Branimir Korać • srijeda, 10.12.2014.

U dvoboju najboljeg napada i najbolje obrane lige, pobjedu je odnijela obrana. Iako su Mavericksi otišli preko 100 poena, Memphis je ubacio čak 114 i slavio. Cleveland je u derbiju Istoka zahvaljujući raspoloženom Jamesu svladao Raptorse...

Marc Gasol sredio i Maverickse

Košarkaši Memphisa predvođeni Marcom Gasolom upisali su pobjedu i protiv Dallas Mavericksa. Gasol igra sezonu karijere, četvrti puta ove sezone otišao je na 30 ili više poena (30, 9/14, šest asistencija) i među najzaslužnijima je što je Memphis ovako dobro ušao u sezonu. Inače, samo jednom u karijeri ubacio je 30 poena prije ove sezone, no kao i cijela momčad i on je napadački podignuo produktivnost.

Dallas je pao u trećoj četvrtini u kojoj je Memphis bio bolji s 36:17, u reketu uništio Maverickse i tu stigao do prevage. Tri i pol minute prije kraja gosti su se približili na samo dva poena zaostatka, međutim Udrih i Prince ponovno su odvojili Memphis i osigurali pobjedu.

"Borili smo se, ali smo dopustili protivniku previše poena. 114 poena je svakako previše za sporiju momčad koja igra čvrstu košarku", tvrdi Dirk Nowitzki (11 poena, 4/17 šut).

Chandler Parsons predvodio je Dallas s 30 poena (10/18, 6/10 trica) i sedam skokova, a solidno odigrao je i Jameer Nelson (18 poena, 6/9) dok je JJ Barea dodao 17 poena (7/16). Uz Gasola, kod domaćina Mike Conley ubacio je 22 poena (9/13) dok je Zach Randolph bio na 17 poena (6/18) i 13 skokova.

LeBron povukao Cavalierse do osme uzastopne pobjede

Derbi Istoka u Clevelandu pripao je Cavaliersima koji su u posljednjoj četvrtini napravili preokret protiv Raptorsa. Nakon napadački odličnog izdanja u prvom dijelu i šuta iz igre od 65 posto, Raptorsi ipak nisu izdržali u drugom poluvremenu.

Još osam minuta prije kraja susreta imali su dvoznamenkastu prednost, vodili su 95:85, ali onda je domaćin predvođen LeBronom Jamesom napravio preokret. 35 poena (12/21) Jamesa i trica za vodstvo 102:99 bili su ključ na putu do pobjede.

"Teška, velika pobjeda. Bili smo u velikom minusu, ali nitko nije pokazivao znakove malodušja. Kada je trebalo povući, LeBron je pokazao zašto je najbolji igrač svijeta", hvalio ga je David Blatt.

Uz Jamesa 18 poena ubacio je Dion Waiters (7/10), a 17 Kevin Love (6/15, devet skokova). Kod Raptorsa po 18 poena ubacili su Terrence Ross (8/13) i Jonas Valančiunas (6/7, 15 skokova) dok je Kyle Lowry dodao 16 poena (6/18) i 14 asistencija.

Miami slavio u Arizoni

Miami je stigao do desete ovosezonske pobjede i nadomak 50-postotnom omjeru. Heat je slavio u Phoenixu 104:97 i tako prekinuo niz od četiri uzastopna poraza.

Aktualni doprvak lige nije dobro izgledao u posljednje vrijeme, ali u Phoenixu je imao Chrisa Bosha koji je briljirao, ubacio 34 poena (14/21) i uhvatio devet skokova.

U tijesnom dvoboju Sunsi su zakomplicirali završnicu tricom Marcusa Morrisa za 100:97, na drugoj strani Wade je promašio, ali uhvatio važan skok u napadu i domaćin je potonuo.

"U nekim trenucima Sunsi su uspjeli otići na pet poena prednosti i u ranijim utakmicama to bi nas bacilo u dvoznamenkasti zaostatak. Srećom ovdje se to nije dogodilo, pokazali smo čvrstinu i spriječili odvajanje", rekao je Erik Spoelstra.

Osim Bosha, istaknuo se i Luol Deng s 23 poena (9/12), a kod Sunsa Marcus Morris ubacio je 25 poena (10/13, trica 5/6) dok je Gerald Green dodao 19 (6/11, trica 5/7).

