Kalnietis i Valančiunas odveli Litvu u borbu za medalje

Nikola Raič • srijeda, 16.09.2015.

Zadnja utakmica četvrtfinala Europskog prvenstva pružila je pravu dramu. Nakon izjednačene utakmice, Litva u produžetku ostvaruje pobjedu vrijednu borbe za medalju. Konačnih 95:85 nakon produžetka odvodi Litvu u polufinale…

Borba za posljednjeg polufinalista ponudila je sve što smo mogli i očekivati od europskog klasika. Italija i Litva u prvom poluvremenu pružile su nam zanimljivu i neizvjesnu utakmicu. Obje ekipe imale su bolje dionice igre i na kraju se na odmor odlazi s minimalnom prednosti Litve 37:36. Talijani raznovrsni u napadu, a Litvu su predvodili Valančiunas 10 poena i 9 skokova te Mačiulis s devet poena.

Nastavak bolje otvara Litva koja je i dalje na krilima Mačiulisa i Valančiunasa te mini serijom 11:4 odlazi na 8 poena prednosti. Nakon minute odmora Talijani odlično reagiraju i vraćaju utakmicu u egal. Do kraja četvrtine pratimo revolveraški obračun, pet pogođenih trica s obje strane za konačnih 60:59 za Litvu i neizvjesnu završnicu.

Bargnani je vukao Italiju cijelu četvrtinu s 11 postignutih poena. Kada se učinilo kako on neće biti dovoljan da se zaustavi Litva s raspoloženim Valančiunasom i Mačiulisom, kojima se još pridružio i Kuzminskas ukazali su se Belinelli i Gallinari te odveli utakmicu u produžetak.

U produžetku Italija nije pronašla rješenje za kombinaciju Valančiunas – Kalnietis. Iskusni litavski bek u produžetku preuzima odgovornost, zabija 5 poena i dijeli 3 asistencije, Valančiunas dodaje 6 poena i Litva privodi utakmicu kraju. U polufinalu Litvu očekuje veliki dvoboj sa Srbijom.

Litvu je do pobjede odveo Jonas Valančiunas sjajnim učinkom od 26 poena (11/13) i 15 skokova. Fantastičnu podršku imao je u Jonasu Mačiulisu koji je dodao 19 poena(8/14) i 10 skokova te najvažnijem igraču završnice Mantasu Kalnietisu koji je utakmicu završio s 14 poena (5/11) i čak 11 asistencija. Kod poraženih Talijana: Andrea Bargnani 21 poen (8/22) i 5 skokova, Marco Belinelli 18 (7/16) te Danilo Gallinari 17 (5/11) poena, 6 skokova i 4 asistencije.