Branimir Korać • subota, 10.01.2015.

11 dvoboja bilo je noćas na rasporedu u NBA ligi uz nekoliko jakih susreta. Wizardsi su na svom parketu nadigrali Bullse, Cavaliersi nisu imali šanse u Oaklandu, a Spursi su zaustavili Sunse...

John Wall nadigrao Derricka Rosea

Dvoboji između Chicago Bullsa i Washington Wizardsa polako se pretvaraju u pravi rivalitet. prošlosezonsko doigravanje, pa čak i predsezonska utakmica u kojoj je došlo do sukoba igrača potvrđivali su to, međutim ovaj dvoboj prošao je mirno. Wizardsi su na krilima raspoloženog Johna Walla održali lekciju Bullsima i zasluženo došli do visoke pobjede.

Wall je još jednom bio odličan unatoč lošem šutu iz igre 6/15. Ubacio je 16 poena, ali i dodao 12 asistencija te su s njim na parketu Wizardsi ostvarivali +25. Ovo mu je 21. double-double u sezoni čime je poravnat na vrhu lige s Anthonyjem Davisom. Osim toga ovo je prvi put u karijeri da je odnio pobjedu kada je igrao protiv Derricka Rosea s kojim je imao omjer 0-5.

Presudio je vrlo loš ulazak Chicaga u utakmicu, gubili su Bullsi 30:10 uz promašenih 20 od prvih 24 šuta iz igre i poslije toga nisu se oporavili.

"Način na koji smo igrali je zabrinjavajuć. U to smo zajedno ušli i iz toga se moramo zajedno izvući. U ovoj ligi nema opraštanja, utakmice dolaze brzo i znamo što trebamo napraviti", kratko je prokomentirao Tom Thibodeau.

Osim Walla dobru utakmicu odigrali su i Marcin Gortat s 21 poenom (10/16) i 13 skokova te Nene Hilario s 15 poena (7/11) i 11 skokova. Kod Bullsa Rose je ubacio 19 poena (8/19), Aaron Brooks 16 (6/13), a Pau Gasol 12 (5/12) uz 13 skokova.

Odlični Warriorsi nadigrali Cavalierse

Cleveland je i dalje bez LeBrona Jamesa, a upitno je kako bi i s njim prošli protiv najbolje momčadi lige, Golden State Warriorsa. Warriorsi su slavili s visokih 112:94, a u zadnjih šest utakmica na svom parketu prosječno su pobjeđivali s čak 22.1 poen razlike uz 32.8 asistencija i 12.5 izgubljenih lopti po susretu što su stvarno impresivni brojevi.

14. uzastopnu pobjedu na svom parketu osigurali su uz veliki broj laganih poena što dovoljno govori o obrani Cavaliersa, točnije vraćanju njegovih igrača. Čak 36 poena upisao je domaćin iz kontranapada dok su gosti ubilježili samo tri što je bila osnovna razlika u ovom susretu.

"Utakmica se razvila baš kako sam se nadao. Ono što je najvažnije pronašli smo našu pravu igru", zadovoljan je s razlogom bio Steve Kerr.

U njegovoj momčadi Klay Thompson je ubacio 24 poena (8/17), Stephen Curry 23 poena (8/15) uz deset asistencija, a Draymond Green deset poena (5/13) uz 11 skokova i osam asistencija. Kod poraženih JR Smith ubacio je 27 poena (11/23) i uhvatio pet skokova, Kyrie Irving 23 poena (9/23) uz šest skokova i pet asistencija, a Kevin Love 17 poena (6/11) uz 14 skokova.

Spursi preokretom prekinuli niz Sunsa

San Antonio Spurs izgledali su kao momčad koja ide sigurnim koracima u poraz. Međutim, u zadnjoj četvrtini uspjeli su napraviti preokret, izbrisati zaostatak i zaustaviti Sunse.

To im je uspjelo i bez pomoći Tima Duncana, Manua Ginobilija i Tonyja Parkera. Duncan je u zadnjoj četvrtini odradio tek minutu, Parker nije niti ulazio u tom razdoblju zbog odlične igre Pattyja Millsa, a Ginobili je drugo poluvrijeme odsjedio na klupi.

