Barcelona posrnula i u Bilbau, Real u završnim minutama slomio otpor Andorre

Davor Kovačević • nedjelja, 04.01.2015.

Drugi dio 15. kola španjolske ACB lige donio je tri očekivana rezultata i jedno iznenađenje, a autori tog iznenađenja su košarkaši Bilbaa koji su Barceloni priuštili treće razočaranje u nizu. Real je završnom serijom slomio otpor Andorre, Unicaja je zadržala vrh ljestvice, dok je Laboral Kutxa izborila najveću pobjedu ovog vikenda.

Bilbao – Barcelona 73:67

Uzbuna u redovima Barcelone oglasila se nakon teškog euroligaškog poraza u Berlinu, a kao da Kataloncima poraza nije dovoljno pa su doživjeli novi, čak treći u nizu. Bilbao je nakon Reala srušio još jednog diva i favorita za naslov, a iako je njihov trener za uspjeh protiv Barcelone smatrao da će njegovi košarkaši morati pružiti najbolju predstavu ove sezone, ona nije ni bila potrebna za srušiti Barcelonu koja je odigrala još jedan susret ispod razine i za kaznu je pala na peto mjesto ljestvice.

Barcelona je kroz tri četvrtine utakmice većim dijelom kontrolirala zbivanja na parketu. U dva je navrata vodila sa sedam razlike (38:31 i 52:45), no Bilbao je na krilima fantastičnog Coloma za kojeg obrana Barcelone nije imala previše rješenja prekrenuo tijek utakmice i u posljednjim trenucima sačuvao prednost.

Colom je bio gotovo pa nezaustavljiv u nekim trenucima i susret završio s 21 poenom, dok su dva Todorovića, Marko i Dejan, ubacila po deset poena. Ante Tomić bio je više skakački raspoložen nego kao strijelac. Završio je na osam poena uz 14 skokova, Thomas je bio najefikasniji s 15 poena, Doellman je dodao 14, a Mario Hezonja je za 17 minuta ostao bez koša.

Andorra – Real Madrid 70:79

Poslije dva uzastopna poraza u španjolskom prvenstvu, pobjeda u Beogradu kod Crvene zvezde barem je nakratko kupila mir u momčadi Real Madrida, stoga novo posrtanje i to kod dojučerašnjeg drugoligaša svakako nije bila opcija za Kraljevski klub koji je tek u završnim minutama utakmice osigurao pobjedu u Andori.

S 13:3 Real je krenuo u utakmicu, Andora je uzvratila s 19:18, da bi Real sredinom druge četvrtine ponovno stvorio dvoznamenkastu prednost (37:26). U trećoj četvrtini Realovo vodstvo stiglo je i do 53:40, ali nikako nije uspio do kraja slomiti otpor domaćina. Pet minuta prije kraja utakmica je neočekivano bila potpuno otvorena (62:62), a svoj ekspres Real je ovog puta sačuvao za sam kraj i serijom 17-6 riješio pitanje pobjednika.

Fernandez je ponovno bio prvo ime Reala i to s 19 poena uz odličnu tricu (5/7), Llull je ispratio s 13 poena, a Reyes s deset i osam skokova. Andorru, s najnovijim pojačanjem pod košem Nathanom Jawaijem, su u listi strijelaca predvodili Schreiner i Ivanov.

Unicaja – Obradoiro 80:69

Euroligaške rane nastale porazom od Olympiakosa na domaćem terenu, Unicaja je još jednom izlječila u domaćem prvenstvu. 13. pobjeda u 15 nastupa stigla je protiv Obradoira čije je slavlje protiv Barcelone svakako nalagalo oprez, no Unicaja je uz tek manje probleme odradila posao i zadržala čelnu poziciju na ljestvici..

Sam kraj prvog poluvremena ujedno je označio i najveću prednost Unicaje na utakmici. Bilo je 40:29, kasnije 52:40, no u 35. minuti Obradoiro je bio na samo -2 (50:68). U tim trenucima za Unicaju se stvorio Thomas koji je uz Vasqueza i Toolsona odveo, za domaćina, utakmicu u sigurne vode.

Najefikasniji igrač u redovima domaćina bio je Suarez s 13 poena, po 12 su dodali Toolson i Granger, a Vasquez deset uz osam skokova. Corbacho je s 18 poena bio najraspoloženiji kod Obradoira, Luz je postigao 15, a Triguero 14 uz 13 skokova.

Laboral Kutxa – Estudiantes 94:59

Kao i Unicaja, i pred Laboral Kutxom bio je imperativ pobjede nakon euroligaškog posrtanja, ali i dodatan uteg u vidu Kupa Kralja koji se Laboralu barem malo približio. Momčad koja je na svom parketu nedavno srušila i Real i Barcelonu nije bila za podcjenivanje, a Laboral Kutxa odigrala je ponajbolju utakmicu sezone i Estudiantes ostavila na -35.

Ako stvari nisu bile skroz riješene nakon prve četvrtine gdje je domaćin imao +18, onda su svakako razriješene nakon prvih 20 minuta kada je Laboral vodio s ogromnih 58:29. Opuštanje domaćina za eventualo smanjenje zaostatka Estudiantes nije dočekao, dapače domaćini su u jednom trenutku bili i na +40.

Laboral Kutxa bila je izrazito precizna u šutu za dva (32/48), a u takvom izdanju prednjačili su Adams sa 16 poena, Tillie s 15 i Bertans s 13. Kod skromnih gostiju dvoznamenkasti su bili tek Salgado s 11 i Martin s deset poena.