Davor Kovačević • četvrtak, 05.02.2015.

Među 11 utakmica NBA lige treba izdvojiti individualni učinak Stephena Curryja koji je zasjao s 51 poenom u preokretu Warriorsa protiv Dallasa, ali i Westbrookovo izjednačenje učinka karijere. Bogdanović je bio dvoznamenkast u uvjerljivoj pobjedi, a Rudež nešto skromniji.

Briljantni Curry sredio Dallas, Westbrook Pelicanse

Oracle arena ove sezone može uživati u čarolijama svojih ljubimaca. Nedavno je Klay Thompson napravio nešto neizvedivo, a sad je još jednu magičnu utakmicu odigrao Stephen Curry i poput Supermana režirao veliki preokret Warriorsa.

“Ponekad Curry igra najbolje kada smo u velikom zaostatku i osjeti da mora staviti Supermanov plašt. I tako je dobar u tome. Obožava slobodu u takvim siutacijama i kaže: “U redu, uzletjet ću i vratiti nas nazad“. I eto što je učinio“, vrlo je rječit bio trener Warriorsa Steve Kerr.

Obrana Warriorsa ostala je u prvoj četvrtini samo na dogovoru u svlačionici. Mavericksi su već nakon desetak minuta igre imali ogromnih 40:18, a onda je krenuo povratak domaćina i Curryjev show. Već do poluvremena Golden State je sustigao goste (58:62), a onda ih i prestigao u trećoj četvrtini i do kraja samo povećao svoju prednost do konačnih 128:114.

Curry je na koncu ostao tri poena kratak do svog učinka karijere, ostvario je 51 poen uz deset trica iz 16 pokušaja za 37 minuta. Thompson je ubacio 18 poena, dok su kod Dallasa najviše pokazali Parsons s 24 poena i Chandler s 21 poenom i 17 skokova.

Na turbo pogon išao je i Russell Westbrook koji je iskoristio još jednu utakmicu bez Kevina Duranta i izjednačio svoj rekord karijere. s 45 poena bio je najzaslužniji za 102:91 pobjedu Oklahome kod New Orleans Pelicansa u kojoj je ipak ostvario nešto rekordno – 19 poena u jednoj četvrtini i to u onoj uvodnoj.

Bila je Okahoma u trećoj četvrtini i u dvoznamenkastom zaostatku (55:66), a onda je posljednja serija riješila sve nedoumice. Manje od šest minuta Pelicansi su imali 91:89, pa ostali bez koša do kraja utakmice, a Thunder za to vrijeme napravio 13-0 za važnu pobjedu.

“Samo smo pokušavali pronaći način da se zadržimo u utakmici i da pobjedimo. Ovo je bila must-win pobjeda“, rekao je Westbrook oji je iz igre gađao 18/31 i izjednačio svoj rekord kojeg je postavio u ožujku 2012. godine protiv Minnesote, ali tek kroz dva produžetka. S 23 poena kod domaćina je najbolji bio Davis, a Anderson je postigao 19.

Bogdanović dvoznameknast, Rudežu šest poena

Nakon četiri uzastopna poraza, Brooklyn Netsi su povezali dvije pobjede, a Torontu priuštili i drugi domaći poraz u nizu. Stvari su se na utakmici počele mijenjati u drugom poluvremenu u kojoj su Netsi stvorili kapital od 69:59, a onda ga u završnim minutama udvostručili i došli do uvjerljive pobjede 109:93 kojom su opet na korak do play-off zone.

Jack je nastavio igrati u odličnoj formi i još jednom bio prvo ime Netsa s 24 poena, dok je Anderson pratio s 22. Bojan Bogdanović dobio je 21 minutu i ukrcao 11 poena (3/4) trice uz pet skokova, a Ross je kod Raptorsa bi daleko najbolji s 23 poena.

Indiana Pacersi ostvarili su svoju 18. pobjedu u sezoni i više ni za njih play-off uopće ne izgleda tako daleko. Sa 114:109 svladali su Detroit kojemu je to i peta gostujuća utakmica bez pobjede, iako je još pet minuta prije kraja bio na 96:96, no Pacersi su kudikamo bolje odigrali preostale minute.

Hill se vratio u startnu petorku Pacersa i odmah isporučio 20 poena, dok je Hibbert ostvario 16 poena i 12 skokova. Damjan Rudež dobio je 27 minuta za kojih je stavio dvije trice, a među sedmoricom dvocifrenih kod Detroita najefikasniji su bili Drummond s 18 poena i 16 skokova te Monroe sa 16 poena.

