Sportnet • četvrtak, 03.04.2014.

San Antonio Spursi ponovno su pokazali da su trenutno najraspoloženija momčad u NBA ligi. Spursi su u srijedu kod kuće bili uspješni protiv Golden State Warriorsa, nastavljajući pobjednički niz započet još potkraj veljače. New York Knicksi slavili su u gradskom dvoboju s Brooklyn Netsima, a poraz Atlanta Hawksa u domaćem ogledu sa Chicago Bullsima pomogao im je da se probiju na osmo mjesto u Istočnoj konferenciji. Washington Wizardsi osigurali su svoj prvi nastup u doigravanju poslije sezone 2007./08...

San Antonio Spursi (59-16) jure prema osiguranju prvog mjesta u Zapadnoj konferenciji i najboljeg omjera u NBA ligi prije početka doigravanja. Spursi su u srijedu došli do 19. pobjede zaredom s domaćih 111:90 protiv Golden State Warriorsa (46-29), a osim što su slavili, stigli su i odmoriti nekoliko glavnih aduta. Kako je utakmica bila riješena do ulaska u posljednjih 12 minuta, s 88:67 u korist momčadi Gregga Popovicha, Tim Duncan i Tony Parker proveli su čitavu četvrtu četvrtinu na klupi. Gostima iz Oaklanda su zbog ozljeda nedostajali Andrew Bogut, Andre Iguodala i David Lee, a pokazalo se da je njihov izostanak bio prevelik uteg na leđima.

Dvoboj u San Antoniju bio je u rezultatskoj ravnoteži tek u prvih pet minuta. Spursi su u šestoj već otišli do dvoznamenkaste prednosti (16:6), a najveće vodstvo imali su u prvoj polovici četvrte dionice, kada su povisili na +26.

Tony Parker ubilježio je 18 poena i osam asistencija, a Tim Duncan 15 poena i osam skokova za Spurse, koji će u četvrtak u ogledu vodećih momčadi Zapadne konferencije gostovati kod Oklahoma City Thundera. Marreese Speights imao je 22 poena i devet skokova, a Jordan Crawford 16 poena za Warriorse. Stephen Curry istaknuo se s deset asistencija, ali realizatorski učinak nije mu bio pravi, s 5/15 iz igre, 1/4 za tricu, na putu do 11 poena.

New York Knicksi (33-43) su s domaćih 110:81 u njujorškom dvoboju s Brooklyn Netsima (40-34) upisali 12. pobjedu u posljednjih 15 utakmica i time se probili na osmo mjesto Istočne konferencije. Atlanta Hawksi (32-42) sada su korak iza, s nastavkom "glavinjanja" u domaćem ogledu sa Chicago Bullsima (43-32), koji su ih nadjačali sa 105:92. Hawksima je to bio sedmi poraz u posljednjih osam nastupa.

Knicksi su u Madison Square Gardenu "potopili" Netse tijekom prve 24 minute, odlaskom do 63:38 na poluvremenu. Domaća momčad bila je osobito raspoložena u drugoj četvrtini, koju je dobila s 34:18, a u tome je uživao i Phil Jackson, nedavno predstavljen kao novi "šef" svih košarkaških poslova u Knicksima, koji je pratio utakmicu u dvorani.

J.R. Smith zabio je najviše za domaće, 24 poena, dodajući i osam skokova i šest asistencija. Carmelo Anthony pridružio se s 23 poena i deset skokova. Joe Johnson ubilježio je 16 poena za Netse.

Chicago Bullsi obavili su najvažniji dio posla u Atlanti serijom 16:3 u drugoj četvrtini, kojom su okrenuli mali zaostatak (42:38) u vlastitih devet poena prednosti (54:45). Hawksi su u nastavku dugo držali priključak, ali nisu dostigli gostujuću momčad, koja je riješila sve dvojbe o pobjedniku poslije samo 98:92 na ulasku u posljednjih 90 sekundi.

U završnom naletu Bullsa, ključnom se pokazala trica Jimmyja Butlera za 101:92 minutu i osam sekundi do kraja, nakon koje se domaći više nisu oporavili.

D.J. Augustin istaknuo se s 23 poena i pet asistencija, a Kirk Hinrich i Jimmy Butler imali su po 17 poena za Bullse, Hinrich sa šest asistencija. Joakim Noah ubilježio je po deset poena i skokova, dodajući i šest asistencija. Paul Millsap upisao je 22 poena i 11 skokova, a Jeff Teague 21 poen i osam asistencija za Hawkse.

