Björndalen novim zlatom ispisuje povijest

Martina Oštrić • subota, 08.02.2014.

Ole Einar Björndalen vlasnik je novog olimpijskog zlata. Norvežanin je slavio ispred Austrijanca Dominika Landertingera te Čeha Jaroslava Soukupa. "Naš" Slovenac Jakov Fak imao je više od pola minute zaostatka za pobjednikom.

"Great Björndalen" pisalo je na norveškim zastavama na biatlonskom natjecanju u Sočiju. I ta tvrdnja nije lažna. Nekim sportašima suđeno je da budu olimpijski pobjednici, a Ole Einar Björndalen jedan je od njih. Norvežanin je na sprintu od 10 kilometara u Sočiju došao do sedmog olimpijskog zlata i 12. medalje s olimpijskih igara.

Nepogrešiv u prvom pucanju, 40-godišnji Björndalen je u drugom krugu promašio jednu metu te odradio kazneni krug. Unatoč tomu uspio je utrku završiti za 24:33,5 minuta za novo slavlje.

Austrijancu Dominiku Landertingeru nedostajalo je samo 1,3 sekunde do ostvarenja olimpijskog sna. 25-godišnjem Austrijancu ovo je drugo srebro nakon momčadskog drugog mjesta u Vancouveru te prva individualna medalja. Čehu Jaroslavu Soukupu brončana medalja iz Sočija prva je olimpijska u karijeri. Soukup je za Norvežaninom imao 5,7 sekundi zaostatka.

Domaćini natjecanja s pravom mogu biti razočarani jer je njihovom Antonu Šipulinu za medalju nedostajalo tek sedam desetinki. Rus s pravom će žaliti za promašenom metom u drugom krugu jer bi mu pogodak sigurno donio medalju. Slijede Kanađanin Jean Phillipe Le Guellec te jedan od favorita, Francuz Martin Foucarde na šestom mjestu.

Slovenski reprezentativac i osvajač brončanog odličja na ZOI u Vancouveru u ovoj disciplini Jakov Fak osvojio je deseto mjesto. Premda precizan u gađanju, Mrkopljanin nije uspio dostići zaostatak za vodećima koji je na kraju natjecanja iznosio 33 sekunde.