Houston bolji od Chicaga, Spursi od Magica

Nakon pobjede u Oaklandu kod Golden Statea, zapadna turneja zasad ne ide po planu Chicago Bullsa. Bullsi su kod Houstona upisali i treći poraz u nizu i to s 90:101, a konačan rezultat i ne otkriva koliko su gosti bili daleko od pobjede.

Houston je tijekom treće četvrtine otišao do 69:53, a iako su Bullsi to reducirali na -5 (70:75), Rocketsi su novom serijom u posljednjoj četvrtini kojom su otišli na 90:72 riješili svaku dilemu.

James Harden postao je prvi igrač u povijesti Houstona koji je dva mjeseca zaredom osvojio nagradu za igrača mjeseca, a to je proslavio s novih 27 poena, a pratio ga je Ariza s 20. Prvi put od sezone 2010./2011. Derrick Rose povezao je 12 uzastopnih utakmica i ubacio 23 poena, dok je prvo ime Bullsa bio Butler s 27.

Već petu domaću utakmicu na vlastitom parketu zaredom odigrali su San Antonio Spursi i uz dosta muke uspjeli sa 110:103 prevladati izazov u Orlando Magicu koji nije na pravom mjestu tražio svoj izlazak iz krize. Posljednji put u Texasu su slavili još prije šest godina, a u 2015. godini su na 2-15.

Imao je Magic već u uvodnim minutama dvoznamenkastu prednost, ali Spursi su to ekspresno poništili, ali i bez većeg odvajanja ostavili otvorenima posljednje minute. Posljednjih 40 sekundi Orlando je bio na 103:105, no Parkerova trica riješila je pitanje pobjednika.

Najbolji kod domaćina je bio Duncan s 26 poena i deset skokova, a Leonard je dodao 18. Kod Orlanda je već poslovično najraspoloženiji bio Vučević koji je ostvario 25 poena i 13 skokova, a 23 je ubacio Harris.

Nakon poraza kojim je prekinuta velika serija, Atlanta Hawksi pronašli su put do povratka na pobjednički kolosijek. Sa 105:96 svladali su Washintgon koji se uspio izvući iz minusa od 15 koševa (19:34), kasnije i povesti, ali Hawksi su u posljednjoj četvrtini obavili posao. S 26 poena domaćine je predvodio Teague, a Horford je ubacio 21 poen i uhvatio 13 skokva. John Wall je postao tek drugi igrač u povijesti Wizardsa koji je kroz 50 utakmica ostvario 500 asistencija, a za isti broj asistencija Rodu Stricklandu je u sezoni 1997./1998. trebalo dvije utakmice manje. Wall je ostvario 24 poena i devet asistencija, a Beal je pratio s 23 poena.

Do osme pobjede u nizu stigli su Memphis Griezzliesi i to sa 100:90 u Salt Lake Cityju gdje su protiv Ute potpuno kontrolirali stvari od samog početka i bez većih uzbuđenja nastavili svoj niz. Gasol je s 23 poena predvodio Memphis, Randolph je dodao 18 poena i 11 skokova, a Conley 17 poena. Kod Jazza se najviše istaknuo Burke s 21 poenom.

Hassan Whiteside postao je tek sedmi igrač u Miamijevoj povijesti koji je završio utakmicu s minimalno 20 poena i 20 skokova, ali Heatu nije bilo dovoljno da izbjegne poraz kod Minnesote. Miami je u posljednjoj četvrtini imao i 88:78 kao i +1 u posljednjoj minuti. Martin je pogodio za 102:101, a Cole imao šut odluke u svojim rukama, ali promašio. Whiteside je brojci od 20 skokova dodao i 24 poena uz 12/13 iz igre, Deng je ubacio 18 poena, dok je Timberwolvese predvodio Martin s 30 poena.

Produžeci su se igrali u Milwaukeeju gdje su Lakersi propustili i 14 koševa prednosti iz prvog poluvremena, a onda je Mayo pola sekunde prije kraja Bucksima osigurao produžetak u kojima su se pokazali spretnijima. U već petu pobjedu u nizu Bucksa od 113:105 25 poena ugradio je Antetokounmpo, Knight 24, Mayo i Middleton po 21. Kod Lakersa je Boozer bio najefikasniji s 28 poena, a Ellington je dodao 19.

Do posljednjih sekundi pobjednik se nije znao u TD Gardenu gdje je Boston kroz slobodna bacanja osigurao pobjedu od 104:100 nad Denverom. Thornton i Bradley predvodili su Boston s po 17 poena, dok je Lawson bio prvo ime Nuggetsa s 23 poena.