Meksiko osigurao osminu finala, Francuzi pošteno odradili posao protiv Irana

Davor Kovačević • četvrtak, 04.09.2014.

Reprezentacija Angole iznenađujućom pobjedom protiv Australije stavila je imperativ pobjede pred momčad Meksika što nije bio prevelik uteg za Meksikance koji su uvjerljivo nadjačali Južnu Koreju. Amerikanci su, također, lagano odradili svoj posao protiv Ukrajine, a kalkulacijama se nisu bavili Francuzi koji su pobjedom protiv Irana osigurali treću poziciju su skupini A.

Južna Koreja – Meksiko 71:87

40 godina čekali su Meksikanci na pojavljivanje na najvećoj svjetskoj smotri i odmah su uspjeli ostvariti velik uspjeh prolaskom među 16 najboljih reprezentacija svijeta. Iako im je u slučaju poraza Angole protiv Australije odgovarao i poraz do 17 razlike, to se nije dogodilo te su Meksikanci morali jurišati po pobjedu i prolaz protiv najslabije momčadi skupine Južne Koreje što im je na kraju i pošlo za rukom.

Meksiko je riješio prvu četvrtinu u svoju korist (18:11), a dvije minute prije kraja poluvremena Koreja je imala vodstvo od 30:28, no meksička serija od 12-0 donijela im je mir u svlačionici nakon prvih dvadeset minuta. Ta serija nastavljena je i u drugom poluvremenu na ukupnih 17-0 za 47:30 kojom su Meksikanci i prelomili utakmicu. Do kraja se Korejci nisu uspjeli pribiližiti i Meksiko je ubilježio pobjedu 87:71 koja je označila veliko slavlje zlatnih s prošlogodišnjeg prvenstva Amerike.

Najefikasniji u američkim redovima bio je Hernandez koji je postigao 16 poena, dok je kod Koreje jednak učinak imao Moon. Osmina finala Meksiku nosi ogled protiv Sjedinjenih Američkih Država što će vjerojatno značiti i kraj meksičkih nadanja, no i ovim rezultatom meksičke ambicije su ostvarene.

Iran – Francuska 76:81

Mnoštvo kombinacija imali su Francuzi, ali na kraju su se odlučili za ono najsigurnije, za pobjedu. Naime, imali su mogućnost da porazom do osam razlike osiguraju četvrto mjesto, pod uvjetom da Španjolci kasnije upišu očekivanu pobjedu nad Srbijom što bi im donijelo izbjegavanje domaćina sve do potencijalnog polufinala. Svoju računicu imao je i Iran kojemu je za siguran prolaz trebala pobjeda od osam i više razlike, no Francuzi nisu dopustili da ih silne kombinacije izbace s turnira te su pošteno odradili posao i pobijedili s 81:76.

Iranske nade u iznenađenje i prolazak trajale su samo u prvom poluvremenu. Odlično je Iran odradio prvu četvrtinu koju su dobili deset razlike (23:13), no Francuzi su se uozbiljili i na 15-minutni predah otišli s četiri poena viška 37:33.

Treća dionica donijela je veliko odvajanje Francuza koji su tada praktički riješili pitanje pobjednika. Posljednje minute utakmice donijelo je opuštanje Francuske što su Iranci iskoristili za ublažavanje poraza.

Huertel je s 15 poena bio najbolji strijelac u francuskim redovima, a kod Irana su odlični bili Nikkhah Bahrami s 23 te Haddadi s 22 poena. Ovom pobjedom Francuska je osigurala treće mjesto, a nakon utakmice Argentine i Grčke saznat će svog protivnika u osmini finala.

Ukrajina - Sjedinjene Američke Države 71:95

Kao što se i očekivalo, Amerikanci su u svojoj grupi ostvarili maksimalan učinak. Ni Ukrajinci, izuzev prve četvrtine, nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti Amerikance koji su bili bolji s 95:71.

Bolje su Ukrajnici ušli u utakmicu i nakon deset minuta imali su iznenađujuću prednost od 19:14. Držala je Ukrajina vodstvo sve do sredine druge četvrtine kada je krenula američka serija te su na odmor Amerikanci otišli s rezultatom 44:32 u vlastitu korist.

U nastavku nije bilo rezultatske napetosti te su Amerikanci, koje je predvodio Harden sa 17 ubačaja, do kraja samo povećavali prednost te upisali i petu pobjedu na Prvenstvu. Kod Ukrajine 13 poena dodao je Jeter.