Jazz prekinuo seriju od devet poraza

Spursi su pružili odmor Tonyju Parkeru koji je liječio probleme s tetivom, a u trećoj četvrtini ostao je i bez isključenog Gregga Popovicha. Bili su i ranije u takvim situacijama, izvlačili se, međutim ovaj put Jazzeri su odnijeli pobjedu.

Domaćin je u teškom dvoboju slavio sa 100:96 i prekinuo seriju od čak devet uzastopnih poraza. Spursi su prijetili, pokušavali se približiti, međutim na bliže od četiri poena zaostatka u završnici, nije išlo.

"Nadali smo se da će se okrenuti na našu stranu, međutim lopta se odbijala u krivom smjeru. Cijelu noć smo bili van pravog ritma, oni su imali više energije i kroz 48 minuta igrali bolje nego mi", priznao je Tim Duncan.

Duncan je bio jedan od rijetkih kod gostiju na dobrom putu i susret je završio s 23 poena (10/16) i 14 skokova dok je Kawhi Leonard dodao 16 poena (7/13) te po pet skokova, asistencija i ukradenih lopti. Kod Jazzera Derrick Favors ubacio je 21 poen (10/20) uz osam skokova, a Gordon Hayward 20 poena (7/13) uz sedam skokova.

Nastavlja se potonuće Knicksa

Detroit Pistonsi upisali su očekivani poraz i stigli do 13. poraza u nizu. U gostima im je bila jedna od najboljih momčadi lige, a ovi Pistonsi s takvim protivnicima ne mogu se nositi. Trail Blazersi upisali su petu uzastopnu pobjedu i na taj način nastavili sa serijom dobrih nastupa. S omjerom 17-4 su treći na Zapadu, no kakav kaos vlada u ovoj konferenciji, pokazuje činjenica da imaju samo dvije pobjede više od sedmog Dallasa, dok na Istoku šestoplasirani Milwaukee već ima omjer ispod 50 posto. Na Zapadu je 50-postotni Sacramento van kruga doigravanja. U ovoj pobjedi odličan je bio LaMarcus Aldridge s 23 poena (8/21) i 11 skokova, a Wes Matthews dodao je 19 poena (8/12). Kod domaćina Greg Monroe stao je na 22 poena (10/22) i deset skokova.

New York Knicksi nastavili su tonuti i pitanje je samo koliko duboko mogu potonuti. Na omjeru su 4-19, upisali su najlošiji start u povijesti kluba, a u New Orleansu nisu imali odgovor na domaću obranu. Još jednom je usporen Carmelo Anthony (17 poena) i izuzev Amare'a Stoudemirea Knicksi nisu imali raspoloženijeg igrača Stoudemire je ubacio 26 poena (11/18) uz po pet skokova i blokada. Kod Pelicansa Tyreke Evans ubacio je 27 poena (11/15), Anthony Davis 18 poena (6/14) uz osam skokova, a Omer Asik 16 poena (7/10) uz 14 skokova.

S povratkom Duranta i Westbrooka, Oklahoma je postala sasvim druga ekipa. Thunder igra bolje, bilježi pobjede, a sada je svladao i Buckse te je napravio još jedan korak prema 50-postotnom učinku. Put do tamo je dugačak, međutim kvaliteta postoji. Kontrola nad ovim susretom preuzeta je u završnici prvog poluvremena kada je domaćin stvorio razliku i krenuo prema pobjedi. Westbrook je bio najefikasniji s 28 poena (8/16, sedam asistencija), a Durant je dodao 23 poena (7/11) i devet skokova. Bucksima nije pomoglo 18 poena (6/13) OJ-a Maya.

Još jedna utakmica bez DeMarcusa Cousinsa ostavila je Kingse bez pobjede. Lakersi su bili bolji s 98:95 zahvaljujući ubačajima Kobea Bryanta s linije slobodnih bacanja u završnici. Iako kako je i sam priznao potpuno iscrpljen, Bryant je uspio pronaći način kako odvesti Lakerse do pobjede. Utakmicu je završio s 32 poena (11/27) i šest dodavanja, a kod gostiju isti broj poena ubacio je Darren Collison (11/18) dok je 23 dodao Rudy Gay (7/18).