Omeyer i Honrubia vodili Francusku do nove pobjede, Poljaci deklasirali Šveđane

Danijela Lemaić • utorak, 21.01.2014.

U grupi dva u sklopu glavnog dijela Europskog prvenstva u Danskoj drugi popodnevni termin bio je rezerviran za ogled Francuza i Bjelorusa. Momci Claudea Oneste krenuli su u borbu za nova dva boda i sigurnim slavljem nad Bjelorusijom 39:30 sve su bliže polufinalu europske smotre. U posljednjem susretu dana sastali su se Poljaci i Šveđani te su izabranici Michaela Bieglera upisali nadasve uvjerljivu pobjedu s čak deset golova prednosti.

Francuska - Bjelorusija 39:30 (20:16)

U drugoj utakmici glavnog dijela natjecanja, u grupi 2, susrele su se reprezentacije Francuske i Bjelorusije. Francuska je u glavni dio natjecanja prenijela maksimalna četiri boda te je u prvom susretu drugog kruga europske smotre pobijedila Hrvatsku s dva gola razlike, dok su izabranici Iourija Chevtsova u drugi krug došli bez bodova te u vrlo teškom dvoboju s Poljacima u posljednoj minuti izgubili bodove.

Susret su vrlo dobro otvorili Francuzi, naime, nakon četiri minute igre i dva uzastopna pogotka Valentina Portea odlaze na četiri gola prednosti. Prvi pogodak za Bjeloruse postiže Maxim Babičev u petoj minuti utakmice, da bi zaostatak na samo dva gola smanjio Maksim Baranau (2:4). Vrlo dobro funkcionira francuska obrana koja ne dopušta Bjelorusima, prvenstveno Sjarheju Rutenki da zatrese francusku mrežu te izabranici Claudea Oneste preko Cedrica Sorhaindoa postavljaju rezultat 7:2.

Nakon promašenog sedmerca i izgubljene lopte Nikole Karabatića, Baranau francusko vodstvo smanjuje na četiri gola, no s druge strane mu odmah odgovara Samuel Honrubia za 10:5 Francuske. Budi se potom bjeloruska momčad i s dva uzastopna pogotka dolazi u priključak (7:10), ali Karabatiću i društvu nije trebalo dugo da ponovno pojačaju svoj tempo i stvore novo odvajanje (15:10).

Najefikasniji igrači

U pobjedi Francuske nad Bjelorusijom najbolji učinak je imao Honrubija s devet pogodaka, dok je Joli ubacio njih šest. Omeyer je ponovno bio odličan na vratima te je upisao 13 obrana.

Kod Bjelorsua prolaz do Omeyerove mreže najviše puta pronašao je Ivan Brouka, čak šest puta, isto koliko je puta zabio i Nikulenkau. Bjeloruski vratar Kotlinski upisao je, pak, osam obrana.

Posljednjih deset minuta prvog dijela susreta Bjelorusi ponovno malo stišću gas te uz pomoć raspoloženog Sjarheja Šilovića dolaze na minus tri (15:18). Bio je to znak za minutu predaha za Francuze koja nije pretjerano pomogla Onestinim momcima te Bjelorusi ponovno tresu mrežu Thierryja Omeyera. Pozvao je potom time-out i Chevtsov kako bi organizirao posljednji napad svoje momčadi u prvih 30 minuta dvoboja, no zbog tehničke greške Dimitrija Kamišika napad dobivaju Francuzi i pogotkom s linije sedam metara biva siguran Guillaume Joli koji postavlja rezultat 20:16 na poluvremenu.

Drugi dio utakmice otvara pogotkom Dimitrij Nikulenkau te sljedeće minute nastavka označavaju obrane Omeyera i Kazimira Kotlinskog. Igra se potom pogodak za pogodak te je Francuska ponovno otišla u plus od pet pogodaka nakon trećeg uspješnog šuta Jolia (24:19).

Snaga i jačina Francuza naspram bjeloruske momčadi dolazi do izražaja u 40. minuti kada Onestini izabranici prebacuju u višu brzinu te pronalaze sve rupe u bjeloruskoj obrani. Sigurnim pogodcima Daniela Narcissea, Igora Anića, Jolija i Portea Francuzi stvaraju veliku i nedostižnu prednost od osam golova (29:21).

Momčad Chevtsova ipak se nije predala te preko Babičeva, Baranaua i Nikulenkaua smanjuje zaostatak na minus pet (25:30). Posljednjih pet minuta susreta ponovno pritišću Francuzi te serijom od sedam golova ostavljaju bjelorusku momčad na minus deset (38:28). Napad u zadnjoj minuti susreta dobro je iskoristila momčad Bjelorusije te pogotkom postavlja konačan rezultat 30:39, dok Francuzi upisuju nova dva boda.

