Davor Kovačević • četvrtak, 08.01.2015.

Bogata noć bila je u NBA ligi s čak 13 utakmica na rasporedu. Clippersi i Lakersi odigrali su gradski derbi, no derbi na parketu nije ni postojao. New York Kincksi su doživjeli vrhunac i postavili rekord franšize, dok se hrvatski reprezentativci nisu dokazali ni ove noći.

Boston odnio pobjedu iz Brooklyna, Bogdanović bez koša, Rudež bez minuta

Poslije mini-serije od tri pobjede, Brooklyn Netsi doživjeli su i treći uzastopni poraz. Boston je u prvom dijelu utakmic zaostajao i po deset koševa, no drugo poluvrijeme u potpunosti je pripalo gostima koji su odnijeli pobjedu s 89:81.

“Iako smo u početku bili u zaostatku, osjećam da smo igrali na pravi način“, rekao je trener Celticsa Brad Stevens od čijih se igrača najviše istakao Bradley s 21 poenom te Zeller s 18. Bojan Bogdanović dobio je nešto više minuta, 11, ali i to mu je bilo dovoljno tek da uputi dva šuta bez realizacije. Johnson je bio prvi strijelac Brooklyna sa 17 poena, a Plumlee je dodao 16 uz 12 skokova.

Golden State Warriorsi odlično su iskoristili seriju domaćih utakmica iz kojih je proizašla peta uzastopna pobjeda. Žrtva je ovog puta bila Indiana koja je sredinom druge četvrtine bila i u dvoznamenkastoj prednosti, no Warriorsi su već do poluvremena sustigli zaostatak, a kasnije samo povećavali sve do konačnih 117:102.

Utakmicu je obilježio i raritetan podatak da je Stephen Curry postao igrač koji je najbrže u NBA povijesti dosegao brojku od 1000 trica. Za to mu je bilo potrebno 369 utakmica, čak 88 manje od Denisa Scotta. Uz Curryja koji je s 21 poenom i 15 asistencija sudjelovao u pobjedi Warriorsa, briljantan je bio Thompson s 40 koševa. Kod Indiane Damjan Rudež još je jednom bio izvan kadra za utakmicu, a njegovu su momčad predvodili Hill s 21 i West sa 16 poena.

Clippersi ponizili Lakerse, Atlanta bolja i od Memphisa

Iako je to bio gradski derbi i derbi Staples centra, Los Angeles Clippersi pobrinuli su se da derbija nema ni na tragu. Lakersi su već do poluvremena inkasirali 70 koševa, početkom posljednje četvrtine bili i na -43 što su do kraja smanjili na 89:114.

U rapsodiji Clippersa najefikasniji je bio Griffin s 27 poena, dok je Paul ubacio 24 i podijelio 11 asistencija. Clarkson je u lošim Lakersima bio najbolji strijelac s 14 poena, dok je Kobe Bryant ostao na četiri poena (2/12)

U seriji teških i zahtjevnih protivnika Atlanta Hawksi i dalje ne posustaju. Pred sam kraj treće četvrtine protiv Memphisa su imali 70:57, no tri minute prije kraja Griezzliesi su poravnali na 84:84. U te tri minute Atlanta je napravila seriju 10-0 za možda i preuvjerljivih 96:86.

Teague je bio najrasploženiji pojedinac Atlante s 25 poena, Korver je pratio s 14, a treba izdvojiti i Antićevu rolu od 13 poena. Conley je sa 17 poena predvodio Memphis u listi strijelaca, dok je Gasol ostao na jednom manje.

Oklahomi težak poraz kod Sacramenta, Cavsi i dalje u iščekivanju Jamesa

Ni odlična večer Kyriea Irvinga nije pomogla Cleveland Cavaliersa koji su protiv Houstona produbili svoju krizu. Bez LeBrona Jamesa odigrali su i šestu utakmicu, a u tom periodu upisali tek jednu pobjedu. Protiv Houstona su na ulazu u posljednju četvrtinu bili u vodstvu 74:73, a na kraju su upisali poraz s 93:105.

