Perasovićeva Valencia visoko slavila, vrlo dobar nastup Krešimira Lončara

Branimir Korać • nedjelja, 12.10.2014.

Drugo kolo Lige Endese otvoreno je s četiri dvoboja i bez većih iznenađenja. Valencia je upisala pobjedu protiv Seville uz odličan nastup Krešimira Lončara dok je prvi protivnik Cedevite u Euroligi, Unicaja, lakoćom slavila u Vitoriji...

Valencia pod vodstvom Velimira Perasovića stigla je do prve ovosezonske pobjede. U svojoj dvorani ugostila je Sevillu i lako je svladala s 96:73 te se oporavila od startnog poraza kod Murcije.

Gosti iz Seville teško su se nosili s puno konstantnijom i kvalitetnijom Valencijom, izdržali su tek desetak minuta nakon čega je proradila domaća obrana, otvorilo se i u napadu i Perasovićeva momčad glatko je slavila. Agresivnom obranom tjerala je Sevillu u pogreške pa je tako gostujuća momčad imala dvostruko više izgubljenih lopti, njih čak 20.

Prvo ime utakmice bio je Krešimir Lončar koji je za 21 minutu ubacio 19 poena (5/8 za dva, 1/2 za tri, 6/7 slobodna) i tome dodao sedam skokova i četiri asistencije dok je Romain Sato upisao 18 poena (6/11). Kod poraženih mladi Kristaps Porzingis upisao je 13 poena (5/9), a Jacob Pullen 14 poena (5/10).

Murcia je po prvi put u svojoj povijesti u novu sezonu u Ligi Endesi krenula s dvije pobjede. Nakon Valencije na domaćem parketu, u gostima je svladala Fuenlabradu sa 71:66.

Carlos Cabezas bio je kreator pobjede gostiju, ubacivao je ključne poene u posljednje tri minute kada se Murcia uspjela odvojiti i najzaslužniji je za pobjedu. Susret je zaključio sa 16 poena (4/8), a Thomas Kelati dodao je deset poena (3/6). U sastavu poraženih po 14 poena upisali su Andy Panko (4/15) te Jelel Akindele (6/7, 11 skokova).

Prvi Cedevitin protivnik u Euroligi, momčad Unicaje, slavila je na gostovanju u Vitoriji. Ovo je prva pobjeda Unicaje kod Laboral Kutxe u posljednjih osam godina, a ostvarena je rezultatom 88:79 te je mogla biti čak i uvjerljivija.

Presudila je velika serija gostiju od čak 30:6 te je već na poluvremenu domaćin bio u ogromnom zaostatku 49:27. U drugom dijelu poraz je ublažen, no Unicaja je mirno odrađivala posao i već razmišljala o euroligaškom startu.

Predvodili su je s po 15 poena Ryan Toolson (6/9, šest asistencija) i Mindaugas Kuzminskas (4/9, pet skokova) dok su na drugoj strani bolji od ostalih bili Fernando San Emeterio s 21 poenom (7/9) i Thomas Heurtel s 14 poena (6/11) i deset asistencija.

Dramatično je bilo u susretu između novaka Andorre i Bilbaa koji je otišao na stranu Baska nakon produžetka 76:75. Junak Bilbaa bio je Axel Hervelle koji je sa sirenom pogodio za pobjedu nakon što je na isteku regularnog dijela promašio tricu za pobjedu.

Marko Todorović bio je najbolji kod Bilbaa s 22 poena (9/14) i 11 skokova dok je Hervelle dodao 14 poena (6/8) i devet skokova. Kod Andorre Thomas Schreiner ubacio je 14 poena (5/7), Victor Sada 13 poena (6/13), a Jordi Trias deset poena (5/9) uz deset skokova.