Jug i Primorje u prvom ovosezonskom derbiju podijelili bodove, splitski klubovi u polufinalu Kupa

Davor Kovačević • nedjelja, 25.10.2015.

Na šibenskoj Crnici, odnosno splitskom Poljudu ovog su se vikenda igrale četvrtfinalne skupine Hrvatskog vaterpolskog kupa. U Splitu su Jug i Primorje očekivano potvrdili polufinale, a u Šibeniku su to napravili Mornar i, kao najveće iznenađenje, Jadran.

Kao rijetko kada posljednjih godina prvi veliki derbi u sezoni Primorja i Juga nosio je – ništa. Naravno, ne doslovno, no gledajući iz perspektive u kojoj su i Dubrovčani i Riječani u dvije prethodne utakmice ili, bolje rečeno, lakša treninga s POŠK-om i Medveščakom potvrdili polufinale Hrvatskog kupa, u njihovom je ogledu preostalo samo odlučiti tko će s prve, odnosno druge pozicije među četiri, što obzirom na veliki jaz kvalitete u odnosu na ostatak HR-klubova i ne predstavlja osobito veliki ulog.

Kako god, uvijek je lijepo nadigrati velikog rivala, ali na kraju je završilo miroljubivih 7:7, remi koji je Gosparima zbog bolje gol-razlike u razbijanjima Medveščaka i POŠK-a osigurao prvo mjesto. Riječani su, doduše, bili oslabljeni neigranjem Radua, Šetke i Vićana, no i bez njih su pokazali da bez obzira na odlazak Sukna mogu „al pari“ s moćnim Jugom.

Koliko je izjednačena utakmica bila, potvrdit će i podatak da je tek Primorje imalo vodstvo veće od jednog gola kroz sve 32 minute utakmice (2:0). Jug je tek u dva navrata bio u prednosti, kod 4:3 i 7:6 dvije minute prije kraja koju je svojim trećim golom donio Perrone, da bi već u sljedećem napadu Krapić to poništio, također svojim trećim pogotkom. Moglo je i na jednu i na drugu stranu, pogotovo na onu riječku što je s dvije obrane peterca Boškoviću i Dedoviću spriječio izvrsni Bijač prikupivši ukupno 17 obrana.

A poprilično iznenađenje priredio je splitski Jadran. U šibenskoj grupi za razliku od one splitske postojao je upitnik oko putnika u polufinale. I Mladost i Mornar i Jadran pokraj domaćina Solarisa ciljali su na to mjesto, a na koncu je bez završnice ostao možda i najveći favorit šibenske skupine, zagrebačka Mladost. U izravnom subotnjem okršaju s Jadranom mladostaši su ostali potpuno nadigrani (9:12) iako su uspjeli u jednom trenutku utakmicu učiniti neizvjesnom smanjivši rezultat 3:7 na 7:8 uoči posljednje četvrtine, kada su Splićani s četiri gola u nizu osigurali veliku pobjedu.

Upravo je Jadran držao nade Žabaca da još mogu do drugog mjesta, no Mornar, s kojim je Mladost prvog dana remizirala 8:8, nedjeljnog prijepodneva je preko ispuhanog Jadrana (12:9) uzeo čelno mjesto skupine koje mu 5. prosinca na zadarskom Višnjiku (još nije službeno potvrđeno) donosi ogled s Primorjem, dok je Jadran nakon jadikovki uoči nastupa u drugom razredu Triglav lige konačno izborio toliko željeni i dugoiščekivani derbi s Jugom.