Martina Oštrić • nedjelja, 09.02.2014.

Kamil Stoch olimpijski je pobjednik na maloj skakaonici u Sočiju. Poljak je uvjerljivo slavio ispred glavnih konkurenata, a oni su večeras bili Peter Prevc i Anders Bardal.

Kamil Stoch najveći dio posla obavio je još u prvoj seriji skokom od 105,5 metara, i nešto više od sedam bodova prednosti pred drugoplasiranim Andersom Bardalom. U drugoj seriji ponovno nitko od skakača nije uspio parirati odličnom Poljaku i njegovih 103,5 metara za uvjerljivo slavlje.

Ozljeda Kranjeca

Na današnjem natjecanju u Sočiju u prvoj seriji natjecalo se 49 skakača. Razlog tomu je subotnji pad Roberta Kranjeca pri skakanju kvalifikacijskog skoka. Slovenac je okrenuo nogom, a nakon pregleda utvrđena je ozljeda ligamenata. Ipak, doktori su optimistični pa se nadaju da će Kranjec moći nastupati u sljedeća dva natjecanja na velikoj skakaonici, pogotovo zato jer slovenska reprezentacija sa zdravim Kranjecom ima velike šanse da osvoji momčadsko zlato.

Uz Poljake, slavili su i Slovenci. Peter Prevc koji je iz publike imao veliku podršku ostalih slovenskih sportaša, osvojio je srebrnu medalju. Prevc je nakon prve serije bio treći, no 99 metara u drugoj seriji bilo mu je dovoljno da preskoči Bardala i za 1,2 boda mu uzme srebro pred nosom. Norvežanin Bardal ipak se na kraju natjecanja veselio medalji.

Austrijanci ove sezone nisu u prvom planu, a ništa drugačije, unatoč nešto drugačijim pripremama usred sezone, nije ni na olimpijskim igrama. Pobjednik Novogodišnje turneje Thomas Diethart osvojio je četvrto mjesto, a u leđa mu gleda Michael Hayboeck. Dvojac od kojeg se najviše očekivalo, Gregor Schlierenzauer i Thomas Morgenstern 11. i 14. mjestom nisu uspjeli razveseliti trenera Alexa Pointnera.

Kad su Nijemci u pitanju, najbolji plasman ostvario je šestoplasirani Andreas Wellinger. Andreas Wank je tek deseti, dok je Severin Freund, od kojeg se možda i najviše očekivalo, nakon lošeg doskoka pao u prvoj seriji, te na kraju zauzeo tek 31. mjesto.

Rekorder po broju nastupa na Olimpijskim igrama, a ima ih sedam, Noriaki Kasai, još uvijek stigne osvojiti željeno zlatio, no za to će imati priliku na velikoj skakaonici. Danas je osmi iza Macieja Kota. Slijedi ga pobjednik iz Sappora Jernej Damjan.

Četverostruki zlatni olimpijac Simon Ammann nastavlja s lošom formom. Unatoč pobjedi u Oberstdorfu ove sezone, nositelj švicarske zastave na otvaranju tek je 17. Još jedan sanjar, Janne Ahonen tek je 29., dok je najbolji predstavnik domaćih Mihal Maksimočkov 30.

Što se skokova u Sočiju tiče, u utorak, po prvi puta u povijesti olimpijskih igara nastupaju žene.