Sustav je ponovno izbacio neke druge igrače i donio na kraju pobjedu protiv nervoznih Sunsa koji su pomogli s dvije tehničke u kratko vrijeme PJ Tuckeru i Markieffu Morrisu u trenucima kada se lomio rezultat.

"Nije to razlog našeg poraza. Dobio sam bez veze tehničku i ispričao sam se, no nismo zbog toga izgubili", mišljenje je uvijek borbenog Tuckera.

U pobjedničkoj momčadi dobro su odradili posao Danny Green s 20 poena (6/13) i Patty Mills s 15 poena (5/11), a kod Sunsa po 19 poena ubacili su PJ Tucker (8/11, šest skokova) i Eric Bledsoe (7/11, deset asistencija, pet skokova).

Pelicansi bolji od Grizzliesa

Zach Randolph vratio se na parket, ali nije niti to pomoglo Grizzliesima na gostovanju kod Pelicansa. Domaćin je odigrao vrlo dobru utakmicu i na kraju zaslužio pobjedu iako je Monty Williams ponovno rotirao i iznenadio protivnika.

Ovaj put faktor iznenađenja bio je Dante Cunningham koji je krenuo u petorci i odradio odličan obrambeni posao, Tyreke Evans krenuo je s klupe, ali je upravo on bio jedan od onih koji su dokrajčili goste.

"Želimo biti konstantni u stvarima koje dobro radimo, a to trenutno nismo. Bez toga mi teško pobjeđujemo. U zadnjih desetak dana ili dva tjedna igramo upravo ovako nekonstantno, vam naših uobičajenih shema i bez prave borbenosti. Osjećamo da smo malo pali", priznao je Marc Gasol.

Krvnici Grizzliesa bili su Jrue Holiday s 23 poena (7/13) i osam asistencija, Tyreke Evans s 21 poenom (7/15), deset skokova i pet asistencija te s po 20 poena Anthony Davis (7/16, devet skokova) i Ryan Anderson (8/17, šest skokova). Kod Memphisa po 19 poena ubacili su Marc Gasol (8/13) i Mike Conley (7/18, sedam asistencija, pet skokova) dok je Zach Randolph upisao 11 poena (4/9) i 11 skokova.

Šest poena Bogdanovića, Rudež gledatelj

Damjan Rudež još jednu utakmicu odgledao je u potpunosti s klupe, a Pacersi su trebali produžetak za pobjedu protiv Bostona. Loša šuterska večer s 37 posto ubačaja iz igre stvorila im je probleme, no unatoč tome mogli su i ranije riješiti pitanje pobjednika. Ipak gosti su u završnici regularnog dijela uspjeli izboriti produžetak i to tricom Averyja Bradleya. U dodatnih pet minuta Boston je imao prednost 103:102, ali i problem što je zadnjih minutu i pol ostao bez poena i upisao poraz. Kod domaćina Roy Hibbert ubacio je 19 poena (7/19) uz 11 skokova i pet blokada, a CJ Miles dodao je 17 poena (4/11). Kod Bostona Bradley je ubacio 23 poena (10/21), a Brandon Bass 17 poena (7/14).

76ersi odnijeli su pobjedu s gostovanja kod Brooklyna koji je prokockao i dvoznamenkasto vodstvo u drugom poluvremenu. Nerlens Noel prvi put u karijeri našao se u situaciji da ima realizaciju za pobjedu i zakucavanjem 3.4 sekunde prije kraja osigurao je slavlje Philadelphiji 90:88. Bojan Bogdanović dobio je nešto više prilike i solidno je to iskoristio te je za 13 minuta ubacio šest poena (3/4 za dva). Niti on, a niti njegov konkurent Sergej Karašev nisu previše igrali, Karašev je na parketu bio minutu manje, a Hollins je najvećim dijelom susreta koristio liniju Jack - Anderson - Johnson. Philadelphiju su do pobjede vodili Robert Covington s 20 poena (8/12), sedam skokova i šest ukradenih lopti te Luc Richard Mbah a Moute sa 16 poena (6/10). Kod Netsa Brook Lopez ubacio je 18 poena (9/17) i uhvatio šest skokova, Mason Plumlee dodao je 15 poena (5/9) i 15 skokova, a Jarrett Jack 14 poena (4/9), deset asistencija i pet skokova.

