Cedeviti pripala neizvjesna završnica u Skoplju

Kristijan Musa • subota, 18.01.2014.

Zagrebačka Cedevita je upisala važnu pobjedu u svom susretu 17. kola Jadranske košarkaške ABA lige u gostima kod MZT-a iz Skoplja. Cedevita je u nekoliko navrata lovila zaostatak, ali je ipak na rutinu pobjedom privela utakmicu kraju. Domaći nisu imali rješenja u posljednjim napadima te su morali prihvatiti deseti ovosezonski poraz.

Pred 2000 gledatelja u dvorani Boris Trajkovski u Skoplju je Cedevita upisala svoju 13. ovosezonsku pobjedu u sklopu regionalne košarkaške ABA lige. Momčad Jasmina Repeše se nakon tijesnog domaćeg poraza od Lietuvos Rytasa u okviru drugog kruga Eurokupa morala okrenuti „jadranskim“ obvezama te se obračunati s makedonskim predstavnikom.

Domaći su otvorili susret s 10:2, ali su Vitamini do kraja prve dionice u par navrata prešli u vodstvo, da bi ipak Kiril Nikoloski pogodio za 19:19 na isteku prvih deset minuta. U drugoj dionici su domaći bili dominantnija momčad te su bili znatno više u prednosti od svojih protivnika. Na odmor su otišli s najvišom razlikom stečenom u drugom periodu, +7 (40:33).

Cedevita je taj zaostatak uspjela stići sredinom treće dionice, kada je Tomislav Zubčić pogodio tricu za 45:45. Potom su Zagrepčani poveli s četiri poena razlike preko Ramljaka i Nolana Smitha, ali su Makedonci zatim ponovno preokrenuli utakmicu i na trenutke vodili s pet pogodaka prednosti. U posljednju četvrtinu su unijeli samo dva poena prednosti, budući da je Marino Baždarić koncem trećeg perioda zabio tricu za 58:56.

Igrala se zanimljiva i vrlo neizvjesna posljednja četvrtina. Dugo je na semaforu stajao rezultatski egal, da bi sredinom posljednje dionice Cedevita povela sa sedam poena razlike poenima Allena Raya i Jusufa Nurkića, koji je sjajno reagirao s klupe i odlično nadomjestio Miru Bilana, koji je nakon dobro odrađenog posla zaslužio odmor.

No, ni ta serija Cedevita nije bila dovoljna da se slomi protivnik te se MZT brzo izjednačio na 71:71. Poeni Todora Gečevskog za 75:75 bili su ujedno i posljednji domaće momčadi. Bilan je potom pogodio za dva i napravio brzi prekršaj na Čekovskom, koji je promašio oba slobodna bacanja. U narednom napadu je Smith pogodio za +4.

MZT je htio pogoditi tricu za kreiranje kakvih-takvih šansi za produžetak ili eventualnu pobjedu, no Gečevski nije bio precizan u dva navrata. Stojanovski potom radi prekršaj na Luki Babiću koju pogađa oba bacanja za 81:75. To je bio i konačan ishod susreta, budući da domaći nisu realizirali ni naredni napad, kada je Stojanovski promašio šut za tri poena.

Najučinkovitiji igrači Cedevite u novoj pobjedi bili su Nolan Smith (6/11) i Miro Bilan (7/8) s po 15 poena, Bilan uz četiri skoka. Jusuf Nurkić je dodao 13 poena, Alle Ray deset, a Luka Babić sedam poena, pet skokova i pet asistencija.

Najbolji u redovima momčadi Zorana Martiča bio je Todor Gečevski s 15 poena (5/11). Gjorgji Čekovski ga je pratio s 13 poena i pet skokova, a Damjan Stojanovski s 11 poena i četiri asistencije.