Washington Wizardsi (39-36) pobrinuli su se za lijep razlog za slavlje pred svojim navijačima osiguravši svoj prvi nastup u doigravanju poslije 2008. godine. Wizardsi su kod kuće sa 118:92 pobijedili Boston Celticse (23-52), kojima je to bio rezultatski najuvjerljiviji poraz u slaboj sezoni.

Domaća momčad je na kraju prvog poluvremena vodila s 57:46, a gosti su izgubili svaku nadu u povratak u trećoj četvrtini, koju su Wizardsi dobili s 32:16. Uoči posljednjih 12 minuta na semaforu je stajalo 89:62.

Marcin Gortat bio je najraspoloženiji u dresu Wizardsa, s 22 poena, osam skokova i četiri asistencije. Bradley Beal pridružio se s 19 poena, a Trevor Ariza s 18 poena i sedam skokova. Jared Sullinger ubilježio je 25 poena za Celticse.

Memphis Grizzliesi (44-31) i Phoenix Sunsi (44-31), koji se s Dallas Mavericksima (44-31) bore za ulazak u doigravanje u Zapadnoj konferenciji, nisu imali uspješnu večer. Grizzliesi su izgubili na gostovanju kod Minnesota Timberwolvesa (37-37), sa 102:88 u korist domaće momčadi, dok su Sunse u Phoenixu sa 112:108 pobijedili Los Angeles Clippersi (54-22).

Timberwolvesi su protiv Grizzliesa stekli rezultatsku prednost u središnje dvije četvrtine, s ukupnih 57:41 u drugoj i trećoj dionici. Domaća momčad je uoči posljednjih 12 minuta vodila sa 77:61, a četvrta dionica prošla je bez većih uzbuđenja.

Kevin Love vodio je Timberwolvese s 24 poena, 16 skokova i deset asistencija, svojim trećim triple-doubleom u karijeri. Kevin Martin dodao je 21 poen. Marc Gasol imao je 18 poena, sedam skokova i četiri asistencije za Grizzliese.

Los Angeles Clippersi izveli su veliki preokret u Phoenixu, vraćajući se poslije 17 poena zaostatka (91:74) malo manje od dvije minute do kraja treće četvrtine. Domaći Sunsi sasvim su posustali u četvrtoj dionici, koju su izgubili s 34:17.

Odluka o pobjedniku pala je u posljednjoj minuti, u koju se ušlo sa 108:106 za Clipperse. Za domaće je do kraja zabio još jedino Eric Bledsoe, polaganjem za smanjenje na 110:108 46 sekundi do kraja, dok su gostima bili dovoljni dvica Blakea Griffina i dva pogođena slobodna bacanja Jareda Dudleyja, koji se osam sekundi prije posljednje sirene pobrinuo za završnih četiri razlike.

Blake Griffin i Darren Collison ubilježili su po 23 poena za goste, Griffin sa šest skokova, a Collison s pet asistencija. Chris Paul imao je 20 poena i devet asistencija, a Matt Barnes 19 poena i šest skokova. Marcus Morris je sa 16 poena zabio najviše za Sunse, koji su doživjeli drugi uzastopni poraz protiv momčadi iz Los Angelesa, nakon što su ih u nedjelju kod kuće sa 115:99 nadigrali Lakersi. Prije toga, momčad iz Phoenixa imala je šest pobjeda zaredom.

Miami Heat (52-22) i Indiana Pacersi (53-23) nastavili su utrku za prvo mjesto Istoka očekivanim domaćim pobjedama. Heat je s 96:77 bio bolji od Milwaukee Bucksa (14-61), momčadi s najslabijim omjerom u ligi, dok su Pacersi prekinuli negativnu mini-seriju od tri poraza sa 101:94 protiv Detroit Pistonsa (27-48).

Aktualni NBA prvaci su u dvoboju s Bucksima bili bez Dwyanea Wadea, Raya Allena i Grega Odena, a na putu do +19 najviše je pokazao LeBron James, koji je imao 17 poena i osam asistencija. Ramon Sessions zabio je najviše za goste iz Milwaukeeja, 19 poena, dok se Zaza Pačulia istaknuo sa 16 skokova, dodajući i osam poena i četiri asistencije.

Pacersi su riješili ogled s Detroit Pistonsima u posljednje tri i pol minute, poslije samo poena prednosti (91:90) u toj fazi susreta. Paul George zabio je tricu za 94:90, a do kraja utakmice imao je još tri poena u držanju vodstva na domaćoj strani.

