Branimir Korać • srijeda, 24.12.2014.

U zanimljivoj i bogatoj NBA večeri nekoliko susreta budilo je pozornost. Jedini produžetak odigran je u Oklahomi gdje je sjajni Lillard odveo Blazerse do pobjede, a Lakersi su iznenadili na svom parketu Warriorse...

Čudo Lakersa u Staples Centreu

Izgubljene lopte nešto je na što Steve Kerr od početka sezone upozorava. Bez obzira na pobjede Warriorsa, Kerr uporno priča o segmentu igre koji treba značajno popraviti i da njegova momčad ima sreće što posjeduje veliku individualnu kvalitetu koja to pokrije. U Los Angelesu nije uspjela. Lakersi i bez Kobea Bryanta uspjeli su kreirati iznenađenje i doći do pobjede.

Trebao je to biti jednostavan posao za Stephena Curryja i suigrače, ali upisali su poraz 115:105 i to zaostajući tijekom posljednje četvrtine čak 24 poena. U završnici su se gosti približili na minus osam, ali bliže od toga nije išlo.

U izostanku Bryanta Lakersi su imali čak sedmoricu dvoznamenkastih strijelaca među desetoricom igrača koje su koristili. Najistaknutiji bili su Carlos Boozer s 18 poena (8/11) i devet skokova te Ronnie Price sa 17 poena (6/10) i osam asistencija.

Kod Golden Statea Curry je ubacio 22 poena (10/14) uz šest asistencija, ali i sedam izgubljenih loptu dok je Klay Thompson dodao 18 poena (6/15).

Hawksi preokrenuli minus 13 i uzeli pobjedu

Atlanta Hawksi nastavljaju s odličnim igrama. peta uzastopna pobjeda dovela ih je do omjera 21-7 čime su izjednačili svoj najbolji start u sezonu. Ona je upisana na domaćem parketu protiv Los Angeles Clippersa sa 107:104.

Clippersi su tijekom drugog poluvremena vodili s 13 poena viška, serija 17:0 u drugoj četvrtini donijela im je vodstvo na poluvremenu, ali do kraja susreta Hawksi su stigli do preokreta i pobjede.

"Svi su govorili da će se tek vidjeti kakva smo u biti momčad kada krenu teži protivnici. Imali smo seriju pobjeda, došli do nekih u gostima, no očito je ovo velika pobjeda. Clippersi su jedna od elitnih momčadi lige", rekao je Kyle Korver.

Jednu od najboljih utakmica u karijeri odigrao je DeMarre Carroll s 25 poena (9/12, trica 5/6) i deset skokova dok je vrlo dobar bio i Al Horford s 20 poena (7/18) i pet skokova. Kod Clippersa Blake Griffin ubacio je 21 poen (9/17) uz 11 asistencija i osam skokova, Chris Paul dodao je 19 poena (7/18), sedam asistencija, šest skokova i pet ukradenih lopti dok je DeAndre Jordan bio na 15 poena (7/11), 22 skoka (11 u napadu) i četiri blokade.

Bullsi predvođeni Roseom do četvrte pobjede u nizu

Gostovanje kod Washington Wizardsa bilo je vrlo važno za Chicago Bullse. Dvoboj momčadi koje žele u borbu za vrh Istočne konferencije na kraju je otišao na stranu Bullsa s 99:91.

Derrick Rose nastavio je stopostotni niz u dvobojima protiv Johna Walla ponovno ga zasjenivši i odvevši Bullse do pobjede. Tri i pol minute prije kraja imao je Washington vodstvo 87:86, ali serija Chicaga 12:2 uz šest poena Rosea odlučila je pobjednika.

"Obojica su vrlo dinamični igrači, iznimno teški za čuvanje. Nesebični su i donose prave odluke, to su igrači iz vrha lige i užitak je pratiti njihove dvoboje", tvrdi Tom Thibodeau.

Rose je susret završio s 25 poena (10/17), a Pau Gasol dodao je 18 poena (7/13) i devet skokova. Kod Wizardsa Wall je bio na 18 poena (9/16), devet asistencija i pet skokova, Bradley Beal na 15 poena (6/12), a Marcin Gortat dodao je 14 poena (5/15) i 11 skokova.

Sjajni Lillard vodio Blazerse do pobjede

Portland Trail Blazersi druga su momčad NBA lige. Gostovanje kod Oklahoma City Thundera apsolvirali su pobjedom u produžetku i tako se ekspresno oporavili od poraza na gostovanju kod Houstona večer ranije.

Briljantnu utakmicu odigrao je Damian Lillard koji je bio nezadrživ, nastavio sa svojim najboljim minutama u završnicama susreta i pokazao da je u ovom trenutku jedan od vodećih clutch igrača lige.

13 razlike pet minuta prije kraja nije bilo dovoljno Thunderu. Lillard i Aldridge vratili su Portland, a Lillardova trica tri sekunde prije kraja susreta donijela je produžetak. Tamo je ponovno Lillardova trica bila ključna, odvela je Portland dvije minute prije kraja na plus pet i završila priču.

Igralo se dosta čvrsto, a o tome svjedoče i posljedice na LaMarcusu Aldridgeu. "Jako dugačka noć s nekim nepotrebnim stvarima. Ovaj ožiljak na mojem licu nije bio potreban. Ramena su mi izgrebana, neke stvari nije trebao raditi", govorio je Aldridge o svojim dvobojima sa Sergeom Ibakom (obojica isključeni na kraju produžetka).

