Danci bez poraza do polufinala, Austrijanci za kraj iznenadili i Mađare

Ivana Strahija, Jelena Bagarić • srijeda, 22.01.2014.

U prvoj utakmici dana u Grupi 1, Makedonija je s visokih 22:33 izgubila od raspoloženih Španjolaca, kojima je pomogao izostanak ozlijeđenog Kire Lazarova. Drugi susret skupine otišao je na stranu Austrijanaca koji su preokretom u drugom dijelu susreta slomili otpor Mađara i pobjedom završili svoj nastup na Euru. Danci su u posljednjem susretu dana lako svladali Islanđane te bez izgubljene utakmice stigli do plasmana u polufinale.

Makedonija - Španjolska 22:33 (12:13)

Makedonci predvođeni Ivicom Obrvanom nisu uspjeli napraviti iznenađenje protiv svjetskih prvaka Španjolaca, koji su uzeli dva boda i osigurali polufinale.

Uvodne su minute još izgledale OK po makedonske rukometaše. Uvodni pogodak postiže Dejan Manaskov, no u četvrtoj minuti Španjolci preuzimaju vodstvo nakon pogotka Victora Tomasa. Ta je minuta obilježila i malo nervoze u makedonskim redovima jer je nogu ružno izvrnuo Stojanče Stoilov, no brzo se, nakon pružanja pomoći i malo odmora, vratio u igru.

Obje su obrane u početku dobre i teško se postižu golovi, no Španjolci uspijevaju ostati u prednosti od jednog gola. Tek u drugoj polovici poluvremena se ta razlika diže na +2, a kad je Nemanji Pribaku zaštekala ruka, uspijevaju prvaci to dići i na +4. Na odmor se ide s 12:15.

U drugo poluvrijeme Španjolci ulaze s novom odlučnošću da što prije dođu do boljeg rezultata, a kako za Makedonce ni minute nije odradio dotad najbolji strijelac Prvenstva, Kiro Lazarov, posao im je uvelike olakšan. S tri povezana pogotka Španjolska odlazi na +6 u svega pet minuta, a kolikogod da su se trudili, Makedonci to nisu uspjeli dostići.

Sierra je na španjolskim vratima imao dobar dan s 13 obrana, a najbolji je strijelac Španjolske bio Joan Canellas sa savršenih 6/6. Kod Makedonaca, Filip Mirkulovski je upisao 7/10.

Dok Španjolci prolaze u polufinale, Makedonci zaključuju Euro s jednom pobjedom, protiv Austrije, remijem protiv Češke, i četiri poraza (Danska, Mađarska, Island i Španjolska). Ukupno će se Makedoncima pisati deseto mjesto.

Austrija – Mađarska 25:24 (9:13)

Odličnu utakmicu odigrali su reprezentativci Austrije koji su velikim preokretom u drugom dijelu došli do pobjede nad favoriziranom Mađarskom. Želja da završe turnir s pobjedom ostvarila se Austrijancima koji su bili koncentriraniji u samoj završnici susreta što im je omogućilo da dođu do pobjede. U ovoj utakmici i hrvatska je imala svoje predstavnike budući da su suci utakmice bili Matija Gubica i Boris Milošević.

Nakon što su obje ekipe zabile po pogodak, Mađari su preko Gabora Csaszara poveli s 1:3. Svoju prednost izabranici Lajosa Mocsaija povećali su desetoj minuti kada su na svom kontu imali tri pogotka više od svojih protivnika. Međutim, serijom od tri pogotka Austrijanci se vraćaju u susret pa je u 13. minuti nakon pogotka Viktora Szilagyija rezultat bio 5:5. No, reprezentativci Mađarske ponovo podižu svoju prednost na plus tri. Tu prednost uspjeli su sačuvati do kraja, a 12 sekundi prije kraja Barna Puticspodigao je na 9:13, a s tim rezultatom se i otišlo na odmor.

Nešto bolje u nastavak utakmice kreću Austrijanci koji s dvama uzastopnim pogocima smanjuju svoj zaostatak. Do 41. Minute Mađari su se održavali na dva ili tri pogotka prednosti, no tada Csaszar podiže na 14:18. Međutim, Austrijanci u tim trenucima čine iskorak. Šest minuta bilo im je potrebno za pet uzastopnih pogodaka, a rezultat koji su postigli, 19:18, bilo je prvo njihovo vodstvo u susretu. Od tada se igralo pogodak za pogodak, no u potencijalne probleme Austrijance je moglo dovesti isključenje Rolanda Schlingera u 52. Minuti. Ipak, Mađari nisu koristili svoje prilike pa ponovo Szilagyi postiže pogodak za Austriju s igračem manje (23:22).

