Loše izdanje u Pioniru: Cedevita bez ikakvog otpora poražena od Partizana

Davor Kovačević • nedjelja, 04.01.2015.

Derbi 16. kola ABA lige ostao je samo papirnati derbi budući da je zagrebačka Cedevita upisala najteži ovosezonski poraz u regionalnom natjecanju. Partizan je iskoristio nemoć, katastrofalnu prvu četvrtinu i šutersko izdanje hrvatskog prvaka i bez ikakvih problema odnio devetu pobjedu sezone čime je barem nakratko ušao u zonu doigravanja.

Nolana Smitha nije bilo ni na tragu, a na tragu nije bilo ni ostalih igrača Cedevite spremnih za novi beogradski skalp. Partizan je u Pioniru je uzvratio Cedeviti za sve neugodnosti koje im je hrvatski prvak prouzročio posljednje dvije utakmice.

Bila je ovo bez dvojbi jedna od najlošijih, ako ne i najlošija utakmica sezone za Cedevitu. Posebno se to odnosi na prvu četvrtinu koja je znatno usmjerila daljnji tijek utakmice. Partizan nije odigrao utakmicu za pamćenje, ali je u potpunosti nadigrao indisponiranu Cedevitu.

Ono što je Cedevta odigrala u prvih deset minuta utakmice siguran je kandidat za najgoru četvrtinu u povijesti kluba. Sporo, bezidejno, bezglavo ili najsažetije moguće - katastrofa. Zagrepčani su promašili svih uvodnih deset pokušaja, a šest minuta i 46 sekundi utakmice prošlo je kada su maknuli pomalo sramotnu nulu sa semafora. Kakvom takvom srećom po Cedevitu, Partizanova agresivnost u obrani morala je kad-tad platiti bonusom, pa je Cedevita tek s linije slobodnog bacanja ubacila prvi koš i to samo jedan pri rezultatu 0:12.

Gordić je promašajem slobodnog bacanja pokrenuo lavinu promašaja i s te pozicije, Ante Delaš je promašio oba, pa Ukić jedno, ukupno četiri u nizu, a onda se Gordić pobrinuo za prvi ubačaj Cedevite iz igre i to iz 12. pokušaja. Bilo je to 52 sekunde prije kraja četvrtine, a Cedeviti je kronično trebao takav jedan ubačaj da se oslobode svi okovi u koje su se zapetljali njeni igrači. Kada se Ukićeva lopta s istekom vremena nekako otkotrljala u koš 7:16 je, iz Cedevitine perspektive je, s obzirom na sva događanja u prvoj četvrtini, bio odličan rezultat.

Nije ni Partizan u tim trenucima djelovao napadački kao pretendent na završni turnir ABA lige, ali imao je rutinere Mačvana i Pavlovića koji su pogađali što se ponudilo. Skinuvši pritisak ubačaja iz igre, Cedevita je povezala nekoliko ubačaja u drugoj četvrtini i približila se na 12:17, ali Partizan je pronašao vanjski šut. Najprije je Andrić povezao dvije trice, nadovezao se i Pavlović s još dvije i Cedevita to nije mogla ispratiti, a minus se do poluvremena povećao na najvećih 15 (24:39).

U 23. minuti domaćin je otišao i na 46:28, a tri minute kasnije serija Cedevite rezultirala je i spuštanjem na jednoznamenkasti zaostatak (40:49). Međutim, novu krizu i nove promašaje u napadu Partizan je znalački kaznio, podigao ponovno na +18 (60:42) i vjerojatno rješenje utakmice. Do samog kraja Cedevita je uspjela smanjiti na -12, ali nije uspjela smanjiti očajan dojam ostavljen u Pioniru.

Cedevita je na koncu ispucala 23 trice i pogodila svega četiri od čega su dvije došle u završnim minutama utakmice i sa 17 % šuta za tri teško je bilo nešto očekivati u Beogradu. Bilan se prometnuo u najboljeg igrača Cedevite s 20 poena i 12 skokova, Babić je dodao 14, a Pilepić deset. Pavlović je predvodio Partizan s 19 poena, Andrić je došao do 14, a Milosavljević do deset.