Davor Kovačević • subota, 13.12.2014.

Među 12 utakmica koje su bile na rasporedu u petak u NBA ligi svakako se ističe pobjeda Lakersa u Texasu kod San Antonija. Bojan Bogdanović za Brooklyn je postigao devet poena, Rudež je ostao bez ubačaja za Indianu, dok se LeBron James vratio i ubacio 41 poen, ali nije bilo dovoljno za pobjedu Clevelanda.

Brooklyn u posljednjoj četvrtini slomio Philadelphiju, Rudež bez koša

Tek u posljednjih 12 minuta Brooklyn Netsi su uspjeli slomiti otpor najlošije momčadi u NBA ligi, iako je Philadelphia iz igre šutirala samo 31,9 % i iako su 76ersi za dva bili precizni tek 11 puta što čini najmanju brojku otkako je uveden vremenski limit.

Početkom druge četvrtine Brooklyn je poveo s 28:18, no Philadelphia je na poluvrijeme odnijela prednost. Bilo je 45:41 za 76esrse koji su svoj raspad doživjeli u posljednjoj četvrtini koju su Netsi dobili s 28:10 i tako početnih +3 iz posljednjih 12 minuta povećali na konačnih 88:70.

Bojan Bogdanović je dobio 17 minuta i sudjelovao s devet poena (4-6), a Netse je predvodio Plumlee s 18 poena. Kod Philadelphije je najvećih 20 poena ubacio Convington, a Carter-Williams i Sims su postigli po 14.

“Mislim da nismo igrali sjajno, ali pobjeda je pobjeda i moramo se nastaviti dokazivati i raditi iz dana u dan“, rekao je Johnson, strijelac 12 poena za Brooklyn.

Negativnu seriju košarkaši Indiane nisu uspjeli prekinuti ni preko granice. U Torontu je Indiana doživjela i sedmi uzastopni poraz. Devet posljednjih utakmica Toronto je primao preko 100 poena, no kada je limitirao protivnika ispod te brojke (106:94) i pobjeda je bila lakša.

Do poluvremena su Pacersi bili u zaostatku od 13 koševa (40:53), no u trećoj četvrtini su uspjeli koliko-toliko držati glavu iznad vode kada su bili i na -4 (60:64), no sve je razriješeno u posljednjoj četvrtini u kojoj su Raptorsi stvorili i 19 koševa viška.

Najzaslužnija za slavlje Toronota bila je klupa koja je postigla 64 poena klupe, a Williams je bio uvjerljivo prvi čovjek s klupe i strijelac Toronta s 26 poena, dok je kod Indiane ta čast pripala Hillu i njegovih 16 poena. Damjan Rudež uklopio se u lošu predstavu svoje momčadi i za sedam minuta iz dva pokušaja ostao bez koša.

“Imamo puno igrača koji bi mogli startati u drugim klubovima, no prihvatili smo ulogu igrača s klupe“, bez pogovora će Williams.

Lakersi iznenadili Spurse, James se vratio s 41 poenom

Los Angeles Lakersi priredili su malo iznenađenje i svladali prvake San Antonio Spurse na njihovom parketu. Pobjednika je odlučio Nick Young i to u produžetku: “Sretan sam što je lopta završila u mojim rukama“.

Lakersi su prespavali uvodne minute i krenuli s 0:10 u utakmicu, a do kraja prve četvrtine izjednačili su stvari (25:25), i onda na isteku 36. minute poveli s najvećih 86:75. Nije im bilo dovoljno ni 101:92 dvije minute prije kraja, Ginobili je sedam sekundi do kraja pogodio jedno bacanje za 101:101 i produžetak gdje je pobjednika odlučila trica Younga sedam sekundi do kraja za 112:110.

“Mislim da su Lakersi napravili sjajan posao, imali su prednost, bili agresivni na oba kraja terena i definitivno su više željeli pobjedu nego mi“, rekao je trener Spursa Gregg Popovich.

