Crvena zvezda slomila žilavi Metalac i zadržala vodeću poziciju

Davor Kovačević • ponedjeljak, 08.12.2014.

11. kolo ABA lige u ponedjeljak su zaključili Metalac i Crvena zvezda, a beogradska momčad je ostala neporažena i nakon gostovanja u Valjevu i tako stigla na jednu pobjedu do izjednačavanja učinka i rekorda ABA lige izraelskog Maccabija.

Po prvi put u debitantskoj sezoni u regionalnom natjecanju Metalac je pokleknuo na domaćem parketu. Istina, ovo je Metalcu bila tek treća domaća utakmica, ali dobro zvuči iz valjevačke perspektive. Kobna je bila vodeća i jedina naeporažena momčad ABA lige, Crvena zvezda, koja u Valjevo stigla opuštena nakon uspješno odrađenih europskih obaveza i osiguranog Topa 16 Eurolige.

Natiskana valjevačka dvorana bila je igrač više za domaću momčad koja je odlično parirala favoriziranom protivniku gotovo 37 minuta, u jednom trenutku vodila i sa 60:50, no u završnim minutama presudila je veća individualna kvaliteta koja stanuje u beogradskoj momčadi. Zvezda je još jednom uvjerljivo nadskakala svog protivnika, u petak je protiv Valencije imala 21 skok više (46:25), danas protiv Metalca 19 više (43:24).

Beograđani su puno kvalitetnije ušli u susret, uvodnim koševima Mitrovića, Lazića i Dangubića priključio se gorostasni Marjanović koji je povezao devet poena, nastavio je je Williams i Zvezda je nakon nešto više od pet minuta igre imala 18:7. Metalac je uspio prebroditi početnu nervozu i do kraja prve četvrtine smanjio je pristojnih na -2 (20:22).

Ponovno se Zvezda malo odvojila, u prve tri minute druge četvrtine povela s 27:20, ali domaćini nisu dali da se Zvezda odlijepi na prednost koja bi Valjevčane dovela u vrlo neugodnu situaciju i još veću nervozu. Zahvaljujući odličnoj preciznosti u šutu za tri poena (osam komada u prvom dijelu) Metalac je do poluvremena stigao zaostatak i u 20. minuti prvi put poveo na utakmici (42:39).

Dobru igru iz završnice prvog dijela Valjevčani su prenijeli i u nastavak. U 27. minuti imali su 60:50, što im je bila najveća prednost na susret, ali i poziv Zvezdi na buđenje. Odgovor je s druge strane stigao ekspresno. Već do kraja treće dionice Zvezda je smanjila na samo -2 (60:62) i to zahvaljujući ludoj trici s istekom vremena Charlesa Jenkinsa.

Držao je Metalac koliko je mogao, ali onda je počeo igrati i Marcus Williams. Amerikanac je protiv Valencije imao u 24. minuti tricu 5/6, a protiv Metalca mu je trebalo pet pokušaja da u 32. minuti stavi prvu, a kad on namjesti ruku onda se protivniku ne piše dobro. Osjetila je to Valencia, osjetio je to i Metalac. Samo nekoliko trenutaka kasnije stigle su nove dvije i to domaćini više nisu mogli pratiti. Odvojila se Zvezda na 73:68, Metalac je tri minute prije kraja bio na 72:75, ali lopta više u napadu nije slušala.

”Bili smo svjesni da će Metalac dati sve od sebe da nas savlada, ali smo dosta dobro otvorili utakmicu bez obzira na ritam u kojem se nalazimo i kratak period za odmor i regeneraciju. Našom mekanom igrom u obrani oni su dolazili u situacije koje su bile dobre. Stekli su samopouzdanje i imali su odličan postotak u šutu za tri poena. U posljednjoj četvrtini smo uspjeli podići razinu obrane i uspjeli smo doći do napadačke igre što nam je donijelo pobjedu. Dosta euroligaša je ovog vikenda izgubilo od puno slabijih protivnika, tako da se mi držimo odlično”, svoje je viđenje utakmice za službene stranice natjecanja iznio trener Zvezde Dejan Radonjić.

Pogodio je Metalac u konačnici 11 trica, ali samo su tri stigle u drugom dijelu. Imao je ispodprosječan učinak slobodnih bacanja (9/20) i brojni promašaji, prije svega Jevtovića i Majstorovića, s te linije nisu mogli proći nekažnjeno. Majstorović je u konačnici skupio 16 poena, dok je Todorović imao jedan više (trica 4/5). Nije ni Zvezda imala neku ludu šutersku večer (trica 5/23), ali bila je skakači puno moćnija, a imala je i klasu kakav je Williams da potegne kada treba. Amerikanac je završio na 13 poena, a prvo ime bio je Marjanović s 18 poena i to za svega 16 minuta na parketu.