Davor Kovačević • četvrtak, 09.04.2015.

Bogata noć od 13 utakmica riješila je dio dilema oko momčadi koje se bore za doigravanje. Iz utrke su ispali Detroit i Phoenix, dobru poziciju pobjedama su zadržali Boston i Indiana, dok su porazi malo unazadili Brooklyn kod kojeg je Bogdanović odigrao dobru utakmicu te New Orleans. Cleveland je osigurao divizijski naslov, a u utakmici dana San Antonio je svladao Houston.

12 poena Bogdanovića, Rudež bez učinka

Utakmica s vodećom ekipom Istočne konferencije nije stigla u najbolje vrijeme za Brooklyn, no i tu su morali Netsi tražiti pobjedu kako bi učvrstili poziciju u doigravanju, ali i malu osvetu budući da ih je Atlanta prije četiri dana pomela s 32 razlike. Bio je Brooklyn na koncu vrlo blizu pobjede, iako je cijelu utakmicu proveo hvatajući Atlantu.

Hawksi su od prve minute pa do posljednje tri bili u vodstvu. Netsi su se vratili iz minusa od 14 koševa u trećoj četvrtini i tri minute prije kraja prvi put poveli sa 109:108. I u posljednjih pola minute ušli su domaćini s prednošću (111:110), Horford je vratio vodstvo Indiani, a onda Jack promašio za pobjedu Brookylna.

Upravo je Horford bio najbolji pojedinac gostiju s 24 poena, 20 je postigao Scott, 19 Carroll, Teague dodao 15 uz 12 asistencija, a Kyle Korver je s tri ubačene trice došao do brojke od 1720 i na 11. mjestu prestigao Dalea Ellisa. Lopez je s 26 poena i deset skokova predvodio Netse za koje je 21 ubacio Johnson, dok je Bojan Bogdanović za 34 minute stigao do 12 poena (5/10).

Poslije okršaja s ekipama s kojima se izravno bori za doigravanje, Indiani je na red stigla i nešto naizgled lakša. U Madison Square Gardenu nisu Pacersi imali gotovo nikakvih problema i u uvjerljivoj su predstavi svladali New York Knickse sa 102:86.

Hill je kod Pacersa isporučio najveći dio koševa, njih 20, Miles je ubacio 13, a Damjan Rudež je dobio tek nepunih pet minuta za kojih je uspio promašiti sva tri pokušaja za tricu. Galloway je s 19 poena predvodio Knickse, Bargnani je postigao 15.

Cavsi osigurali divizijski naslov, povratak Rosea

Pobjedom u Milwaukeeju sa 104:99 Cleveland Cavaliersi su osigurali naslov Centralne divizije, time i status drugog nositelja uoči doigravanja. Pogledom na statistiku Cavsi i nisu trebali imati problema u tome jer je LeBron James u uključujući floridske dane 11 puta pobijeđivao Buckse.

Cavsi su s početkom drugog poluvremena poveli i 61:46, ali prosuli to vodstvo vrlo brzo. Bucksi su vratili prednost na svoju stranu, doduše minimalnu, ali je u posljednjem dijelu četvrte četvrtine Cleveland kontrolirao rezultat i zadržao vodstvo do kraja.

Raspoložen je kod gostiju bio Irving s 27 poena, James je pratio s 21, a Love sa 16 i 11 skokova. Dobru je večer za Milwaukee imao Carter-Williams s 30 poena, a pridružio mu se Pačulia s 19 poena i deset skokova.

Nakon propuštenih 20 utakmica i mjesec i pol dana u akciju se ponovno vratio Chicagov razigravač Derrick Rose. No povratak nije protekao prema planu, za što se pobrinuo Victor Oladipo pogodivši za pobjedu Orlanda sekundu prije kraja.

Međusobni skor s Orlandom debelo je išao na stranu Bullsa, na Floridi su slavili osam posljednjih puta, ali isto tako su u Ligi bili na osam poraza u posljednjih deset gostovanja. Imao je Chicago u drugoj četvrtini i +15 (40:25), ali nije to dugo zadržao. I prije posljednjih minuta Bullsi su imali rezultat na svojoj strani, ali je šest sekundi prije kraja Gasol morao biti miran na slobodnim bacanjima da bi osigurao produžetak Bullsima. No u posljednjem napadu stvari je odlučio riješiti Oladipo i pogodio za konačnih 105:103.

Oladipo je samo zakružio dobro izdanje u kojem je postigao 23 poena, a prvi pratitelj mu je bio Vučević s 21 poena. Butler je bio najefikasniji kod Bullsa s 19 poena, dok je Rose u povratničkoj utakmici dobio 19 minuta i isporučio devet poena.