Poljska - Švedska 35:25 (15:12)

Večernji termin u NRGi Areni bio je rezerviran za ogled između reprezentacija Poljske i Švedske. Obje momčadi u glavni dio natjecanja prenijele su dva boda te su u prvim susretima tog dijela natjecanja upisale ne tako uvjerljive pobjede. Poljaci su sa samo golom razlike svladali Bjeloruse, dok su Šveđani s dva pogotka prednosti bili bolji od Rusa.

Sjajno je susret otvorila Švedska, naime, vrlo raspoložen od prve minute biva Kim Ekdahl Du Rietz koji svojom serijom od tri uzastopna pogotka postavlja rezultat 3:0. Prvi pogodak za Poljake zabija Krzysztof Lijewski u četvrtoj minuti susreta, ali dobra obrana i brza polukontra Šveđana povećavaju njhovu prednost na četiri pogotka (5:1). S obzirom na to već u četvrtoj minuti Michael Biegler traži minutu predaha za svoje momke koja je očito pomogla Poljacima da slože napad te serijom od 2-0 Lijewskog dolaze u priključak Šveđanima (3:5).

Igra se potom pogodak za pogodak te je u 14. minuti susreta rezultat 9:6 u korist švedske reprezentacije. Nakon usporenog ulaska u susret u kojem se osjetio grč, napokon se budi poljska ekipa koja radi seriju od tri uzastopna pogotka te puše za vrat Šveđanima (9:11) što tjera izbornike Staffana Olssona i Olu Lindgrena da pozovu time-out, ali unatoč odmoru i dalje jača poljski napad te pogotkom Jakuba Lucaka Poljaci izjednačavaju rezultat (11:11).

Posljednjih deset minuta prvoga dijela obje momčadi trude se prelomiti rezultat u svoju korist, ali vratari bivaju itekako raspoloženi te u potpunosti zaključavaju svoja vrata. Post od golova prekida Lucak u 27. minuti koji svojim pogotkom dovodi Poljake u prvo vodstvo na utakmici da bi preko Lijewskog Bieglerova ekipa ostavila Šveđane na minus dva (14:12). Promašajem i tehničkom pogreškom Ekdahl Du Rietza loptu uzima poljska reprezentacija i još jednim pogotkom Lucaka postavlja rezultat od 15:12 s kojim se i odlazi u svlačionice.

A najbolji su...

Poljake je do pobjede nosio Krzystof Lijewski sa šest pogodaka, dok je gol manje imao Jakub Kucak. Najvažnija karika slavlja Poljaka nad Šveđanima zasigurno je vratar Piotr Wyszomirski koji je upisao velikih 17 obrana.

Kod Švedske najbolji je bio Kim Ekhdahl Du Rietz sa šest pogodaka, dok je četiri dodao Johan Jakobsson. Vratarski tandem Sjöstrand-Andersson sačuvao je 11 lopti.

Nastavak dvoboja započeo je kaznenim udarcem kada s linije sedam metara biva siguran Patryk Kuchczynski za 16:12. Nakon toga nastavlja se apsolutna dominacija Poljske, naime, obrana vrhunski funkcionira i blokira svaki napad Šveđana, dok preko Mariusza Jurkiewicza, Adama Wisniewskog i Lijewskog Poljaci ostavljaju Švedsku na minus sedam.

Post kod Šveđana prekidaju Ekdahl Du Rietz i Andreas Nilsson (14:19), ali na to im odgovaraju Jurkiewicz, Wisniewski i Lucak s druge strane i vode Poljsku na plus osam (22:14). Švedski izbornici primorani su pozvati novu minutu predaha kako bi pokušali pronaći rješenje za čvrstu poljsku obranu. Niti odmor nije previše pomogao Šveđanima, naime, vratar Piotr Wyszomirski nanovo zaključava svoju mrežu te tek nakon četiri minute igre Jonas Källman zabija gol za Švedsku (15:24).

U završnicu susreta izabranici Bieglera ušli su golom Michala Szybe s velikih i nedostižnih 13 golova prednosti te su susret mogli mirno privesti kraju. Šveđani ulaze u crnu rupu gdje su pet minuta bez pogotka kada Jonas Larhom smanjuje poljsku prednost na 12 golova razlike (30:18). Velika prednost dala je priliku Biegleru da odmori najvažnije igrače za susret s Hrvatskom te su tako priliku da se upišu na listu strijelaca dobili mlađi igrači u reprezentaciji poput Przemyslawa Krajewskog koji zabija za 33:21. Počasni gol, ujedno i pogodak koji će označiti konačno vrijeme na semaforu po isteku 60. minute, za Šveđane pogađa Larhom (35:25).