Karsiyaka nastavlja oduševljavati Europu; CSKA uvjerljiv protiv Maccabija

Nikola Raič • četvrtak, 15.10.2015.

Na otvaranju Eurolige gledali smo dobru košarku i dominaciju domaćina. Prve pobjede ove sezone upisali su debitanti iz Izmira te starosjedioci iz Beograda i Moskve…

Ljubitelji europske košarke nisu morali dugo čekati na nova uzbuđenja ispod obruča. Nakon odličnog Europskog prvenstva započela nam je Euroliga u kojoj Hrvatska ima jednog predstavnika, Cedevitu. Priliku za otvaranje ovogodišnjeg natjecanja dobili su Karsiyaka i Barcelona, a zatim su slijedile utakmice Crvena Zvezda – Strasbourg te euroligaški „klasik“ CSKA – Maccabi.

Pinar Karsiyaka – Barcelona 71:62

Prva utakmica odigrana je u grotlu Izmira, gdje je debitant Pinar Karsiyaka dočekao Barcelonu. Barcelona je proteklu sezonu završila bez ijednog trofeja, dok je Karsiyaka napravila povijesni uspjeh i neočekivano postala prvak Turske. Domaćini su se sjajno predstavili u visokom društvu uspjevši svladati veliku Barcelonu 71:62.

U prvom dijelu gledali smo festival promašaja, obje momčadi šutiraju manje od 40 posto, a posebno loš bio je šut za tricu kod obje momčadi, kombinirano su šutirali 4/20. Karsiyaka na odmor odlazi s dva poena prednosti, a najveće zasluge za to imao je Colton Iverson s 14 poena i šest skokova.

Drugi dio Karsiyaka otvara odlično, igrajući sjajnu obranu zadržavaju Barcelonu na samo 11 poena u trećoj četvrtini. Tako u zadnji dio utakmice odlaze s prednošću od 16 poena razlike. Do kraja utakmice Barcelona je pokušala napraviti preokret i odličnim ulaskom u posljednju četvrtinu približila se na samo pet razlike, ali ipak nije imala snage za potpun preokret. U konačnici, debitant Karsiyaka ostvaruje i svoju prvu pobjedu u Euroligi 71:62.

Turskog prvaka do pobjede su vodili spomenuti Iverson koji je doduše stao u drugom poluvremenu te je na kraju upisao 16 poena (7/12) i osam skokova, ali zato su u pomoć priskočili Kenny Gabriel s 12 poena (5/8) i 10 skokova, te Justin Carter s 11 poena (2/10) i šest skokova. Pokušaj preokreta Barcelone predvodio je Justin Doellman s 14 poena (6/11) i sedam skokova. Naš Ante Tomić je za 22 minute provedene u igri zabio pet poena (1/5) i uhvatio šest skokova.

CSKA – Maccabi 100:69

Prvo kolo i prvi „klasik“ Eurolige. CSKA u sezonu ulazi predvođena sjajnim bekovskim parom De Colo – Teodosić s istim očekivanjima kao i svake godine. S druge strane Maccabi želi više od prošlogodišnjeg ispadanja u doigravanju. Utakmica je protekla u potpunoj dominaciji domaćina za konačnih plus 31.

Momčad CSKA je od samog početka pokazala da će i ove godine biti jedan konkurenata za naslov. U prvoj četvrtini ukrcali su čak 29 poena, dok su u drugoj pokazali i obrambenu moć te Maccabi zaustavili na samo devet poena.

Do kraja utakmice CSKA je nastavila igrati odličnu košarku i samo povećavala svoju prednost do konačnih 100:69.

Spomenuti dvojac vodio je CSKA do uvjerljive pobjede De Colo je zabio 17 poena (7/11), a Teodosić 15 (5/11) uz pet asistencija. Odličnu partiju pružio je Aaron Jackson koji je uz 12 (4/6) poena upisao sedam asistencija. Kod Maccabija najbolji je bio bivši član Los Angeles Lakersa Jordan Farmar sa 17 poena (6/11) i tri asistencije.

Crvena Zvezda – Strasbourg 81:59

Crvena Zvezda ponovno je pokazala kako će u domaćim utakmicama uvijek imati šanse. Strasbourg je teško stradao, iako je dobro otvorio utakmicu, na kraju plus 22 Crvenu Zvezdu.

Strasbourg je držao priključak cijelu prvu četvrtinu, ali to je bilo sve što smo vidjeli od Francuza. Domaćini su drugi dio utakmice dobili 24:12 i u potpunosti usmjerili utakmicu na svoju stranu. U drugom dijelu Zvezda se nije opuštala te je čak i povećavala svoju prednost, niti u jednom trenutku gosti se nisu mogli ponadati preokretu. Konačnih 81:59 to i potvrđuje.

Kod Zvezde najbolji Maik Zirbes s 18 poena (9/12) i sedam skokova imao je dobru podršku u Stefanu Joviću koji je ubacio 12 poena (4/9) te podijelio pet asistencija. Kod gostiju bivši NBA igrač Beaubois nije mogao sam iako je ubacio 17 poena (6/11).