“Osjećao sam se kako je sve u redu i sa svakom novom utakmicom to će biti sve bolje“, kratko je prokomentirao Rose svoj novi povratak.

Boston zadržao poziciju, Memphis razbio Pelicanse

Iako je Detroit u posljednjih osam utakmica ostvario osam domaćih pobjeda, Boston Celticsi su morali krenuti u prekid tog niza. Čak je i Detroit imao šanse za doigravanjem, a upravo ih je Boston pobjedom 113:103 i matematički eliminirao iz te utrke.

Serijom 18-0 Celticsi su zaključili prvu četvrtinu i uz manje padove uspjeli držati prednost do kraja utakmice. Detroit je u nekoliko navrata došao na samo -2, ali Boston bi opet vrlo brzo postao neuhvatljiv.

Najbolju utakmicu sezone u Bostonovu dresu odigrao je Thomas s 34 poena, a do njega je sa 17 poena bio Crowder te Bass sa 16. Pistonsima nisu pomogle ni dobre partije Drummonda s 22 poena i 14 skokova, Jacksona s 21 poenom i 15 asistencija te Monroea s 19 poena i deset skokova.

Grčevitu borbu za osmo mjesto na Zapadu vode New Orleans Pelicansi, ali Memphis nije imao previše razumijevanja za njihove potrebe. Potrebe Griezzliesa su također velike, drugo mjesto i divizijski naslov u borbi s Houstonom.

U drugoj četvrtini Memphis je postao lovina za Pelicanse. Stvorio je 19 razlike na poluvremenu, a u nastavku to još dodatno povećao i utakmica je i prije posljednjih 12 minuta bila odlučena. Memphis je u jednom trenutku imao i +40 (103:63), završilo je 110:74.

Svih 13 igrača iz zapisnika upisalo se u strijelce među Griezzliesima, a najviše po 15 su postigli Green, Gasol i Randolph koji je uhvatio i 13 skokova. Kod Pelicansa se nitko nije previše istaknuo, 12 poena postigao je Davis.

Spursima derbi s Houstonom

Dvoboj momčadi u odličnoj formi definitnivo je bila i najjača utakmcia dana u NBA ligi. Stroj iz Texasa koji je svoju radnu temperaturu podigao blizu maksimuma je svladao i Rocketse sa 110:98 i sada se po broju pobjeda izjednačio s njima, ali i s utakmicom više.

Završetak prvog i početak drugog poluvremena usmjerio je mlin na stranu Spursa. Houston se vrlo brzo našao u dvoznamenkastom zaostatku, a kada su Spursi u šest minuta prije kraja otišli i preko 20 pobjednik je bio jasan.

Parker je bio najbolji kod Spursa s 27 poena uz realizaciju 13/18, a Leonard je dodao 20. Harden je bio najbolji strijelac Rocketsa s 22 poena, 19 ubacio Ariza, dok je Howard ostvario učinak od 16 poena i 11 skokova.

Samo matematika je držala Phoenix u igri za doigravanjem, a nakon poraza u Dallasu njihove su šanse nestale. Nijedna se momčad nije značajnije odvojila tijekom utakmice,a samu završnicu bolje je odigrao Dallas i odnio pobjedu sa 107:104 koja im i borbi za poziciju neće previše značiti. Ellis je bio raspoložen i postigao 20 poena, 19 je ubacio Nowitzki, a Chandler uz 12 poena uhvatio 23 skoka. Green je imao svoju večer kod Phoenixa s 30 poena, a pratio ga je Markieff Morris s 19 poena.

Nikakvih problema u svom lovu na četvrto mjesto i prednost domaćeg parketa u doigravanju nisu imali Portland Trailblazersi. Minnesota je u Portland stigla s osam poraza u nizu, a tamo doživjela i deveti s 91:116. Aldridge je predvodio Blazerse s 24 poena i 13 skokova, Lopez je dodao 18, Lillard 17. Wiggins je bio na razini kod Wolvesa s 29 poena, 18 je poena ubacio LaVine, 17 Martin.

Washington Wizardsi su se i bez Walla lako obračunali s Philadelphijom pobijedivši sa 119:90 uz 21 poen Beala. Problema kod Charlotte Hornetsa nisu imali ni Toronto Raptorsi koji su upisali pobjedu s 92:74 uz 18 poena DeRozana. Faried i Galinari s 29, odnosno 27 poena povukli su Denver do 119:101 pobjede nad Lakersima, a Hood s 20 i Favors s 20 povukli su Utu u pobjedi sa 103:91 nad Sacramentom.