Cibona u derbiju svladala Partizan i nastavila seriju pobjeda

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • utorak, 04.02.2014.

Košarkaši Cibone nastavili su s odličnim igrama u ABA ligi. Serija dobrih nastupa nastavljena je i u dvoboju protiv Partizana koji je u Zagrebu poražen sa 80:76. Susret su obilježili rano isključenje Dušana Vujoševića, odličan nastup Marina Rozića i Darija Šarića koji je unatoč promlemima s osobnim pogreškama još jednom stigao do double-double učinka...

Igrači Cibone i dalje su bez poraza u 2014. godini. U novom izazovu u ABA ligi, momčad Slavena Rimca je u ispunjenom Domu Dražena Petrovića u 19. kolu s 80:76 nadjačala Partizan, produživši seriju pobjeda u ovom natjecanju na pet utakmica zaredom.

Pred punim tribinama Draženova doma, Vukovi su prelomili utakmicu tek u završnici, nakon što su u ranijem dijelu susreta propustili priliku za mirniji završetak posla. Gosti iz Beograda držali su se jako i bez pomoći prvog trenera Dušana Vujoševića, koji je rano isključen, ali na koncu su ipak ostali korak prekratki.

Gledatelji s ulaznicama ostali pred dvoranom, klub se ispričao

Dom Dražena Petrovića je ovog utorka bio pun do posljednjeg mjesta, ali bilo je i puno ljudi koji su ostali izvan dvorane, između 1.000 i 2.000, bez obzira na to što su imali ulaznice za utakmicu. Zbog tog propusta, klub se ispričao za pogrešku, najavljujući da će onima koji nisu mogli u dvoranu biti vraćen novac ili će besplatno dobiti ulaznicu za neku narednu domaću utakmicu Vukova.

Ono što se dogodilo nije zaobišao Slaven Rimac, koji je u šali komentirao da je do pogreške s dijelom navijača i njihovim ostajanjem ispred dvorane došlo zbog loše organizacije kluba.

Cibona je otvorila utakmicu kako se ispunjena dvorana i nadala. S kvalitetno obavljenim poslom u obrani i skoku, Vukovi su napravili ono što im je bio prioritet u ranoj fazi susreta, a i na drugom kraju parketa sve je izgledalo jednako dobro za domaću momčad. Uz trice Rozića i Blassingamea, kao i četiri poena Darka Planinića u reketu, šest i pol minuta do kraja prve četvrtine na semaforu je stajalo 10:4 za Cibonu.

Razlika je ubrzo još narasla, a svoju ulogu pritom je odigrao Dušan Vujošević, koji se nije dao smiriti nakon što je dosuđeno da je Bogdan Bogdanović iskoračio izvan parketa pod pritiskom obrane Vukova. Vujošević je na polovici parketa suprotno od svoje klupe uputio nekoliko riječi sucima, fokusirajući se na Damira Javora, a kako nije htio natrag na klupu, trener gostiju dobio je prvo jednu, pa i drugu tehničku, što je značilo da će ostatak utakmice morati pratiti s drugog mjesta uz parket.

Poslije Vujoševićeva isključenja, Dario Šarić je s tri pogođena slobodna bacanja odveo Cibose do 13:4. Nedugo potom na semaforu je stajalo 15:6, ali u nastavku prve dionice Partizan se sasvim vratio u igru.

S Velimirom Gašićem u ulozi glavnoga trenera, gosti iz Beograda odlučili su se za svoju klasičnu zonu 1-3-1, koja se pokazala preteškom preprekom za Vukove. Zadržavši domaću momčad bez ubačaja iz igre između pete i 13. minute, Partizanovi igrači izgradili su temelj za preokret, najviše do 20:17 na početku druge četvrtine. Beograđani su u tom razdoblju obavili najvažniji dio posla serijom od 10:0 u završnici prve dionice, zaključenom s četiri uzastopna pogođena slobodna bacanja Bogdana Bogdanovića za Partizanovih 16:15.

