Rusija pomogla Hrvatskoj: Pobjeda protiv Britanki i poraz Srbije pogurali Hrvatsku u drugi krug

Davor Kovačević • ponedjeljak, 15.06.2015.

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija uspjela je proći u sljedeću fazu natjecanja na Europskom prvenstvu. Uz pobjedu protiv Velike Britanije, trebala je i pobjedu Rusije protiv Srbije, a kako su oba uvjeta ispunjena, Hrvatska je završila na trećem mjestu u skupini...

Hrvatska – Velika Britanija 76:70 (25:12, 20:24, 17:22, 14:12)

4. kolo Europskog prvenstva, skupina C
SAMBOTEL– Savaria arena, Gledatelja: 300

Hrvatska: Ivezić, Borović 23, Miloglav 3, Ciglar 9, Begić 2, Slišković 17, Mazić 9, Ivanković 8, Tikvić, Džankić 5
Trener: Braslav Turić

Latvija: Fagbenle 10, Bravo-Harriot, Collins 9, Vanderwal 20, Handy 8, Simpson 3, Clark 6, McGarrachan, Allen 3, Ottewill-Soulsby, Stewart 6, Gandy 2

Blokade: Hrvatska 3, Velika Britanija 1

Stvar su zakomplicirale Latvijke koje su u nedjelju svladale Rusiju i u slučaju poraza Ruskinja stvorio bi se trokut reprezentacija s dvije pobjede u kojima bi Hrvatska zbog debakla protiv Rusije imala najslabiju koš-razliku. Srećom, Rusija je na sjajan način odradila posao protiv Srbije, pregazila ju je sa 77:53 i pomogla Hrvatskoj da dohvati treće mjesto.

Britanke su uoči posljednjeg kola ostale bez ikakve šanse za prolaskom, ali to nije značilo da Hrvatsku čeka otvoren put do pobjede. Premda je uvod u utakmicu bio upravo takav, potpuno suprotan od svih hrvatskih otvaranja. Na prepad su Hrvatice uhvatile svoje protivnice, s 12:2 u četiri minute igre u kojima je Mazić već upisala sedam koševa. Do kraja prvih deset minuta da je prednost još i povećana na 25:12 iako su se Britanke taman pribrale (10:12) nakon uvodnog uspavanca.

Tad je u cipele Mirne Mazić uskočila Iva Borović koja je bila najzaslužnija što je Hrvatska do poluvremena imala i dalje opipljivu prednost. Do 16. minute od 14 od 37 hrvatskih koševa bilo je njenih, a bez novih napadačkih i raspoloženih opcija Hrvatice je sustigla prva kriza u susretu. Puno raznovrsnije Britanke su već od početka treće četvrtine počele gristi hrvatsku prednost, a u 29. minuti prvi put preko svoje najbolje igračice Vanderwal povele s 58:55.

Umor je očito sustigao Turićeve igračice koje su i dalje s devet igračica u rotaciji, pa je kronično trebao neki vanserijski potez da Britanke ne bi predaleko odmaglile. Najprije je Slišković pogodila 2+1, a odmah u sljedećem napadu Borović 3+1 za seriju 7-0 Hrvatske i dalje sasvim dobru situaciju uoči posljednje četvrtine.

Tamo se s vanjskih pozicija Borović priključila Džankić važnom tricom za 67:63, a Slišković je i dalje bila hrvatski as ispod britanskog koša. S njena četiri vezana poena te ubačajem Ciglar Hrvatska je nešto manje od dvije minute imala 73:65 što je rutinski sačuvano do kraja.

• narada10816.06.2015. u 15:55
    zar je nama u ponedeljak bio protivnik bila Latvija, kako piše gore? Daj saberite se! Ovo je bilo još žešće nego u subotu, jer su naše igrale sa samo osam u rotaciji (Tikvić i Jelena su samo bile na spisku) od kojih je Džankić u oporavku. Borović apsolutni dobitak, naša top scorerica.
    narada108
  • Obrisan korisnik15.06.2015. u 21:47
    pa naravno, ali to ide nama u korist. nije da srpkinjama nije trebalo pa da nisu htjele igrat, odmarale se itd.
  • sportoz15.06.2015. u 21:34
    Ajmo reć da su Ruskinje pomogle prvenstveno sebi. Da su izgubile prenijele bi u drugu fazu dva poraza, a ovako prenose dvije pobjede...