Odličan dan za Norvežane i Nizozemce u Sočiju

Ivan Blažević • srijeda, 19.02.2014.

Reprezentacija Velike Britanije slavila je u izravnoj borbi za polufinale protiv Norveške, čiji su skijaši imali razloga za slavlje nakon današnje nordijske kombinacije. Odličan dan imala je i Nizozemska čiji su klizači zauzeli sva tri mjesta na postolju u brzom klizanju.

Nakon današnjeg razigravanja za polufinale između Norveške i Velike Britanije poznati su svi polufinalisti curlinga na Olimpijskim igrama. Obje su reprezentacije nakon svih dvoboja u skupinama bile na omjeru 5-4, a Velika Britanija je današnjom pobjedom 6:5 osigurala dvoboj protiv prvoplasirane Švedske i borbu za medalju. U drugom finalu u muškoj konkurenciji sutra će igrati Kanada i Kina, dok se u ženskoj konkurenciji sastaju Kanada i Velika Britanija, te Švedska i Švicarska.

U nordijskoj kombinaciji dva najviša mjesta na postolju pripala su Norvežanima. Joergen Grabak je sa 118.4 bodova osvojio zlatnu, a njegov sunarodnjak Magnus Hovdal Moan srebrnu medalju uz 117.4 bodova. Treće mjesto i brončana medalja pripali su Nijemcu Fabianu Riessleu (115.1). Inače, priliku za drugu medalju na ovim Olimpijskim igrama imao je još jedan Nijemac Eric Frenzel koji je nakon skijaških skokova sa 139.5 preskočenih metara uvjerljivo držao vodeću poziciju, ali je u skijaškom trčanju potpuno zakazao i završio tek deseti i tako ostao bez medalje.

Brzo klizanje sa štafetom u ženskoj konkurenciji donijelo je drugu zlatnu medalju za Južnu Koreju. utrku na 3000 metara Koreanke su završile s vremenom od 4.09.498 i okitile se zlatom. Kanađanke su završile druge, s vremenom 4.10.641, dok su broncu uzele Talijanke (4.14.014).

Današnji program brzog klizanja ponudio je i utrku muškaraca na 10 000 metara, a sva tri mjesta na postolju zauzeli su Nizozemci. Jorrit Bergsma utrku je završio s prolaznim vremenom od 12.44.45 što je bilo dovoljno za zlatnu medalju. Srebrom se medaljom okitio Sven Kramer (12.49.02), a bronca je pripala Bobu de Jongu (13.07.19).

U disciplini halfpipe slobodnog skijanja u muškoj konkurenciji zlatnu je medalju osvojio Amerikanac David Wise, a najbolji skor od 92.00 ostvario je u prvoj vožnji. Srebrnu je medalju osvojio Kanađanin Mike Riddle (najbolji skor 90.40), a brončanu Kevin Rolland iz Francuske (88.60).