Jug potopio Primorje u Gružu, Mladost bez šanse u Igalu

Davor Kovačević • nedjelja, 01.11.2015.

Tjedan dana nakon što su podijelili bodove u prvom ovosezonskom derbiju, utakmica Juga i Primorja donijela je sasvim drugačiju sliku. S uvjerljivih 13:7 Dubrovčani su iskazali moć nad Riječanima.

Dominacija Juga u Gružu

Jug – Primorje 13:7 (Ivanković, 3, Perrone 3, Garcia 3; Dedović 3)

Primorje je potopljeno u Dubrovniku. Doslovno. Dugo gruška publika nije gledala takvu dominaciju nad riječkim rivalom koji je u posljednje dvije sezone uglavnom dominirao nad Jugom. Ovih 13:7 na neki je način poruka Primorju da Jug neće više biti samo sudionik u finalima kada su se trofeji dijelili aktualnom hrvatskom prvaku.

Posljednja utakmica u kojoj je Jug svladao Riječane s više od tri gola razlike bila je još davne 2010. godine kada je šampionsko Primorje bilo u povojima (12:7 u Ligi prvaka). Povoj dubrovačke velike pobjede nije mogao uništiti ni srpski sudački par koji je u prve dvije četvrtine dosudio čak 16 izbačaja, po osam sa svake strane. Vojin Putniković i Andreja Stanojević bili su najslabiji sudionici velikog derbija, svirali su što su trebali i što nisu trebali, čega je bilo u izobilju, a u svom tom košmaru isključenja bolje se snašao Jug koji to poluvrijeme završio s golom prednosti (5:4) i to prije svega zahvaljujući boljoj igri u situacijama s igračem više, što mu je drugim Garcijim pogotkom početkom treće četvrtine donijelo i prva dva gola prednosti (6:4).

Primorje je dotad držalo korak, a definitivno ga izgubilo kada je isključenje s pravom zamjene dobio jedini pravi centar, kapetan Ivan Krapić. Bez odsutnog Radua i isključenog Krapića šanse Riječana u trenu su gotovo nestale kada je Kobešćakov čovjek s klupe Marko Ivanković u razmaku od 50 sekundi dva puta svladao Vićana.

Jug je otišao na 8:5, a bilo bi i više da Lončaru suci nisu poništili regularan pogodak. Dedović je pred kraj treće četvrtine ostavio goste na životu, no Joković, Lončar i Perrone s tri uastopna gola u posljednjoj četvrtini potvrdili su dominaciju Juga. Riječani su se predali do kraja, a Jugu se sve otvorilo, pa je kontru isplivao i realizirao Pavo Marković, a Garcia s osam metara svojim trećim golom potvrdio najbolju utakmicu pod Jugovom kapicom.

Mornar neugodno iznenadio, Mladost bez šanse u Igalu

Mornar – Radnički 12:12 (Čagalj 5, Goreta 4; Joksimović 5, Blažević 4)

Neugodno iznenađenje svojim je navijačima priredio Mornar. Radnički koji je u petak na Poljudu uzeo bod POŠK-u isto je napravio i protiv daleko kvalitetnije splitske ekipe kojoj je ovo prvi ozbiljan kiks koji bi se mogao osjetitii u borbi za mjesto na završnici Triglav lige. Osim uvodnih 3:1, Splićani su većim dijelom utakmice bili u zaostatku, pet minuta prije kraja i u najvećem od dva gola minusa (8:10), da bi s tri gola preokrenuli rezultat. Obrana nije mogla zadržati nalete Radničkog koji je 39 sekundi prije kraja poništio peti pogodak najboljeg mornarevca Čaglja za konačnih 12:12.

Jadran HN – Mladost 11:9 (Ukropina 3, Popadić 3; Bukić 4)

Bez prvog vratara Marcelića i centra Paškvalina Mladost očekivano nije mogla ozbiljnije zaprijetiti sudioniku Lige prvaka, crnogorskom Jadranu. Kao i u petak u Gružu, mladostaši su u završnim minutama tek iskoristili opuštanje domaćina, koji je krajem treće četvrtine imao i 10:5, za ublažavanje poraza i maskiranje slabe igre u kojoj se istaknuo Bukić s četiri pogotka.

POŠK – Vojvodina 13:6 (Prižmić 4, Ćorušić 3; Šiman 2, Trkulja 2)

Do važne pobjede u borbi za ostanak stigao je POŠK. Nakon jednog boda protiv Radničkog, protiv Vojvodine su poškovci očekivano uzeli sva tri, a možda malo i neočekivano na vrlo uvjerljiv način. Pravu utakmicu konačno je odigrao kapetan Prižmić, a s kapetanom u takvoj formi sve je lakše za POŠK.