Lillard i Westbrook vodili su svoju bitku i Lillard je susret završio s 40 poena (11/21, 8/12 trica) i 11 asistencija, a Westbrook je bio na 40 poena (16/34) i deset skokova. Ovo je prva utakmica s dvojicom protivnika na 40+10 još tamo od 1992. godine i dvoboja Bostona i Portlanda kada su to napravili Larry Bird i Clyde Drexler.

Aldridge je ubacio 25 poena (9/28) uz devet skokova, a Wes Matthews 22 poena (8/15, trica 5/8). Kod domaćina Reggie Jackson je dodao 21 poen (8/17) i devet skokova.

Cavsi ostali bez Varejaa, Sunsi bolji od Mavsa

Prvi susret Kevina Lovea protiv njegove Minnesote, prvi dvoboj LeBrona Jamesa i Andrewa Wigginsa, protekli su očekivano, glatkom pobjedom Cavaliersa. No susret je obilježila ozljeda Andersona Varejaa koji je u trećoj četvrtini napustio parket i tek će se vidjeti o koliko teškoj ozljedi lijevog stopala se radi. Prvo ime rezultatski nezanimljivog dvoboja bio je Kyrie Irving s 29 poena (12/19), James ga je pratio s 24 poena (8716), a Love s 20 poena (5/11) i deset skokova. Kod poraženih Wiggins je ubacio 27 poena (9/16), a Gorgui Dieng 20 poena (6/10) i 11 skokova.

Bez bolesnog Damjana Rudeža, no uz povratnika Georgea Hilla, Pacersi su svladali na svom parketu New Orleans Pelicanse s 96:84. Hill je odmah pokazao koliko je nedostajao Indiani, dao je veliki doprinos u ovoj pobjedi i predvodio svoju momčad s 15 poena (5/8) dok je Roy Hibbert dodao 14 poena (5/10) i sedam blokada. Kod Pelicansa Anthony Davis bio je na 21 poenu (8/18) i devet skokova, Jrue Holiday dodao je 16 poena (7/21) te po pet skokova i asistencija, a Tyreke Evans 14 poena (6/13) i 11 skokova.

Sjajno prvo poluvrijeme otvorilo je Magicu širom vrata na putu do pobjede protiv Boston Celticsa. Na odmoru je bilo visokih 53:30 i iako su Celticsi u završnici smanjili zaostatak na samo tri razlike, nisu imali nijedan posjed za potpuni priključak. Tobias Harris ubacio je 19 poena (7/13), a po 18 su dodali Kyle O'Quinn (6/12, 13 skokova) i Nikola Vučević (8/12, 12 skokova). Kod gostiju Tyler Zeller ubacio je 22 poena (6/9) uz deset skokova, a Avery Bradley 20 poena (7/13).

Bojan Bogdanović ovaj put nije pružio veliki doprinos u slavlju Netsa. 13 minuta na parketu, pet poena uz šut 1/3 za dva i 1/4 za tri, učinak je Bogdanovića koji nije bio posebno raspoložen. Netsima se vratio Brook Lopez i dobio tek osam minuta, međutim više nije niti trebalo jer je vrlo kvalitetno igrao Mason Plumlee koji je ubacio 19 poena (9/14) uz 13 skokova. Nuggetsi su imali vodstvo na sredini posljednje četvrtine, ali domaćin je ipak iskontrolirao utakmicu u završnici. Prvo ime bio je Joe Johnson s 27 poena (11/19), a na drugoj strani Ty Lawson ubacio je 29 poena (10/20) uz devet asistencija, a Kenneth Faried 20 poena (8/11) uz 14 skokova.

Miami je ostao bez poena iz igre u zadnje tri minute i za to je kažnjen. Philadelphia je došla do četvrte pobjede i opasno prijeti New Yorku da mu preda titulu najgore momčadi lige. Sixersi su u mizernoj posljednjoj četvrtini za domaćina ostavili Miami na samo devet poena i zaslužili pobjedu. Michael Carter-Williams upisao je 20 poena (9/18), šest ukradenih lopti i pet asistencija dok je Luc Richard Mbah a Moute dodao 19 poena (8/16) i šest skokova. Kod Miamija Dwyane Wade bio je na 23 poena (9/21), šest asistencija i pet skokova, a Shawne Williams ubacio je 17 poena (6/9) uz pet skokova.

Hornetsi polako dižu formu i počinju podsjećati na momčad od prošle sezone. Nakon teškog kriznog razdoblja, u nizu su od četiri pobjede, a četvrta je upisana u gostima kod Milwaukee Bucksa 108:101. Kemba Walker dao je najveći doprinos s 27 poena (9/18) dok je Gerald Henderson dodao 20 poena (6/10). Kod domaćina Brandon Knight bio je daleko najraspoloženiji s 34 poena (13/21) i pet asistencija dok je Khris Middleton dodao 12 poena (5/7).

Dallas ima visoke ambicije ove sezone, ne skriva da želi u borbu za naslov, međutim upitno je hoće li mu pristup "uvijek na koš više" donijeti željeni uspjeh. Obrana je bila problem i protiv Phoenix Sunsa koji su to kaznili i slavili sa 124:115. Goran Dragić ubacio je 25 poena (10/17), Gerald Green 22 poena (7/13, trica 6/9), a drugi triple-double u karijeri ubilježio je Eric Bledsoe sa 16 poena (6/19), deset skokova i 11 asistencija. Kod Mavericksa po 22 poena ubacili su Dirk Nowitzki (7/12, pet skokova) i Tyson Chandler (6/8, 14 skokova).