Svendsen do zlata uz pomoć foto finisha

Martina Oštrić • utorak, 18.02.2014.

Norvežanin Emil Hegle Svendsen osvojio je zlatnu medalju na 15 km mass start. Svendsen je u foto finishu bio bolji od Francuza Martina Fourcadea, dok je Čeh Ondrej Moravec osvojio treće mjesto. Jakovu Faku za malo je izmakla medalja...

U odličnoj utrci na 15 km, koja je po rasporedu trebala biti još u nedjelju, no zbog magle je odgađana te je održana tek danas, Emil Hegle Svendsen osvojio je prvu zlatnu medalju u Sočiju. Svendsen, koji u pucanju nije imao niti jedan promašaj, zajedno sa Martinom Fourcadeom izbio je na čelo u posljednjem krugu utrke.

Norvežanin je uspio pobjeći dvostrukom zlatnom iz Sočija, no Francuz ga je dostigao, te je pobjednik odlučen foto finishem, premda je isprva Fourcade, koji je u prvom pucanju promašio jednu metu, proglašen zlatnim.

Svendsen, koji je od početka natjecanja stalno bio među favoritima za zlato, imao je nešto teži start Olimpijskih igara. "Imao sam problema sa skijama, no sad je sve sjelo na svoje. Premda nije izgledalo tako, imao sam kontrolu nad natjecanjem i znao sam da imam zlato. Tek sam na snimci vidio kako je Fourcade bio blizu".

Čeh Ondrej Moravec, s također svim pogođenim metama, došao je do bronce s 13,8 sekundi zaostatka za pobjednikom.

Jakov Fak ima za čim žaliti. Osvojio je četvrto mjesto s 28,1 sekundom zaostatka. Slovenski reprezentativac nije se uklopio u odličan sportski dan naših susjeda ponajviše zahvaljujući lošem pucanju. Promašio je po jednu metu u drugom i trećem krugu pucanja.

Najbolji Rus je Evgenij Garaničev na petom mjestu ispred Šveđanina Fredricka Lindstroema. Ole Einar Bjoerndalen koji lovi rekordnu 13. medalju zauzeo je 22. mjesto.