Davor Kovačević • nedjelja, 04.01.2015.

Osam utakmica bilo je na rasporedu subotnje večeri u NBA ligi, a osim nekoliko teških poraza pojedinih momčadi treba izdvojiti i još jednu pobjedu Atlante koja je stigla na vrućem terenu u Portlandu, Boston je bio blizu iznenađenja u Chicagu, a Spursi su nastavili nizati uspjehe protiv Washingtona.

Spursi preko Washingtona po 17. put

San Antonio Spursi ostvarili su još jedan raritetan rezultat. Goste iz Washingtona pobijedili su čak 17. put zaredom i to sa 101:92, a ovog puta as iz rukava kojeg uvijek ima Gregg Popovich bio je Cory Joseph koji je dostojno zamijenio Tonyja Parkera, iako je bio vrlo upitan za utakmicu.

“Posljednjih nekoliko utakmica bio je vrlo važan. Cory je igrao bolestan, ali je svejedno odlično napadao. Pogodio je puno šuteva i napravio je puno toga za nas, posebno u prvom poluvremenu kada nismo igrali dobro“, pohvalio je Manu Ginobili svog suigrača.

Utakmica je bez većih odvajanja ušla u samo završnicu gdje su ključnu seriju za pobjedu napravili Spursi. Od 91:88 domaćini su u tri minute stigli do +10 (98:88) i neizvjesnosti više nije bilo.

Josephu je jedan poen nedostajao do rekorda karijere, zabio je 19 poena, Splitter je dodao 16, a Mils 15 poena. Washington su predvodili Beal i Wall, svaki je ubacio po 15 poena, a Wall je dodao i osam asistencija.

Boston na korak do iznenađenja u United centru

Chicago Bullsi nisu dopustili iznenađenje na svom parketu protiv Boston Celticsa, no za to su morali pričekati tek produžetak. Glavni razlog pobjede Bullsa krije se u Pauu Gasolu koji je za kratko vrijeme u Bullsima upisao već 17. double-double.

“On zaista igra dobru košarku i daje drugačiju, jedinstvenu i pozitivnu dimenziju našoj momčadi“, lijepe riječi je Gasolu uputio Noah.

Iako je tijekom treće četvrtine Chicago imao i deset koševa viška (52:42), Boston je četiri i pol minute prije kraja bio u vodstvu s 91:89. Prednost je u završnici preuzeo Chicago, no samo dvije sekunde do isteka Sulinger je pogodio za 99:99, a u produžetku je Boston ostao na tek pet poena za 104:109.

Gasol je na koncu isporučio 29 poena i 16 skokova, pratio ga je Brooks s 19, dok je kod Celticsa efikasnu večer imao Turner zabivši 29 poena, Bradley je ubacio 17 poena, a Sulinger je uz 16 poena uhvatio i 16 skokova.

Atlanta prošla i kroz Portland

Nakon što su pobjedom protiv Ute po prvi put nakon 17 godina preuzeli vrh Istočne konferencije, Atlanta Hawksi su se velikom pobjedom sa 115:107 u Portlandu pobrinuli da tako ostane barem još neko vrijeme.

Još na početku drugog poluvremena Atlanta je imala tek poen prednosti (52:51), a onda osam minuta kasnije je stigla i do najvećeg vodstva od 79:59, no Portland je već do kraja istog perioda smanjio na 75:83. Tri i pol minute prije kraja Atlanta je još jednom pobjegla na veliku razliku (106:91), ali domaćin je brzinski smanjio na -5 posljednje dvije minute, no Teague i Sefolosha spriječili su veliki preokret.

“Ovdje je vrlo teško igrati. Igrao sam ovdje puno puta, još dok sam bio u Uti tako da znam kako je ovdje. Publika je šesti igrač domaćina, a pobjeda u Portlandu puno govori o našoj momčadi“, rekao je najbolji pojedinac Atlante Paul Millsap koji je ubacio 27 poena, a kvalitetno izdanje pružio je i Teague s 22 poena. Domaćine je predvodio Aldridge s 30 poena i 12 skokova, a 19 poena ubacio je Matthews.

Težak poraz Miamija u Houstonu

Samo dan nakon što su doživjeli težak poraz kod New Orleans Pelicansa, neki novi Houston Rocketsi su izašli na domaći parket i ovog puta težak poraz nanijeli svom protivniku. Sa 115:79 stradali su gosti s Floride, Miami Heat.

“Kakvu promjenu donese noć. Igralo smo dobro, a koliko god smo jučer bili loši, toliko nam se danas lopta kretala dobro“, smatra trener Houstona McHale.

Samo prom četvrtinom Miami može biti zadovoljan, no Houston ih je u sljedeće dvije izbrisao s parketa. U te 24 minute Rocketsi su zabili 71 koš, primili 33 i ostatku utakmice mogli su se razveseliti igrači koji dobijaju mrvice.

Harden je ponovno bio nanefikasniji igrač Houstona. Zabio je 28 poena, a dobru je rolu imao i Howard s 23 poena i 13 skokova. Kod lošeg Miamija tek su po 15 poena postigli Bosh i Wade.

Velike neugodnosti u gostima doživjeli su i Memphis Griezzliesi koji su u Denveru ostali na -29 (85:114). Predvođeni raspoloženim Afflalom i Lawsonom Nuggetsi su nakon tri četvrtine otklonili sve dvojbe kada su imali 83:60, a prednost se u jedom trenutku digla i do 101:68. Lawson je ubacio 25 poena i 11 puta asistirao za koš, a Afflalo dva manje, dok kod Memphisa vrijedi izdvojiti tek ime Marca Gasola koji je završio s 18 poena.

Iako su još polovicom druge četvrtine imali 18 koševa viška (46:28), Los Angeles Clippersima trebala je završna serija u trećoj četvrtini kako bi u potpunosti slomili otpor Philadelphije. Posljednja četvrtina bila je igra mačke miša (39:17) i s njom su Clippersi stigli do uvjerljive razlike (127:91). Chris Paul je bio prvo ime s 24 poena i 12 asistencija, a Redick je dodao 17 poena. Wroten i Convington zabili su više od polovice koševa 76ersa. Prvi je ubacio 27, drugi 23.

Već 11. uzastopni poraz doživjela je Minnesota. Sa 101:89 Utah je slavila kod Wolvesa, a ključan dio utakmice bila je treća četvrtina u kojoj su Jazzeri stigli do +1 (77:59) i mirno zadržali stečeno vodstvo. Burke je s 28 poena bio najrasploženiji igrač Ute, dok je 15 ubacio Favors. Kod Wolvesa su najbolji bili Wiggins i Williams, oba ubacivši 20 poena.

Orlando se nije uspio oporaviti od katastrofalne druge četvrtine u kojoj je postigao tek devet poena pritom gađajući iz igre 2-17. Charlotte je za to vrijeme zabila 30 koševa i otišla na ugodnih 52:29, a do kraja utakmice Magic je uspio smanjiti na prihvatljivih 90:98. Walker je s 30 poena vukao sve konce Hornetsa, dok je kod Orlanda Oladipo postigao 21 poen, Vučević 20 uz deset skokova, a Harris je pratio s 18 poena i 11 skokova.