Za kraj nastupa na Euru Rusija na krilima Kovaleva svladala Bjelorusiju, Francuzi poraženi

Martina Oštrić, Danijela Lemaić • srijeda, 22.01.2014.

Posljednjeg dana natjecanja po grupi, u grupi 2, koja je smještena u Aarhusu, prvi termin je bio rezerviran za ogled Bjelorusije i Rusije. Izabranici Olega Kulešova svladali su momke Iourija Chevtsova 39:33 te su prije povratka kući upisali počasna dva boda. U revijalnoj utakmici koja zapravo nikom od momčadi ništa nije donijela švedska reprezentacija je pobijedila Francuze 30:28...

Rusija - Bjelorusija 39:33 (23:17)

Ruska rukometna reprezentacija, jednako kao i bjeloruska, u glavni dio Europskog prvenstva u Danskoj nije prenijela niti jedan bod. Rusija je snage u drugom dijelu Eura odmjerila sa Švedskom, gdje su momci Staffana Olsona i Ole Lindgrena bili uspješniji te s Hrvatskom koja ju je s osam golova razlike uvjerljivo svladala. Njihovi protivnici, Bjelorusi, s druge strane su, pak, u posljednjoj minuti dvoboja s Poljacima prosuli bodove, dok im je Francuska očitala rukometnu lekciju i ostavila ih na minus devet.

Dvoboj ovih dvaju momčadi otvorio je pogotkom za Ruse Dimitrij Kovalev, dok s druge strane s linije sedam metara biva siguran Ivan Brouka za izjednačenje rezultata (1:1). Igra se potom pogodak za pogodak sve do trenutka kada je Vadim Bogdanov obranio šut Sjarheja Rutenke te se ruska momčad odvaja na dva pogotka prednosti (5:3). Golom mlađeg brata Rutenke, Dzianisa Bjelorusija lovi priključak, ali preko Olega Skopintseva, Konstantina Igropula te sedmerca Kovaleva Rusija ostavlja momke Iourija Chevtsova na minus četiri (10:6).

Nakon skrivljenog sedmerca Aleksandra Piškina, treći put mrežu iz kaznenog udarca trese Brouka te tako topi rusku prednost na tri pogotka (8:11), ali bude se tada momci Olega Kulešova, naime, Bogdanov naprosto zatvara svoja vrata glavnom napadaču bjeloruske momčad Sjarheju Rutenki što dobro iskorištava Skopintsev koji radi seriju 3-0 te odvodi Ruse na velikih šest golova prednosti nad Bjelorusima (14:8), dok se u 20. minuti susreta ta prednost popela na velikih devet pogodaka (17:8).

Najbolji igrači

Kod pobjedničke ruske momčadi protivničku mrežu najviše je puta zatresao Kovalev, čak 12 puta, dok je Skopintsev u pobjedu ugradio sedam golova. Sjajan je bio vratar Bogdanov koji je blokirao gotovo svaki bjeloruski napad te upisao 14 obrana.

U reprezentaciji Kulešova najefikasniji je bio Brouka s devet pogodaka, dok je mlađi brat Rutenka zabio njih šest. Vitalij Čarapenka sakupio je samo šest obrana.

U kraj prvog dijela dvoboja ulazi se s novom ruskom dominacijom u kojoj ponovno veliku ulogu ima vratar Bogdanov koji kao da nema slabu točku, dok je na suprotnoj strani vratar Bjelorusije Vitalij Čarapenka upisao tek dvije obrane. U strijelce se potom upisuju Dmitrij Žitnikov i Kovalev, dok se kod bjeloruske momčadi budi vanjska linija te preko Barisa Pukhouskog i Maksima Babičeva smanjuju razliku na šest golova (14:20). Krenulo je napokon i Sjarheju Rutenki koji zabija dva uzastopna pogotka, ali postavljeni ruski plus od šest golova drži se sve do isteka 30. minute kada se u svlačionice odlazi rezultatom 23:17.

Početkom drugog poluvremena Rusi upadaju u crnu rupu kada im Čarapenka tri puta zaključava svoja vrata te bivaju bez pogotka punih pet minuta što dobro koriste Brouka i Dzianis Rutenka te Bjelorusi love priključak (21:24). Post kod Rusa prekida Kovalev koji sa svoja tri gola ponovno ostavlja Bjelorusiju na minus šest (28:22).

Srednji vanjski bjeloruske momčadi Sjarhej Šilović pogađa za minus pet (23:28), ali tada Kulešovi momci prebacuju u višu brzinu i s četiri pogotka ubrzo dolaze na 32 spremljene lopte u Čarapenkinoj mreži, dok Bjelorusi ostaju na njih 24. No, ubrzo im na to odgovara Bjelorusija svojom 4-0 serijom te se rezultatski približava Rusiji na samo pet golova manjka (28:33).

U 50. minuti Daniil Šiškarev pronalazi put do bjeloruske mreže te u sljedećem napadu vrlo lijepo asistira Alekseju Polijakovu za ruskih 35:28. Obje momčadi prvo gube loptu u napadu, a zatim i promašuju vratnicu, no Sergej Kudinov i Šilović zabijaju tada za 36:29. Do isteka 60. minute igralo se gol za gol, stoga posljednji bjeloruski pogodak na Euru zabija Pukhouski te smanjuje zaostatak Bjelorusa na minus šest (33:39), dok s druge strane posljednji napad nije iskoristio Šiškarev. U posljednjim sekundama susreta Nikulenkau pokušava zabiti za minus pet, ali ruski vratar brani tu loptu te je rezultat koji je postavio Pukhouski ujedno i konačan.

Francuska - Švedska 28:30

Šveđani su bolje otvorili utakmicu te već u drugoj minuti poveli 0:2. Sve do polovice prvog dijela, kada Francuzi preko Valentina Portea dolaze do 7:6, Šveđani drže prednost od pogotka do dva pogotka razlike. Tada momci Claudea Oneste preuzimaju inicijativu te drže protivnike na distanci od pogotka ili dva.

Do kraja poluvremena Šveđani su još jednom izjednačili, no na odmor se odlazi s dva pogotka prednosti u korist Francuza (16:14).

U 36. minuti pogotkom Guigoua Francuzi dolaze na tri pogotka razlike, što im je najveća prednost na utakmici, no Šveđani se nisu predavali, te se pogotkom Kallmana u posljednjih desetak minuta ulazi s izjednačenih 21:21. Osam minuta prije kraja Šveđani su ponovno došli u vodstvo (23:24), koje do kraja utakmice više i nisu ispuštali.

Pet minuta prije kraja utakmice došli su na velikih četiri pogotka prednosti, što Francuzi više nisu uspjeli dostići, tek smanjiti zaostatak i upisati prvi poraz na prvenstvu.

U francuskoj reprezentaciji istaknuo se Joli s četiri pogotka, dok su u pobjedničkoj momčadi najbolji bili Karlsson i Jacobsson sa šest postignutih pogodaka.