Vukovi su ponovno živnuli u središnjem dijelu druge četvrtine. Nakon što je Jagodić-Kuridža prodorom po čelnoj liniji i zakucavanjem probio gostujuću zonu, Marin Rozić pridružio se tricom za 26:20, a Blassingame je dodao tricu za Cibonin povratak na devet razlike u 15. minuti. Novim Rozićevim poenima, malo manje od četiri minute do kraja prvog poluvremena na semaforu je stajalo +10 (33:23) za Rimčevu momčad.

Cibosi su u završnici prvog poluvremena vodili i s +13, nakon što je Šarić s tri slobodna bacanja kaznio Bogdanovićev prekršaj, pa tehničku zbog prigovora, za povećanje na 40:27 na ulasku u 20. minutu. Poslije druge četvrtine na semaforu je stajalo 42:29.

U prvoj polovici treće četvrtine Cibona je došla do najvećih 14 poena prednosti, Blassingameovom tricom za 49:35, no predvođeni Bogdanovićevim poenima, Beograđani su ubrzo uhvatili priključak. U tom razdoblju utakmice Vukove je poremetila četvrta osobna Darija Šarića, kojega je Rimac povukao na klupu, ali odmaranje nije trajalo jako dugo s obzirom na to da je glavni motor Cibonine igre bio potreban na parketu.

Ozljede na obje strane

Ni Cibona ni Partizan nisu kompletni dočekali ovu utakmicu. Vukovi su ponovno igrali bez Davora Kusa, kojega muče bolna leđa, no gostujući "ranjenici" ipak su bili brojniji. Osim što cijele sezone nemaju Davisa Bertansa, a već duže vrijeme su bez Lea Westermanna, dodatni minus u Partizanu bili su i izostanci Milenka Tepića i teže ozlijeđenoga Dragana Milosavljevića.

Šarić se vratio u završnoj četvrtini, u koju se ušlo sa 60:53, no ni poslije njegova povratka nije išlo lako. Partizan je ponovno zonom počeo mučiti Vukove, a na drugom kraju parketa u potpunosti se raspucao Bogdan Bogdanović, koji je tada i morao preuzeti odgovornost u dresu gostiju. Ionako oslabljeni Beograđani praktički su ostali i bez Tarencea Kinseyja, koji je u trećoj dionici pretrpio ozljedu skočnog zgloba i svejedno probao dati koliko može, ali nije mogao puno.

Konačna odluka pala je u posljednje tri minute. Cibona se približila pobjedi Rozićevom tricom za 72:69 i Blassingameovim prodorom i polaganjem za povećanje na +5, a pobjeda domaćina bila je još korak bliže nakon Šarićeve trice za 77:70 na kraju napada, na ulasku u posljednju minutu. Šarić je pucao u situaciji kada nije bilo drugog izbora - i lopta je otišla tamo gdje je i želio.

Tricama Lauvergnea i Bogdanovića, Partizan se 22 sekunde do kraja primaknuo na samo 79:76, a poslije Šarićevih jedan od dva s crte slobodnih, Beograđani su pri minusu od 80:76 imali još jedan napad za zadržavanje nade. Dejan Musli promašio je šut za dvicu, nije bilo napadačkog skoka, a s istekom vremena počelo je slavlje domaće momčadi s navijačima.

Dario Šarić završio je susret s još jednim double-doubleom, s 22 poena i 12 skokova, dok je Marin Rozić imao 21 poen i pet skokova. Jerel Blassingame ubilježio je 15 poena i šest asistencija, a Darko Planinić dodao je 12 poena i pet skokova.

Goste iz Beograda vodio je Bogdan Bogdanović, koji se istaknuo s 32 poena i pet asistencija. Joffrey Lauvergne upisao je 14 poena i 11 skokova, a Tarence Kinsey priključio se s 14 poena i sedam skokova.