Budućnost nakratko preuzela vrh ABA lige, Olimpija drugi put ovog tjedna bolja od Szolnokija

Davor Kovačević • subota, 06.12.2014.

11. kolo ABA lige otvoreno je u Sloveniji gdje su košarkaši Union Olimpije još jednom ovog tjedna svladali Szolnoki, dok je drugi slovenski klub, Krka, ostao kratak protiv Budućnosti.

Union Olimpija – Szolnoki 79:61

Tijekom tjedna Olimpija i Szolnoki su se sastali u Eurokupu i tada je slovenska momčad bila uvjerljiva s 89:67. Četiri dana kasnije, isti protivnici, isto mjesto, ali drugo natjecanje i još jedna uvjerljiva pobjeda Olimpije koja je ovaj put osigurana u drugom poluvremenu.

Za razliku od Eurokupa gdje su Mađari na poluvremenu bili smrznuti na -20, u novoj su utakmici bili puno kompetitivniji prvih 20 minuta nakon kojih su imali vodstvo 32:29. Bilo je jasno da će se europski rasplet teško ponoviti u prvom poluvremenu, no zato je Olimpija stisla u nastavku i u 28. minuti povela s 50:39. Kada je Marinelli u 33. minuti stavio tricu za 63:47 na koju se nadovezao i Hrovat pobjednik je bio odlučen. Preostalo je samo odrađivanje posla koji su Slovenc rutinski odradili.

Szolnoki očito leži hrvatskom košarkašu u redovima Olimpije Paolu Marinelliju. Podsjetimo, mladi je Hrvat u Eurokupu imao briljantno šutersko izdanje sa šest trica i predvodio listu strijelaca svoje momčadi, a to je učinio i ovaj put. Iako je ubacio samo jednu tricu, Marinelli je stigao do 14 poena, četiri skoka i tri asistencije za 30 minuta, a jednak broj poena imao je i Mahkovič. Kod Mađara jako malo raspoloženih igrača, Vojvoda je bo najbolji s 13 poena.

Krka – Budućnost 81:90

Poslije vrlo dobrog ulaska u sezonu, košarkaši Krke ušli su u razdbolje loših igara i rezultata. Peti poraz u nizu nanijela im je Budućnost koja je desetom pobjedom, barem nakratko, preuzela vrh ABA lige. Ključ slavlja crnogorskog predstavnika bila je velika prevlast u asistencijama (23-12), kao i skokovima (34:24).

Prvo poluvrijeme utakmice prošlo je u izjednačenoj igri, no da Budućnost ipak na predah ode s prednošću pobrinuo se Cook za 39:36. Taj momentum se nije ohladio i crnogorska momčad je samo nastavila gdje je stala na poluvremenu i za četiri minute nastavka stigla do 49:36.

Približila se Krka na 50:54, bila i na 60:65, no Budućnost je napravila ključnu seriju kojom je pobjegla na 77:65 četiri minute prije kraja. Zaprijetili su domaćini još jednom smanjivanjem na 74:79, no Subotić je pokazao mirnoću na slobodnim bacanjima i pobjeda je otišla u Podgoricu.

Čak ni povratak odličnih izdanja Malcolma Armsteada, na čijim je krilima Krka igrala na početku sezone, nije pomoglo slovenskoj momčadi da izbjegne poraz. Amerikanac je isporučio 28 poena, a samo je još Booker bio dvocifren sa 16. Šehović je predvodio Budućnost s 22 poena, a pratio je Subotić sa 16.