Filipini u produžecima protiv Senegala upisali prvu pobjedu, Angolci "okrenuli" Australiju

Marija Pastuović • četvrtak, 04.09.2014.

Nakon nekoliko preokreta i utakmice koja je otišla u produžetke, do prve pobjede na Svjetskom prvenstvu, zasluženo, nakon velike borbe došli su Filipini. Ipak, to im nije bilo dovoljno za prolazak dalje, a Senegal uoči dvoboja Hrvatske i Portorika, koji je na rasporedu u 18 sati, drži treću poziciju Skupine B.

Filipini su u petom pokušaju, nakon nekoliko preokreta u utakmici, uspjeli doći do prve pobjede u Španjolskoj, a rezultat je na kraju bio 81:79 . Prva četvrtina otišla je na stranu Senegala, ali su u drugoj dionici igre svoje protivnike ostavili na samo pet postignutih poena, odnosno dva koša iz igre. Podigli su igrači Vincenta Reyesa agresivnost u obrani, što je natjeralo igrače Cheikha Sarra na šuteve izvana, ali izrazito bezuspješne. Napravivši seriju 18:0 nakon 18 odigranih minuta imali su Filipini prednost +13, a na poluvrrijeme su otišli s istim vodstvom.

Iduće dvije četvrtine pripale su Senegalcima, ali ona odlučujuća dionica, produžeci, pripali su Filipinima. U zadnjoj četvrtini uspjeli su doći do vodstva. Imali su Senegalci priliku za dolazak na samo dva poena zaostatka krajem treće četvrtine, ali ju nisu realizirali i ta dionica igre završena je vodstvom Filipinaca 49:45. Ipak, nešto manje od tri minute prije kraja, nesporazum u dodavanju Filipinaca iskoristio je Senegal i prešao u vodstvo. Nakon 40 odigranih minuta rezultat je bio 64:64 i igrali su se produžeci.

U idućih pet minuta više koncentracije imali su Filipini koji su susret dobili na kraju s dva poena prednosti, nakon nekliko propuštenih šansi Senegala. Iako je Senegal poveo, uzvratili su odmah Filipinci, a vodstvo se nekoliko puta mijenjalo. Minutu prije kraja, pri vodstvu Filipina promašili su Senegalci važan koš i June Fajardo, realizacijom dvaju slobodnih bacanja odveo je svoju momčad na četiri poena razlike koje njihovi protivnici više nisu uspjeli dostići.

Pobjednike su do prvog slavlja predvodili, ponovno sjajni Andray Blatche, koji je ponovno upisao double-double učinka, postigavši 18 poena i 14 skokova, te Jim Alapag s također 18 poena, uz četiri skoka i četiri asistencije. U redovima poraženih najbolji strijelac bio je Mouhammed Faye s ubačenih 20 poena i pet skokova.

Uoči dvoboja Hrvatske i Portorika, Senegal drži treću poziciju Skupine B.

U Skupini D, Angola je protiv Australije upisala drugu pobjedu na turniru, no Australci su tim porazom možda izbjegli susret sa Sjedinjenim Američkim Državama sve do polufinala. Australija je pritom odmarala svoje ponajbolje igrače poput Joea Inglesa i Arona Baynesa.

Osim toga, Australija je na poluvremenu vodila 42:29, a u trećoj je četvrtini australska prednost narasla i na 15 koševa razlike. Međutim, na krilima Yanicka Moreire, koji je ubacio 38 koševa uz 15 skokova, Angola je stigla do slavlja koje bi joj moglo omogućiti plasman u osminu finala.