U 55. Minuti Mađari su imali priliku za izjednačenje, ali nisu uspjeli organizirati kvalitetan napad. Izabranici Patrekura Johannessona iskoristili su priliku pa su već u idućem napadu po prvi puta poveli s dva pogotka (24:22). Do samog kraja rukometaši Mađarske nisu se predali. Dvije minute prije kraja Ferenc Ilyes zabio je za 24:23. Priliku za izjednačenje imao je Attila Vadkerti koji je promašio šut s krila. Johannesson je pozvao minutu odmora 30 sekundi prije kraja koja je, pokazat će se, jako dobro došla njegovim igračima budući da je Robert Weber uspio zabiti pogodak za 25:23 i time riješiti pitanje pobjednika. Praktički sa sirenom Putics je postigao još jedan pogodak, no on nije imao neku vrijednost.

Austriju su do pobjede predvodili Szilagyi i Santos sa po šest pogodaka, dok su vratari Marinović i Bauer zajedno skupili 13 obrana. U redovima Mađarske ponovo se istaknuo Gergo Ivancsik koji je postigao pet pogodaka, a Roland Mikler na vratima obranio je 12 protivničkih udaraca.

Danska – Island 32:23 (17:13)

Šestu pobjedu na ovom prvenstvu ubilježili su Danci koji su bili uvjerljivi protiv svojih sjevernih susjeda Islanđana. Iako je utakmica na početku bila neizvjesna, izabranici Ulrika Wilbeka utakmicu su prelomili na svoju stranu i prošli u polufinale bez izgubljene utakmice. Island je natjecanje završio na trećem mjestu skupine 1.

Veoma izjednačeno započela je utakmica između Danske i Islanda. Obje ekipe imale su puno respekta jedna prema drugoj, a slična igra u obrani i napadu niti jednoj ekipi nije dopuštala da se rezultatski odvoji. Ipak, visok tempo igre Islanđani su držali samo do 12. Minute kada je Jesper Noddesbo pogodio za 8:6, a dvije minute kasnije Henrik Jensen Mollgaard podigao je prednost na plus tri. Bio je to alarm za Arona Kristjanssona koji je pozvao minutu odmora. Pokazat će se da će taj time-out uroditi plodom jer Islanđani u 28. minuti dolaze na samo pogodak zaostatka (10:9).

Držali su se do 20. Minute kada su posljednji put imali samo pogodak zaostatka, no u tim trenucima kreće velika serija Danaca od četiri pogotka koja ih je stavila u odličnu poziciju pred posljednjih deset minuta prvog dijela. Golom Valura Sigurdssona smanjili su Islanđani zaostatak, a najbliže su se približili u 28. minuti nakon što je ponovo Sigurdsson zabio pogodak iz kontre. Našao se ponovo u kontri Sigurdsson, ali ovaj puta Jannick Green dobio okršaj. U 29. minuti precizan je bio Kasper Sondegaard koji je zabio za konačnih 17:13 u prvom poluvremenu.

U drugo poluvrijeme Islanđani su veoma loše ušli tako da se prednost Danske već u 35. Minuti popela na povećih 21:15. Dvama pogocima Sigurdssona smanjili su zaostatak, no budući da osim njega Island nije imao raspoloženog igrača Danci su ponovo podigli svoju prednost. U 44. minuti nakon pogotka Andersa Eggerta Danci se odljepljuju na velikih devet pogodaka prednosti i praktički već tada rješavaju pitanje pobjednika ovog susreta. Tu prednost sačuvali su do samog kraja, te upisali još jednu pobjedu na ovom Europskom prvenstvu.

Mads Mensah Larsen s osam pogodaka bio je najefikasniji igrač Danske u ovom susretu, dok je upola manje zabio Noddesbo. Fantastičan je bio i Green koji je skupio velikih 19 obrana. Sigurdsson je do kraja utakmice upisao deset pogodaka, dok su po tri upisali Palmarsson, Hallgrimsson i Gudjonsson.

• matbaric23.01.2014. u 09:32
    Ajmo Hrvatska.... i to je to u petak... Svaka cast za jucerasnju tekmu i dizanje u drugom poluvremenu.
    matbaric
  • Obrisan korisnik23.01.2014. u 01:12
    Hansen, Toft Hansen, Sondergard i Landin nisu uopće igrali, krila po pola sata i ostatak osim Mensaha dozirana minutaža. Krasno, još će biti čili, orni i odmorni, a naši su polako na izmaku snaga, počevši od Dulca.
  • sportoz22.01.2014. u 23:11
    Danska još nema ni jedan poraz, pa je vrijeme da se i to dogodi. U petak recimo...