U dvoboju momčadi koje su u odličnoj formi, Hawksi su slavili u Auburn Hillsu sa 106:103. Ovo je Hawksima sedma uzastopna pobjeda te prvi poraz Detroita nakon sedam uzastopnih pobjeda. Hawksi su imali čak 23 poena prednosti u prvom poluvremenu da bi to prokockali i na kraju dopustili Detroitu šut za produžetak. Ipak, Kentavious Caldwell-Pope promašio je šut za tricu sa sirenom što mu je bio čak 16. pokušaj za tri poena u susretu (četiri pogođena). Balansirane goste predvodili su Al Horford s 19 poena (9/21) i 16 skokova, Paul Millsap sa 17 poena (5/12) i sedam skokova te Jeff Teague s 14 poena (4/9) i 11 asistencija. Kod domaćina Caldwell-Pope završio je s 20 poena (8/23) i šest skokova, Kyle Singler dodao je 16 poena (6/12), šest skokova i pet asistencija, a Greg Monroe 15 poena (5/14) i 12 skokova.

Kada su Kevin Durant i Russell Westbrook u pravom izdanju, Oklahoma teško gubi. Obojica su išli iznad 25 poena, šutirali iznad 50 posto iz igre i to je već bio dobar preduvjet za pobjedu Thundera protiv Utah Jazza. Jazzeri su se dobro držali, no iz ovog susreta nosit će samo uspomenu na koš godine Trevora Bookera. Durant je utakmicu završio s 32 poena (14/21), šest asistencija i pet skokova, a Westbrook je dodao 25 poena (9/17) i 12 asistencija. Kod poraženih Gordon Hayward ubacio je 27 poena (11/18), Derrick Favors 22 poena (9/17) uz 11 skokova te Trey Burke 20 poena (8/15) i po pet skokova i asistencija.

Kenyon Martin ponovno na parketu jedna je od glavnih vijesti iz dvoboja Bucksa i Wolvesa. Bucksi su slavili, a Martin je za osam minuta ubacio šest poena uz šut 3/3 te uhvatio dva skoka. Bio je to relativno lagan posao za Milwaukee kojeg su predvodili Brandon Knight s 14 poena (5/10) te s po 12 John Henson (4/6) i OJ Mayo (4/6). Kod Wolvesa Andrew Wiggins upisao je 20 poena (6/17), sedam skokova i pet asistencija, a po 12 poena su dodali Thaddeus Young (5/10, pet ukradenih lopti) i Shabazz Muhammad (4/9).

Jusuf Nurkić pokazuje da Nuggetsi s pravom vjeruju u njega. Odigrao je napadački vrlo kvalitetnu utakmicu protiv DeMarcusa Cousinsa. U konačnici njegov Denver je odnio pobjedu iz Sacramenta, što je za njih ipak najvažnije. Nurkić je ubacio 16 poena (8/11) i uhvatio osam skokova uz tri blokade i to za 22 minute. Po 22 poena ubacili su Ty Lawson (7/13, osam asistencija) i Arron Afflalo (8/19) dok je Kenneth Faried dodao 12 poena (5/8) i 13 skokova. Kod Kingsa Cousins je završio s 32 poena (12/25) i 13 skokova, a Rudy Gay s 22 poena (9/15).

Kobe Bryant dobio je odmor i nije nastupio protiv Magica, međutim Lakersi su slavili uz vrlo balansiran nastup ostalih igrača. Šestorica dvoznamenkastih i svih 11 igrača među strijelcima pomoglo je Los Angelesu na putu do pobjede 101:84. Jeremy Lin bio je najefikasniji s 18 poena (5/12) čemu je dodao šest asistencija, Tarik Black ubacio je 14 poena (4/4) uz devet skokova, Carlos Boozer 12 poena (6/12) uz 14 skokova, a Ed Davis deset poena (5/8) uz deset skokova. Kod Orlanda Victor Oladipo ubacio je 17 poena (5/10), Tobias Harris 15 poena (6/16), a Nikola Vučević 14 poena (6/12) uz 11 skokova.