PAO u klasiku bolji od Barcelone; Zvezda i Bayern stigli do važnih pobjeda

Nikola Raič • petak, 04.12.2015.

Kompletirano je osmo kolo Eurolige i još nas samo dva tjedna dijele do kompletiranja TOP 16. Važne pobjede upisali su Crvena Zvezda, Bayern, Darussafaka i Panathinaikos…

Crvena Zvezda – Himki 96:91

U Beogradu Crvena Zvezda je lovila pobjedu koja bi ih približila drugom krugu, ali ni gosti nisu došli bez motiva. Sjajnu partiju pružili su domaćini i zasluženo upisali četvrtu ovosezonsku pobjedu.

Sjajnu košarku gledali smo u Beogradu. Obje momčadi su bile iznimno raspoložene u fazi napada. Tako gosti na odmor odlaze s prednošću 50:53. U drugom dijelu gledamo nešto čvršću košarku, a u toj igri bolje se snalazi Zvezda. Domaćini na početku posljednje četvrtine rade seriju 9:2 i stvaraju prvu ozbiljniju prednost.

Iako je voda u posljednjoj četvrtini krenula na mlin domaćina, gosti se nisu predavali. Odgovaraju serijom 8:0 i vraćaju malu prednost na svoju stranu i garantiraju triler završnicu u prepunom Pioniru. Upravo je publika u Pioniru bila jezičac na vagi koji je ovu utakmicu pogurao na stranu domaćina. Nošena fanatičnom podrškom svojih navijača Crvena Zvezda dolazi do konačne pobjede. Ključ Zvezdine pobjede bilo je čak 19 skokova u napadu.

Kod domaćina sjajni Zirbes je zabio 27 poena (9/12) i uhvatio sedam skokova, dok je Miller zabio 25 poena (9/19) uz sedam skokova. Kod gostiju najbolji Šved s 28 poena (10/13) i šest asistencija.

Darussafaka – Unicaja 63:57

Darussafaka je dočekala sjajnu Unicaju i u ovoj utakmici tražila osiguranje drugog kruga. Domaćini su ovu tešku utakmicu riješili u posljednjoj četvrtini i pobjedom osigurali prolaz u TOP 16.

Nakon solidne košarke u prvoj četvrtini, Darussafaka i Unicaja su odigrali drugu četvrtinu za zaborav, koju je na kraju dobila Unicaja 13:10. Gosti bolje otvaraju drugi dio utakmice i u završnicu ulaze s tri poena prednosti. Ipak, Darussafaka je sjajnom serijom 16:3 na početku posljednje dionice susreta slomila utakmicu i osigurala konačnu pobjedu 63:57.

Kod Darussafake ključan igrač je bio Redding s 19 poena (7/13), a sjajnu podršku imao je u Bjelici koji je zabio 18 poena (8/12). Unicaju je u igri tri četvrtine držao Thomas koji je uz 10 poena (3/4) uhvatio sedam skokova.

Strasbourg – Bayern 69:82

Izravan dvoboj za plasman među 16 najboljih momčadi Eurolige igrao se i u Strasbourgu, gdje je domaćin dočekao Bayern. Obje momčadi su u utakmicu ušle s po tri pobjede, a nakon utakmice četvrtu na svoj konto upisali su gosti, pobjedom 82:69.

Bayern je pitanje pobjednika riješio već nakon prvih 20 minuta u svom stilu. Gosti su došli raspucani na teren i utrpali Strasbourgu 47 poena u prvom poluvremenu. Za razliku od svojih prijašnjih susreta, danas je Bayern „kliknuo“ i na drugoj strani terena te si je dobrom obranom osigurao plus 19 uoči odmora.

U nastavku utakmice Bavarci su povećavali svoju prednost, ali je ipak došlo do opuštanja u posljednjoj dionici susreta te su Francuzi malo ublažili poraz na podnošljivih minus 13.

Goste su do važne pobjede odvukli Bryant sa 17 poena (7/11) i Thompson sa 14 poena (6/9) i osam skokova. Kod domaćina najbolji Howard s 10 poena (4/7).

Panathinaikos – Barcelona 93:86

Pravi euroligaški klasik smo gledali u Ateni. Dvije momčadi koje su godinama u samom vrhu Eurolige u paklu Olimpijskog centra u Ateni i spektakl je zagarantiran. Domaćini su iskoristili prednost domaćeg terena i upisali svoju četvrtu pobjedu ove sezone te prekinuli neugodni niz od devet uzastopnih poraza protiv Barcelone.

Nakon izjednačene prve četvrtine, PAO je zagospodario terenom. Drugu četvrtinu Grci dobivaju 24:13 i odlaze s prednošću na odmor. U nastavku utakmice gledamo sjajnu utakmicu. PAO je odmicao, vodio najviše 16 razlike, ali su trice Abrinesa i bolja obrana vratile Barcelonu u igru. Šest minuta do kraja PAO je vodio samo jedan razlike.

Kada se lome ovako velike utakmice, zna se tko postiže ključne koševe. Diamantidisova trica, tri i pol minute do kraja, za šest poena prednosti „zapalila“ je dvoranu. Nakon te trice kapetana Panathinaikosa utakmica je praktički bila slomljena. Do kraja Barcelona nije uspjela ozbiljnije ugroziti pobjedu domaćina.

PAO su do velike pobjede vodili Diamantidis sa 20 poena (3/6), četiri skoka i četiri asistencije te umalo savršeni Raduljica koji je ubacio 25 poena (8/9). Kod Barcelone Abrines je zabio 21 poen (5/10), naš Ante Tomić zabio je 11 poena (4/6) i uhvatio 11 skokova.

U ranijem terminu Zielona Gora je slavljem kod Lokomotiva napravila najveće iznenađenje kola. Poljaci su pobjedom 66:51 za nekoliko sati produžili teoriju o prolasku skupine. Kod Zielone Gore najbolji je bio Ponitka s 11 poena (4/8) i 11 skokova, dok je kod domaćina 11 poena (3/6) zabio Singleton