Cibona prejaka za oslabljenu Krku, Vukovi brzo zaboravili Smederevo

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 22.02.2014.

Košarkaši Cibone došli su do 14. ovosezonske pobjede u ABA ligi. Cibosi su u subotu navečer u Domu Dražena Petrovića nadjačali Krku iz Novog Mesta, kojoj su nedostajali Sani Bečirovič, Jasmin Hukić i otprije Malcolm Armstead, što je domaćima olakšalo posao u dolasku do željenog rezultata. Momčad Slavena Rimca je bez većih problema opravdala ulogu favorita...

Početak tjedna nije donio dobre vijesti za Cibonu, sa slabom obrambenom predstavom u uvjerljivom porazu od Mega Vizure u ponedjeljak u Smederevu, ali Vukovi su se brzo podignuli i pokazali puno više u subotu protiv Krke iz Novog Mesta. Momčad Slavena Rimca je u 21. kolu ABA lige na domaćem parketu slavila s 92:78, popravivši ovosezonski omjer pobjeda i poraza u ovom natjecanju na 14-7.

Osim što su sami slavili, Vukovi su u subotu dočekali i njima povoljan rezultat u Mađarskoj. Szolnoki Olaj je kod kuće bio bolji od Igokee, jednog od Ciboninih konkurenata za Final Four, pa Rimčeva momčad sada ponovno ima dvije pobjede prednosti pred klubom iz Aleksandrovca. Igokea je poslije 21. kola na 12-9.

Cibona je obavila najvažniji dio posla u prvom poluvremenu, poslije kojega je vodila s 51:33. Tijekom prvih deset minuta Vukovi su držali goste u minusu odličnim vanjskim šutiranjem, sa 6/9 za tricu u početnoj četvrtini, a nakon toga, s kvalitetnom obranom u drugoj dionici, proradila je i brza igra kojom Rimčeva momčad često lomi suparnike.

Domaći su u prvoj četvrtini imali dvije velike serije, od 8:0 i 9:0, kojima su odlazili do 13:5 u četvrtoj minuti i 22:14 malo manje od dvije minute do kraja te dionice. Marin Rozić i Ivan Siriščević istaknuli su se s po dvije, a Dario Šarić i Jerel Blassingame uz po jednu tricu u građenju vodstva.

Predvođeni poenima Ede Murića i hrvatskog košarkaša Zvonka Buljana, gosti iz Novog Mesta su u središnjem dijelu prve četvrtine imali seriju od 9:0 kojom su došli do minimalnog vodstva (14:13). Poslije Ciboninog naleta, Krka je iza početnih deset minuta gubila s 24:18, a nastavak je donio još lošije vijesti za momčad Aleksandra Džikića.

Vukovi su u drugoj četvrtini brzo povećali prednost, odmaknuvši do 32:19 u 13. minuti, a sredinom te dionice mogli su i do još većeg vodstva. Nakon što je Tomaž Bolčina zbog podmetanja noge Jerelu Blassingameu zaradio izravno isključenje, Rimčeva momčad nije najbolje iskoristila što se nudilo, i dalje se držeći na 13-ak poena prednosti, ali i to se promijenilo u posljednje dvije minute prvog poluvremena.

Poslije 46:33 na ulasku u 20. minutu, Šarićev ubačaj iz reketa i četvrta Rozićeva trica na utakmici donijeli su povećanje na Vukovima ugodnih 18 poena prednosti pri odlasku na predah i dogovor u svlačionicama.

Cibosi su rano u trećoj dionici još više pobjegli gostima. Nastavljajući seriju od 10:0 započetu pri kraju prvog poluvremena, domaća momčad povisila je na 56:33, a nakon toga gledatelji u dvorani vidjeli su i malo atrakcije, s lijepim potezima na obje strane. Edo Murić je sredinom četvrtine povukao od svoje do suparničke polovice parketa i zaključio akciju zakucavanjem, da bi Vukovi odgovorili Rozićevom asistencijom iza leđa za polaganje Jagodić-Kuridže za 67:46 u 26. minuti.

Ubrzo potom na parket je prvi put ušao Marko Arapović, koji je do ulaska u posljednjih deset minuta zabio četiri poena, dok je goste "na površini" držao Luka Lapornik, čiji je napadački učinak vukao goste do smanjenja na 16 poena zaostatka u završnici treće dionice.

Domaća momčad je do ulaska u posljednjih deset minuta povisila na 73:54, a iako četvrta četvrtina nije bila briljantna za Vukove, pobjeda više nije bila ozbiljnije ugrožena. Krka se u 34. minuti približila na dohvatljivih -12 (76:64), no Siriščevićevom tricom i Rozićevim polaganjem u kontri, razlika je ubrzo ponovno bila na +17, što je uklonilo nervozu na tribinama i u Ciboninim redovima.

Marin Rozić ubilježio je 27 poena, 18 u prvom poluvremenu, sa samo jednim promašajem iz igre, 5/5 za dvicu i 5/6 za tricu. Dodao je i šest skokova i pet asistencija, za valorizaciju 40. Dario Šarić bio je korak do triple-doublea, s 20 poena, 14 skokova i devet asistencija, Marko Jagodić-Kuridža pridružio se s 14 poena i šest skokova, a Ivan Siriščević s 12 poena, uz 4/7 za tricu.

Edo Murić zabio je najviše za goste, 19 poena, dodajući i sedam skokova. Luka Lapornik imao je 16 poena, Jaka Klobučar 13 poena i pet skokova, a Zvonko Buljan 12 poena.