Litva tricama razoružala Tursku i otišla u polufinale

Ante Zovko • utorak, 09.09.2014.

Prvi četvrtfinalni ogled na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj pripao je Litvi, koja je pobijedila Tursku 73:61 njezinim oružjem, tricom. Litavci su ih pogodili deset, Turci samo tri te ostali bez prilike za borbu za medalju.

Odlična izdanja Darjuša Lavrinoviča, Seibutisa i Valančiunasa donijela su prevagu Litvi koja je imala šut za tri poena 10/19 i slomila Tursku sredinom posljednje četvrtine. Izborila je tako vjerojatni polufinalni ogled sa SAD-om, za kojeg se očekuje da će dobiti Sloveniju.

Poslije tri četvrtine, rezultat je još bio u egalu, 47:44 za Litvu. Turski šut za tricu bio je jako slab u tim trenucima (2/15). Nakon još dva promašaja, Mačiulis je dvaput zaredom pogodio za dvoznamenkasto litavsko vodstvo (62:51) četiri minute prije kraja.

Valančiunas je odgovorio na dobru partiju Asika vlastitim double-doubleom i Turska je bez odličnog šuta za tricu bila osuđena na poraz.

Prije posljednje četvrtine, niti jedna momčad se nije uspjela odvojiti. Turska je vodila početkom susreta, ali je Litva preuzela vodstvo i na poluvremenu vodila 33:28 te održavala taj plus do prijelomnice u posljednjoj četvrtini.

Seibutis je s 19 poena bio prvi litavski strijelac. Valančiunas je upisao 12 poena i 13 skokova, deset napadačkih. Asik je imao 11 poena i 10 skokova, Gönlum 13 poena i devet skokova. Preldžić je imao šut za tricu 0/4, a Arslan 2/6.

• narada10810.09.2014. u 15:25
    u državi u kojoj se sport istovječuje sa košarkom, u kojoj je „sport” važniji od politike, a ponekad i crkve, u kojoj su svi složni kako izvući najbolje od igrača koje imaju- tamo se sve poduzima da bi došlo do dobrih rezultata.