30 koševa trebalo je Kobeu Bryantu da na vječnoj listi prestigne Michaela Jordana, no to će pričekati do sljedeće utakmice. Bryant je ubacio 22 poena (7-22), dok je junak Young stao na 29. Spursima nije pomoglo ni 19 poena i 18 skokova Tima Duncana, 19 poena je dodao i Green, a Ginobili jedan manje.

Izostanak LeBrona Jamesa prošlu utakmicu poremetio je pobjednički ritam Cleveland Cavaliersa. Istina, James se vratio i zabio 41 poen New Orleans Pelicansima, ali nije bilo dovoljno da Cavsi izbjegnu drugi poraz u nizu.

Stvari su se na parketu počele lomiti u drugom poluvremenu kada Pelicansi do kraja treće četvrtine odlaze ugodnih 89:76, povećavaju to na 97:78, Cavsi prijete s -5 (107:112) minutu prije kraja, ali potpunog preokreta nema.

“Sve je to zabava. Večeras smo se mi izgleda zabavljali, lopta je dobro kružila, uzimali smo dobre šuteve, igrali zajedno, a kada tako igramo nezaustavljivi smo“, misli Tyreke Evans, jedan od junaka pobjede 119:114 u koju je ugradio 31 poen i deset asistencija, a odličnu je pratnju imao u Andersonu i njegovih 30 poena i osam trica. Uz Jamesa, kod Clevelanda je 21 poen ubacio Love, a Irving 17.

Utakmica sezone za Rosea, stao niz Clippersa

Po prvi put od ožujka mjeseca 2012. godine brojku od 30 poena uspio je prebaciti Derrick Rose. Kad je tako jasno je da su i Chicago Bullsi vrlo blizu pobjede, a tako je bilo u United centru gdje je sa 115:106 stradao Portland.

“Svakom utakmicom osjećam se sve komfornije“, rekao je Rose.

Dok je igrao LaMarcus Aldridge igrao je i Portland. Ponajbolji igrač Blazersa u prvoj je četvrtini postigao čak 21 poen od ukupno 28 svoje momčadi koju su u drugoj četvrtini snašli problemi. Chicago je iz -7 otišao na +12 (53:41) i tu prednost manje-više uspješno održavao do kraja.

“Šteta je bilo upropastiti ovaku dobru šutersku večer“, nezadovoljan je bio trener Blazersa Terry Stotts, jasno kada su Blazersi propustili doći do 11-0 protiv kubova Istočne konferencije.

Uz odličnog Aldridgea, veliku večer imao je i Lillard i taj je dvojac nosio Portland na svojim leđima, kombinirano ubacio 70 poena, svaki po 35, ali nije bilo dovoljno. Rose je završio na 31 poenu, Brooks na 17 i Mirotić na 15.

Niz od devet pobjeda u Washingtonu završio je za Los Angeles Clipperse. Wizardsi su bili puno bolja ekipa tijekom cijelog susreta i potpuno zaslužili pobjedu od 104:96. John Wall je po prvi puta u izravnom obračunu bio bolji od Chrisa Paula koji je postavio negativan rekord sezone, izgubio je šest lopti.

“Ponosan sam na sebe, na donošenje pravih odluka, dodavanje lopte, kontrolu lopte. Ne dam da mi je itko ukrade“, govorio je Paul.

Wizardsi su od samog starta pokazali u kojem će smjeru ići ova utakmica te su vrlo brzo stigli do dvoznamenkaste prednost (22:11) koju su do poluvremena podebljali na 57:42, u nastavku i do 85:67 ne dopustivši Clippersima da vrate neizvjesnost u utakmicu.

Bradley Beal bio je najistaknuitiji igrač Washingtona s 29 poena, Gortat je dodao 18, a Wall je skupio deset poena i 11 asistencija. kod indisponiranih Clippersa Paul je skupio 19 poena, Griffin 14, a Crawford 12.

