Partizan nastavio pobjednički niz i opasno ugrozio treću poziciju, Olimpija prekinula seriju poraza

Davor Kovačević • subota, 17.01.2015.

18. kolo ABA lige donijelo je prekid loše serije ljubljanske Olimpije. Partizan je, pak, nastavio u odličnom ritmu i s pobjedom otišao iz Valjeva, a konačno su na parket odlučili izaći i košarkaši Levskog.

Union Olimpija – Mega Leks 85:75

Seriju od šest uzastopnih poraza Union Olimpija prekinula je u srijedu značajnom europskom pobjedom kod francuskog Dijona, a konačno je prekinula i seriju loših rezultata u ABA ligi. Pet poraza gurnulo je Slovence izvan borbe za doigravanje, stoga je maksimalna mobilizacija vladala u Stožicama pred dolazak Mege Leks, ekipe koja je u prvoj međusobnoj utakmici razbila Olimpiju.

Trojac Jokić, Musli i Miljenović vodio je sve konce igre Mege na početku utakmice koja je nakon osam minuta povela s 21:13. Probudila se i Olimpija i odgovorila serijom 11-0, a Prepeličeve dvije trice bile su početak odvajanja Olimpije koje je nastavio Marinović za ugodnih +10 na poluvremenu (49:39).

Olimpija je na samom startu drugog poluvremena podigla prednost i do +16 (57:41), a Megu je u 34. minuti još uvijek vodila nada eventualnog preokreta. Stigla je na 66:72, a iako je imala deset skokova više, pet asistencija više i gotovo identičan postotak ukupnog šuta iz igre ostala je na -10.

U najboljeg pojedinca Olimpije prometnuo se Omić s 20 poena i 12 skokova, Salin je dodao 15, Marinović 14, a Prepelič 13 poena. Kešelj i Čantekin kod Mege su postigli po 15 poena, dok je Jokić skupio 14 poena i devet skokova.

Levski – Szolnoki 61:82

Poslije dvije utakmice u kojima nisu nastupili, košarkaški Levskog za promjenu su odlučili zaigrati. Tehnički problemi dvorane koji su priječili dolazak Zadra u Sofiji očito su riješeni, a Levski ni 15. put u ABA ligi nije bio konkurentan protivnik.

Neizvjesnost utakmice nije potrajala ni deset minute, a sva zanimljivost je počela nestajati kada je Szolnoki prešao u dvoznamenkastu prednost sredinom druge četvrtine. Do kraja je Mađarima preostalo samo zadržavanje ozbiljnosti i nadograđivanje konačne razlike.

Sa šest trica iz osam pokušaja i 20 poena goste je predvodio Brkić, a jedini je još dvoznamenkast bio Jones s 11 poena. Kod Levskog su četiri igrača imala ogromnu minutažu, a iz tog kvarteta najviše je pokazao Simeonov sa 16 poena te Pavel Ivanov s 14 (trica 1/11).

Metalac – Partizan 72:83

Metalac je u Valjevu odigrao već šestu domaću utakmicu zaredom i dočekao Partizan nakon velike pobjede nad Cedevitom. Do novog skalpa, petog u nizu, nije stigao, već je petu pobjedu zaredom ostvario Partizan i ozbiljno zaprijetio trećoj poziciji koju drži Cedevita.

Prva i četvrta četvrtina pokazale su se ključnom za pobjedu Partizana. Od samog početka Partizan je preuzeo kontrolu rezultata, u 15. minuti ubilježio i 36:22, a svega osam minuta kasnije velika serija Metalca rezultirala je i prvim njegovim vodstvom (49:48). Četiri minute prije kraja domaćin je bio na tri koša minusa (68:71), a sam kraj utakmice donio je i konačno odvajanje Partizana za potvrdu pobjede u kojoj je za dva gađao 27 od 39.

Mačvan je bio prvi strijelac Partizana s 15 poena, Pavlović je ubacio 14, a po 13 su dodali Milutinov, Milosavljević i Gagić. Jedina dva dvocifrena u redovima Metalca bili su Ljubičić s 19 poena te Kutlešić s 14 poena.