju, Blassingame je u posljednje tri minute druge dionice zabio pet poena, predvodeći domaće do 29:28 poslije prvih 20 minuta.

Cibona je prvi korak u odvajanju do završne prednosti napravila u drugoj polovici treće četvrtine. Budućnost je prije toga pokazala više, odmaknuvši do 37:31 u 24. minuti, da bi Vukovi uzvratili serijom od 8:0 za preokret na 39:37, u razdoblju u kojem je Rimac ponovno pokušao sa zonom. Pri kraju treće dionice, Cibosi su napravili još jednu seriju od 8:0 i s njom otišli do 50:41 na ulasku u posljednjih 10 minuta.

Tada se činilo da bi završnica mogla biti i jednostavnija. No, nakon što je svojom borbenošću Šarić povukao momčad pri kraju treće četvrtine, rano u četvrtoj dogodio se napadački zastoj, s više od četiri minute bez poena i gostujućim približavanjem na samo 50:49, uz dvije trice do tada nevidljivoga Nemanje Protića u tom razdoblju.

Cibosima je trebao novi impuls, a dobili su ga potezom Darija Šarića, koji se bacio u reklamu pokušavajući osigurati produžetak napada svoje momčadi, ostvario ono što je želio, a u nastavku akcije Siriščević je zabio tricu iz kuta za povećanje na 53:49. Šarić se nije zaustavio na tome, već je osiguravao skokove u napadu i do kraja susreta, suigrači su ga pratili, a epilog je bio odlazak do 65:53 40-ak sekundi do kraja, uz novu tricu Ivana Siriščevića za tih +12.

Bez puno šansi da smanje razliku i time ostvare barem jedan cilj u Zagrebu, gosti iz Podgorice na koncu su se predali. Bez prekršaja u posljednjem napadu Vukova na utakmici, na kraju je na semaforu stajalo +10 za domaću momčad.

Ciboni je ovo bila treća uzastopna pobjeda u ABA ligi, a četvrta zaredom ukupno, računajući i susret s Kvarnerom 2010 u četvrtfinalu Kupa Krešimira Ćosića. Idući izazov bit će im zagrebačka poslastica, dvoboj s Cedevitom u Dvorani II Doma sportova, sljedeće subote u 19 sati.