Za Cavse je svoj debi imao i J. R. Smith, ali debi kojeg neće pamiti budući da za 17 minuta iz pet pokušaja nije uspio pogoditi koš. Irving je utakmicu okončao s 38 poena, a Love sa 17 i 16 skokova. Harden je kod Houstona skupio 21 poen, Howard 17 uz 19 skokova (deset napadačkih), a Smith 16.

Oklahoma je na Zapadu doživjela i drugi neugodan poraz. Nakon -26 kod Golden Statea, kod Sacramenta je Thunder ostao na -21 (83:104) i to bez praktički ikakve prijetnje nakon što su u susret krenuli sa 7:25.

Puno više raspoloženih igrača imali su Kingsi, pa je tako najveći teret iznio trojac Gay, Cousins i Collison. Gay je ubacio 28 poena, Collison 24, a Cousins 23 uz 15 skokova. Durantu, koji je ubacio 24 poena, se nitko nije pretjerano pridružio, osim Jacksona i njegovih 14 poena.

Preporod Detroit Pistonsa dosegao je novu, višu razinu. Nakon velike i zvučne pobjede kod San Antonija, ostvarili su još jednu takvu kod Dallas Mavericksa. Pistonsi su kontrolirali rezultat od samog početka, no tek su u posljednjim minutama napravili ključnu razliku i uverljivo slavili sa 108:95. S 27 poena i 18 skokova prvo ime Detroita bio je Monroe, a Pistonsi su na klupi pronašli D. J. Augustina koji je došao do 26 poena. Kod Dallasa najviše je pokazao Nowitzki s 19 poena.

Težak i neočekivan poraz na svom parketu doživjeli su Chicago Bullsi. Velikom serijom s kraja treće i na startu posljednje četvrtine Utah je stigla do visokih 79:54 i zadržala to do konačnih 97:77. Favors je predvodio Utu s 20 poena, Hayward je dodao 18, a Burke 17. Kod skromnih Bullsa istaknuo se Butler sa 16 poena i 11 skokova te Gibson s 15.

New York Knicksi su u Washingotnu konačno “kapitalizirali“ kriminalne igre proteklih mjesec dana. S 13. porazom u nizu stigli su do negativnog rekorda franšize. U Washingtonu su nekako uspjeli nakon -20, smanjiti na -5 u posljednjoj četvrtini, no završilo je 101:91 u korist domaćina u čiju je pobjedu 20 poena ugradio Nene, a Wall 18. Calderon je sa 17 poena bio prvi strijelac Knicksa.

I treću utakmicu zaredom Kemba Walker je otišao na 30 poena i treću utakmicu zaredom Charlotte je stigla do pobjede. New Orleans Pelicansi su u jednom navratu imali i 13 koševa viška, no na kraju su morali čestitati domaćinima koji su s Walkerovim 31 poenom odnijeli pobjedu 98:94. Pelicansima nisu pomogla ni 32 poena Davisa ni njegovih 12 skokova, ali ni Holidayovih 16 poena.

Denver je protiv Orlanda uspio zadržati dvoznamenkastu prednost do kraja i s 93:90 ostvariti svoju treću pobjedu zaredom. Lawson je predvodio sve napade Nuggetsa s 23 poena ,a 17 je ubacio Afflalo. Odlaskom Mozgova Nurkić je dobio mjesto u petorci i za 22 minute stigao do osam poena. Za Orlando je Vučević ubacio 20 poena uz 11 skokova, a Oladipo je stao na 17.

Čak petu gostujuću pobjedu zaredom ostvarili su Milwaukee Bucksi i to kod jednog od najpoželjinijih domaćina lige, Philadelphije. Već nakon prve četvrtine Bucksi su stvorili +16 i dobro si utabali put do konačnih 97:77. Middleton i Knight s 18 poena bili su najbolji strijelci Milwaukeeja, dok je kod 76ersa ta titula pripala McDanielsu s 14 poena.

Zahvaljujući efikasnoj posljednjoj četvrtini u kojoj su positgli 42 koša, Phoenix Sunsi su se izvadili iz deficita od 13 koševa i na koncu u Minnesoti slavili sa 113:111 i nanijeli domaćinima 13. poraz u nizu. Dragić je odigrao odličnu utakmicu i završio s 25 poena, a 21 je dodao Green. Wiggins je kod Minnesote postigao 25 poena, a Williams 23 uz 11 asistencija.