Branimir Korać • utorak, 06.01.2015.

Vrlo bogat NBA program je iza nas s 11 susreta i 22 momčadi u akciji. U utakmici večeri Atlanta je odnijela pobjedu s gostovanja kod Clippersa, a zanimljivo je bilo u Chicagu gdje su Bullsi u završnici preokrenuli zaostatak protiv Rocketsa...

Hawksi nastavili seriju gostujućih pobjeda

Atlanta Hawksi nastavili su s odličnim nastupima na gostujućim parketima. U Staples Centreu svladali su Los Angeles Clipperse sa 107:98 i tako došli do sedme uzastopne gostujuće pobjede.

Odlični gosti još jednom su odigrali puni samopouzdanja, imali su doprinos većeg broja igrača i iskoristili su probleme s kojima se Clippersi suočavaju. Najveći problem je svakako obrana koja ne ulijeva sigurnost i to posebice u susretima s jačim protivnicima. Vidjelo se to u zadnjoj četvrtini u kojoj su Hawksi lakoćom stvarali razliku i uspjeli se dovoljno odvojiti da završnica izgubi na svojoj zanimljivosti.

"Da barem znamo u čemu je problem i da to možemo detektirati. Nije tako lako da samo pucneš prstima i problem je riješen. Očito je da imamo puno posla", rekao je nakon susreta Blake Griffin.

Griffin je susret završio s 26 poena (6/17), deset skokova i šest asistencija, DeAndre Jordan dodao je 15 poena (7/7) i 16 skokova, a Chris Paul deset poena (4/9), deset asistencija i šest skokova. Kod Hawksa Paul Millsap upisao je 23 poena (8/16) i osam skokova, a Jeff Teague 20 poena (6/13) i devet asistencija.

Bullsi na krilima Butlera do pobjede

Chicago Bullsi upisali su novu pobjedu ovaj put svladavši Houston Rocketse na svom parketu sa 114:105. Jimmy Butler bio je ključan čovjek na obje strane parketa, posebice u završnoj fazi utakmice kada je Chicago osigurao pobjedu.

Rocketsi su u završnicu ušli s vodstvom, imali su tri minute i 18 sekundi prije kraja prednost 100:95, međutim Butler je u tom razdoblju potpuno zaustavio Jamesa Hardena, a u napadu u suradnji s Roseom i Gasolom sudjelovao u seriji 19:5 koja je Bullsima donijela vrijednu pobjedu.

"Jednostavno imamo jako dobru momčad. Ne bih govorio o MVP tituli, prvenstveno smo momčad i u ovom susretu svi su dali veliki doprinos", rekao je ove sezone ključni igrač Chicaga Butler.

Pau Gasol susret je završio s 27 poena (10/16) i 14 skokova, a Butler je dodao 22 poena (7/17) i pet skokova. Kod Rocketsa Josh Smith s klupe je ubacio 21 poen (10/20) i uhvatio šest skokova, Harden je ubacio 20 poena (7/22), a Dwight Howard upisao je 12 poena (6/13) i uhvatio 14 skokova.

Thunder pregažen u Oaklandu

Oklahoma City Thunder neće po dobrom pamtiti gostovanje kod Golden State Warriorsa. Warriorsi su u ranijim susretima imali dosta problema s Thunderom, u devet od deset utakmica dopustili su mu u prošle tri sezone više od 110 poena po utakmici, međutim ovo je bio sasvim drugačiji dvoboj i potpuna dominacija Golden Statea.

Kevin Durant i Russell Westbrook kombinirano su šutirali 8/37 i s takvom igrom Thunder nije imao šanse. Već do poluvremena zaostajao je 20 poena i u nastavku je domaćin imao jednostavan posao protiv neraspoloženih gostiju.

"Svaka čast Warriorsima, ali jednostavno smo promašili previše čistih situacija", kratko je komentirao Durant najlošiju predstavu u kombinaciji s Westbrookom još tamo od 2010. godine i susreta protiv Pacersa kada su kombinirano šutirali 20 posto.

Harrison Barnes predvodio je Warriorse s 23 poena (8/14, trica 5/5) i sedam skokova, po 19 poena dodali su Stephen Curry (7/14, devet skokova, šest asistencija) i Klay Thompson (6/12), a Draymond Green 11 poena (4/10) uz 13 skokova i pet asistencija. Kod poraženih Westbrook je bio na 22 poena (5/21) uz sedam skokova i pet asistencija, Anthony Morrow dodao je 17 poena (6/11) i deset skokova, a Durant 14 poena (3/16) i deset skokova.

Dallas slavio u produžetku

Netsi su protiv Mavericksa nastupili bez Derona Williamsa i Kevina Garnetta, igrali su produžetak, a Bojan Bogdanović unatoč svemu tome dobio je samo četiri minute. Osim njega samo još trojica s klupe su korištena, a u te četiri minute Bogdanović je promašio po jednom za tri i za dva te se nalazi na dnu svoje NBA karijere.

Brooklyn je imao priliku za pobjedu na kraju regularnog dijela, imao je posljednji napad, ali Joe Johnson ostao je prekratak. U produžetku Mavericksi su dominirali, imali su više svježijih igrača i unatoč šuterski lošoj večeri Ronda (1/13) i Parsonsa (2/11), otišli su do pobjede.

Odličan ulazak u susret kod domaćina imao je Brook Lopez koji je u prvoj četvrtini ubacio čak 18 poena uz šut 9/12. "Nisam htio kasnije ništa forsirati. Johnsona je išlo, Jacka također, u našoj momčadi je dovoljno kvalitetnih igrača", rekao je Lopez.

