Francuzi se mučili s Poljacima, Estonija do pobjede nakon očajnog početka EP-a

Branimir Korać • ponedjeljak, 07.09.2015.

Zaključeno je treće kolo u skupinama A i D Europskog prvenstva u košarci, a pobjedama su ga zaključili Francuska i Estonija...

Skupina A: Francuska - Poljska 69:66

Imaju Francuzi kvalitetu, u to nema dvojbe, ali već drugu utakmicu dosta se muče protiv protivnika kojeg trebaju lakše riješiti kao jedan od glavnih favorita za zlato. Finci su ih odveli u produžetak, a sada su s Poljacima do posljednjih trenutaka imali problema.

Vodili su Francuzi, u nekoliko navrata imali priliku odvojiti se, ali nikako to nisu uspjeli napraviti. Poljaci su se svaki put uspjeli vratiti i biti za petama.

Dvije minute prije kraja susreta Francuska je vodila 65:57 i izgledalo je da će mirno završiti posao, ali nije moglo bez neizvjesnosti. Waczynski i Slaughter uspjeli su vratiti Poljsku na samo dva razlike, 16 sekundi prije kraja Tony Parker pogodio je tek jedno slobodno bacanje i u zadnjem napadu Marcin Gortat šutirao je za produžetak, ali nije pogodio.

Parker je predvodio Francusku sa 16 poena (6/13) dok su po 12 dodali Nando De Colo (5/13, osam skokova) i Mickael Gelabale (6/7). Kod Poljske Adam Waczynski ubacio je 18 poena (6/11) dok su po deset dodali Mateusz Ponitka (5/11) i Marcin Gortat (5/11, 11 skokova).

Skupina D: Ukrajina - Estonija 71:78

Estonci su razbijeni u prve dvije utakmice, no u trećoj se sreća okrenula na njihovu stranu. Razlog tome je i veliki broj pogrešaka Ukrajinaca koji su odigrali loše, bili na pragu 20 izgubljenih lopti i za to su kažnjeni.

Na poluvremenu je Ukrajina vodila i činilo se da će Estonija upisati novi poraz, ali treća četvrtina je okrenula susret. S čak 22:6 Ukrajina je izgubila to razdoblje i krenula prema porazu.

U zadnjoj dionici obrane su bile u drugom planu, proradio je šut na obje strane, ali su Estonci zadržali prednost.

Predvodili su ih Gregor Arbet s 26 poena (9/15, trica 5/10) i Rain Veideman s 15 poena (5/13), šest skokova i šest asistencija. Kod Ukrajine Jerome Randle ubacio je 22 poena (9/15), a Oleksandr Mišula 11 poena (3/11).