George je završio vlastitu uspješnu večer s 27 poena (9/19 iz igre), 13 skokova i sedam asistencija. David West bio je prvi u pratnji u domaćoj momčadi, s 15 poena i osam skokova. Josh Smith imao je 24 poena i pet skokova, a Greg Monroe 17 poena (šut 6/21) i 16 skokova za Pistonse.

Cleveland Cavaliersi (31-45), trenutno desetoplasirani u Istočnoj konferenciji, zadržali su nadu u ulazak u doigravanje s gostujućih 119:98 protiv Orlando Magica (21-54). Kyrie Irving vratio se poslije osam propuštenih utakmica zbog ozljede i na povratku upisao 17 poena, osam asistencija i šest skokova, a najviše su pokazali Dion Waiters (26 poena) i Tristan Thompson (20 poena, 11 skokova). Spencer Hawes također je imao 20 poena, uz osam skokova i pet asistencija.

Victor Oladipo je sa 16 poena i četiri asistencije vodio Magic. Doron Lamb pridružio se s 14 poena.

Toronto Raptorsi (43-32) došli su do domaćih 107:103 protiv Houston Rocketsa (49-25) u dvoboju momčadi koje se bore za što višu poziciju na Istoku i Zapadu. Raptorsi su trenutno trećeplasirani u Istočnoj konferenciji, a jednak omjer pobjeda i poraza imaju i četvrtoplasirani Chicago Bullsi. Rocketsi su na četvrtom mjestu Zapada, s malom prednošću pred petoplasiranim Portland Trail Blazersima (49-27).

Momčad iz Toronta slavila je u ogledu s nekoliko izostanaka ozlijeđenih važnih igrača na obje strane. Raptorsi su bili bez Kylea Lowryja, Rocketsi su se morali snaći bez Dwighta Howarda i Patricka Beverleyja, a u takvom odnosu snaga, domaće je vukao DeMar DeRozan, koji se istaknuo s 29 poena, šest skokova i četiri asistencije. James Harden upisao je 26 poena, šest skokova i četiri asistencije, a Chandler Parsons 20 poena i sedam skokova za Rocketse.

Charlotte Bobcatsi (37-38) približili su se osiguranju doigravanja u Istočnoj konferenciji s jednosmjernih gostujućih 123:93 protiv Philadelphia 76ersa (16-59). Sixersima je to bio drugi poraz zaredom nakon što su prošle subote protiv Detroit Pistonsa prekinuli seriju od 26 izgubljenih utakmica.

Al Jefferson istaknuo se s 25 poena i deset skokova za Bobcatse, dok je Michael Carter-Williams s 22 poena i sedam skokova vodio 76erse.

U dvobojima momčadi koje neće u doigravanje, Denver Nuggetsi (33-42) došli su do domaćih 137:107 protiv New Orleans Pelicansa (32-43), a Sacramento Kingsi (27-48) su kod kuće ubilježili 107:102 protiv Los Angeles Lakersa (25-50).

Kenneth Faried imao je 34 poena i 13 skokova u uvjerljivoj pobjedi Nuggetsa, u susretu u kojem je Tyreke Evans zabio 27 poena i uhvatio osam skokova za goste iz New Orleansa. Pelicansi su se najvećim dijelom utakmice morali snaći bez Anthonyja Davisa, koji je zbog grčeva u leđima odigrao samo 11 minuta.

Kingse je u dolasku do +5 protiv Lakersa vodio Rudy Gay, koji je završio utakmicu s 31 poenom, pet skokova i četiri asistencije. Ray McCallum iskoristio je izostanak Isaiaha Thomasa, ozlijeđenog startnog razigravača momčadi iz Sacramenta, ubilježivši 27 poena, pet asistencija i četiri skoka u ulozi Thomasove zamjene u početnoj petorci.

Lakersi su ponovno igrali bez niz važnih aduta, najvećim dijelom sezone bez Kobea Bryanta, ali još jednom i bez Paua Gasola, kojeg i dalje muči vrtoglavica, kao i Stevea Nasha, još uvijek opterećenog problemima s leđima i gležnjem. U Sacramentu su nedostajali i ozlijeđeni Chris Kaman i Xavier Henry, a među onima koji su barem donekle zdravi i spremni, najviše su pokazali Jodie Meeks (21 poen) i Jordan Hill (18 poena, 15 skokova, četiri blokade).