Na kraju je završio s 22 poena (11/21) i 13 skokova, a Jarrett Jack bio je na 20 poena (6/16) i deset asistencija. Kod Dallasa Monta Ellis ubacio je 19 poena (6/16) i uhvatio sedam skokova, Dirk Nowitzki došao je do sedmog mjesta na ljestvici strijelaca, a susret je završio s 15 poena (6/16) i sedam skokova, a Tyson Chandler dodao je 14 poena (6/11) i 13 skokova.

Knicksi, Sixersi i Wolvesi na po pet pobjeda

Iako su Lakersi igrali bez Kobea Bryanta, Portland se pošteno namučio i tijesno slavio zahvaljujući Damianu Lillardu. Lillard je u zadnjih pet minuta uzeo stvari u svoje ruke, ubacio u tom razdoblju čak 16 poena i odveo Blazerse do pobjede protiv velikog rivala. Utakmicu je završio s 39 poena (12/21), šest skokova i pet asistencija, LaMarcus Aldridge dodao je 21 poen (8/20) i osam skokova, a iznenađenje s klupe bio je Leonard Meyers s 12 poena (4/5) i 12 skokova. Kod Lakersa Jordan Hill ubacio je 23 poena (10/15) i uhvatio 14 skokova, a Jeremy Lin dodao je 14 poena (5/10).

Bez LeBrona Jamesa, Kyrieja Irvinga i Diona Waitersa Cavaliersi su poraženi od Philadelphije koja je prekinula niz od 14 uzastopnih domaćih pobjeda. Imali su Cavsi prilike u završnici, vodili su minutu prije kraja 92:90, zatim imali posljednji napad u kojem nisu pogodili Matthew Dellavedova (prije toga promašio i dva slobodna bacanja) i Kevin Love te je Tony Wroten sa sirenom s linije slobodnih bacanja samo zaključio priču. Wroten je utakmicu završio s 20 poena (8/18) i osam asistencija, a Michael Carter-Williams dodao je 18 poena (8/19), 13 asistencija i šest skokova. Kod Cavsa Love je ubacio 28 poena (8/18) i uhvatio 19 skokova, a Tristan Thompson dodao je 18 poena (8/17) i devet skokova.

Problema s ozljedama imaju Hornetsi no protiv Celticsa iskočio je Kemba Walker koji je preuzeo odgovornost i najzaslužniji je za gostujuću pobjedu. Unatoč skraćenom rosteru Hornetsi su uspjeli slaviti na krilima 33 poena (12/26), pet skokova i pet asistencija Kembe Walkera i 20 poena (8/8) i sedam skokova Codyja Zellera. Kod Celticsa Jared Sullinger ubacio je 22 poena (8/16) i uhvatio osam skokova dok su po 13 poena ubacili Jae Crowder (5/10, pet skokova) i James Young (5/7).

Ova momčad Knicksa stvorena je za rekorde. Upisala je 12. uzastopni poraz čime je izjednačen rekord franšize, a dostigla ju je i Philadelphia koja sada također ima pet pobjeda u borbi za titulu najgore momčadi lige. Knicksi nisu imali nikakve šanse u Memphisu gdje su očekivano visoko poraženi sa 105:83. Mike Conley predvodio je domaćina s 22 poena (9/12) te po sedam skokova i dodavanja, a po 14 poena dodali su Marc Gasol (5/12, osam skokova) i Tony Allen (6/8, sedam ukradenih). Kod New Yorka prvo ime bio je Quincy Acy s 19 poena (7/8) i 14 skokova, a Jose Calderon dodao je 13 poena (5/7) i šest asistencija.

12. uzastopni poraz upisala je i Minnesota koja je izgubila na svom parketu od Denvera sa 110:101. Poput Knicksa oslabljeni Timberwolvesi muče se i nikako doći do pobjede i u društvu su 76ersa i Knicksa sa samo pet pobjeda. Denver su predvodili Arron Afflalo s 34 poena (11/18) i JJ Hickson sa 16 poena (8/10) i 11 skokova dok je Jusuf Nurkić odigrao još jednu odličnu utakmicu s 14 poena (7/11), šest skokova i četiri blokade. Kod Minnesote Gorgui Dieng bio je na 22 poena (8/12) i 12 skokova, a Andrew Wiggins na 20 poena (8/18) i sedam skokova.

Vrijednu pobjedu na neugodnom gostovanju upisao je Washington koji je prekinuo niz od tri uzastopna poraza. Slavio je u New Orleansu s 92:85 ostavivši napadački potentnog domaćina na ispod 90 poena. John Wall ubacio je kod pobjednika 15 poena (6/15) i podijelio 12 asistencija, a Paul Pierce dodao je 14 poena (6/8). Kod domaćina po 21 poen upisali su Anthony Davis (9/12, deset skokova) i Tyreke Evans (7/14, sedam skokova).

Još jedna utakmica bez minutaže za Damjana Rudeža, no za Pacerse je puno važnije da su odnijeli pobjedu kod Jazzera 105:101. Mogli su i laganije slaviti, međutim Utah je u završnici odigrao odlično i uspio je zaprijetiti gostima. Ipak, na kraju nije imao snage za preokret te su Pacersi slavili uz 22 poena (8/13) i osam skokova Roya Hibberta te 16 poena (7/9) Luisa Scole. Kod Jazzera Derrick Favors bio je na 27 poena (10/16) i 11 skokova, a Gordon Hayward dodao je 24 poena (6/17) i sedam skokova.