Westbrook vuče Oklahomu, Knicksi pobijedili nakon deset utakmica

“On je hodajući triple-double. Dodaje kao najbolji razigravač, zabija bolje od ijednog razigravača i skače bolje od ijednog razigravača i igra obranu bolje od ijednog razigravača“, uzvratio je istom mjerom Kevin Durant Russellu Westbrooku koji je s 34 poena predvodio Oklahomu do pobjede 111:92 kod Minnesote.

Wolvesi su već u prvih 12 minuta inkasirali čak 39 poena, a postigli 21 i bilo je jasno da će se njihova igra morati radikalno promijeniti ukoliko žele preokrenuti, ali Oklahoma je bila previše raspoložena da bi Minnesoti uopće dopustila ikakav priključak.

Uz Westbrooka, po 16 poena za Oklahomu su dodali Durant i i Adams (11 skokova), dok su se kod Wolvesa izdigli Wiggins i Muhammad s 18 poena.

Nakon deset uzastopnih poraza New York Knicksi su pronašli su žrtvu. Bili su to Boston Celticsi koji na svom parketu nisu mogli protiv motiviranih Knicksa koji su prekinuli jednak poražavajući niz kao i u sezoni 2004./2005.

“Malo je olakšanje. Daje vam priliku da osjetite kako je pobijediti u košarkaškoj utakmici“, izjavio je Carmelo Anthony.

Knicksi su počeli igrati bolje s drugim poluvremenom u kojem su došli i do 73:62 pa šest minuta prije kraja i 90:75, no u posljednju minutu Celticsi su ušli sa -5 (93:98), ali vremena za nešto više ipak nije bilo.

Antohny je predvodio svoju momčad s 22 poena, a pratio ga je Stoudemire s 20, dok je Green za Boston postigao 28 poena, a Zeller 19.

Dva produžetka trebala su Memphis Griezzliesima da slome otpor Charlotte Hornetsa. Utakmicu je u prvi produžetak svega četiri desetinke prije kraja odveo Henderson, potom se za drugi produžetak pobrinuo Carter četiri i pol sekunde prije isteka, a onda je nakon 58 minuta igre stvari riješio Memphis s konačnih 113:107. 20 poena i 11 skokova ostvario je Randolph, po 19 su ubacili Conley i Gasol, dok su Hornetse vukli Walker s 28 i Neal s 25 poena.

Ponajviše zahvaljujući Dwayneu Wadeu Miami je uspješno apsolvirao gostovanje u Salt Lake Cityju. Wade nije ni trebao igrati, ali pojavio se na parketu i vukao Miami do pobjede nad Utom 100:95 koju je nakon +16 u trećoj četvrtini osigurao u posljednjim trenucima utakmice. Uz Wadeovih 29 poena, 22 je ubacio Bosh, dok je za Utu, koja u posljednjih deset nastupa ima jednu pobjedu, Kanter postigao 25, Hayward 18 i Burks 16 poena.

Vrlo izjednačena i neizvjesna utakmica odigrana je u Arizoni između Phoenixa i Detroita, a gostujućom pobjedom 105:103 osladili su se Pistonsi. Sve se odlučivalo u posljednjim sekundama gdje je veću koncentraciju pokazao Detroit kojeg je nosio Drummond s 23 poena i 14 skokova. Phoenix je predvodio Dragić s 18 poena, 17 je ubacio Morris, a po 16 Tucker i Bledsoe.

Odlično razdoblje je iza košarkaša Atlante. Hawksi su protiv Orlanda stigli do 11. uzastopne pobjede što je njihov najbolji pobjednički niz još od sezone 1997./1998. kada su također imali identičan učinak. Orlando jeu trećoj četvrtini imao i 13 koševa viška (57:44), ali Atlanta je sve preokrenula u četvrtoj dionici za konačnih 87:81. Za pobjedničku momčad 23 poena ugradio je Millsap, Horford 17, dok su kod Orlanda najefikasniji bili Oladipo s 21 i Fournier s 18 poena.